Nowoczesne i ekologiczne hale magazynowe - czy warto inwestować w budowę?


Nowoczesne i ekologiczne hale magazynowe - czy warto inwestować w budowę?Ekologiczna hala magazynowa to taka, która korzysta z nowoczesnych rozwiązań chroniących zasoby środowiska. Zielone źródła energii, oszczędzanie wody i emisja niewielkiej ilości zanieczyszczeń są cechami charakterystycznymi takich budynków. Są coraz popularniejsze i częściej wybierane przez firmy o różnych profilach. Czy chodzi tylko o dbałość o matkę naturę, czy o coś jeszcze? Czy warto w nie inwestować?

 

Koszty budowy kontra koszty utrzymania

 

Tworzenie hali ekologicznej należy zacząć już od fazy projektowania. Dobrze jest, by budynek spełniał kilka założeń konstrukcyjnych, dzięki czemu będzie mógł być energooszczędny. Zawsze jednak budowa takiego magazynu będzie droższa od standardowego obiektu. W kosztach trzeba uwzględnić panele fotowoltaiczne, które dobrze sprawdzą się na nieużywanej, płaskiej powierzchni dachu, a także wykorzystanie droższych, ekologicznych materiałów konstrukcyjnych, takich jak prefabrykaty wtórne czy chociażby cegła. Już w trakcie projektowania należy uwzględnić jak największą liczbę świetlików i pasm świetlnych, by ograniczyć użycie sztucznych źródeł oświetlenia.  Takie rozwiązania sprawiają, że budowa tego typu hali magazynowej może być droższa nawet o 30%, jednak znacząco ogranicza wykorzystanie energii na ogrzewanie budynku lub zapewnienie pracownikom odpowiedniego natężenia światła, dlatego najważniejsze są projekty hal magazynowych. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja. Dobrze usytuowane działki, na których można w pełni wykorzystać zalety metod energooszczędnych, nie są wcale tanie.

 

Ekologiczne systemy wewnętrzne


Sama ekologiczna budowa nie wystarczy. Wewnątrz hali warto zastosować specjalne systemy kontroli i oszczędzania wody, nowoczesną wentylację czy oświetlenia technologią LED. Są one droższe przy zakupie, ale tańsze w utrzymaniu i wykorzystaniu, dzięki czemu powinny szybko się zwrócić. Nie można także zapomnieć o samych urządzeniach i maszynach w budynku. Oczywiście także powinny być jak najbardziej energooszczędne. Szacuje się, że inwestycja w ekologiczną halę magazynową powinna zwrócić się w ciągu kilku lat, maksymalnie kilkunastu. Dlatego też w tego typu rozwiązania inwestują z reguły firmy duże i dojrzałe, których cele mogą być jawnie określone nawet w dłuższym okresie.

Posiadanie ekologicznej hali magazynowej ma także inną, mniej mierzalną zaletę. Znacząco podnosi wizerunek przedsiębiorstwa w oczach klientów, kontrahentów czy akcjonariuszy. Dbanie o środowisko jest obecnie bardzo modne. Stosowanie tego typu rozwiązań podnosi pośrednio wartość przedsiębiorstwa i jego innowacyjność.

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

 

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ

Wyświetleń: 1369

1 komentarz   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

  • narzędzia na halę mare39@o2.pl 2018-08-15 21:27:32

    Oczywiście, że warto inwestować w tgo typu hale! No i dobrze jest tez przy okazji zapewnić im wysokiej jakości sprzęt, który zwiększy efektywność pracy. Dobre i trwale narzędzia znajdziecie w http://www.mechanizacja.pl/.

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.