Nowe trendy w projektowaniu – modele bim


Nowinki technologiczne towarzyszą nam na dosłownie w każdej dziedzinie życia, a ostatnio coraz odważniej wkraczają do branży projektowej i budowlanej, a wszystko to za sprawą tak zwanych modeli BIM.

 

Czym one są i co dokładnie oznacza ta tajemniczo brzmiąca nazwa? Tymi właśnie zagadnieniami zajmiemy się w ramach dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

BIM to akronim pochodzący z języka angielskiego. Po jego rozwinięciu otrzymujemy złożenie Building Infromation Modeling, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza modelowanie informacji o budynku. Jest to technologia komputerowa umożliwiająca tworzenie wszelkiej maści budowli – zarówno mieszkalnych jak i użytkowych – w środowisku wirtualnym, bez konieczności przeznaczania na tworzenie makiet oraz modeli poglądowych faktycznych zasobów czy funduszy. Wszystkie aspekty powstającej budowli oblicza i prezentuje projektantowi komputer, począwszy od grubości ścian, aż po siły nacisku działające na obiekt w różnych jego obszarach. Pozwala to na przygotowanie kompleksowego projektu, począwszy od wstępnego planu klienta, aż po gotowy, w pełni umeblowany model, który następnie może zostać przedstawiony ekspertom ds. budowlanych celem przeniesienia budynku wirtualnego na rzeczywisty plan budowy. Co ważne, dzięki rozlicznym symulacjom i wizualizacjom jakim poddany może zostać projekt BIM, ekipa odpowiedzialna za budowę może być całkowicie przekonana o bezpieczeństwie wznoszonego obiektu, bowiem wszelkie ewentualne problemy, niedociągnięcia i nieścisłości zostały wyeliminowane już na etapie projektowania – zadaniem zespołu jest wyłącznie dokładne podążanie za zaprezentowanymi wytycznymi.

Rozwiązanie to jest stosowane na coraz szerszą skalę, ponieważ pozwala ono zaoszczędzić ogrom czasu i pieniędzy, które to wcześniej musiały zostać przeznaczone na przygotowywanie makiet oraz ich testowanie pod kątem bezpieczeństwa, integralności strukturalnej, czy w końcu odporności na wszelkiej maści czynniki zewnętrzne, które mogą działać na budynek na przestrzeni kolejnych miesięcy czy lat. Co ważne, projektanci są też w stanie już od pierwszych minut pracy z modelem oszacować koszt materiałów, które będą musiały zostać wykorzystane do jego konstrukcji w świecie rzeczywistym. Możliwa jest także szybka identyfikacja i usunięcie ewentualnych błędów projektowych jak również wprowadzenie zmian, tak aby projekt końcowy był w pełni zgodny z oczekiwaniami klienta składającego zamówienie. Mając do dyspozycji tak potężne narzędzie, projektant może puścić wodze fantazji i przygotować model śmiały, ciekawy i innowacyjny, co z kolei na poziomie kraju pozwala na ewolucję sztuki budowlanej i wdrażanie w życie planów, które jeszcze kilka lat temu wydawać się mogły niemożliwe. Warto więc z uwagą obserwować przyszłość modeli BIM, bowiem już na obecnym etapie rozwoju dają one branży budowlanej ogromne możliwości i z biegiem czasu znajdują coraz to więcej zastosowań. Musimy przyznać, że sami jesteśmy ciekawi w jakim kierunku zmierzać będzie rzeczona technologia na przestrzeni kolejnych lat!

 

Wyświetleń: 2569

0 komentarzy   |   Dodaj wÅ‚asnÄ… opiniÄ™


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (3 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.