Pęknięcia w świeżym betonie - jak ich uniknąć?


Pęknięcia mogą pojawiać się zarówno zaraz po wylaniu betonu, jak i przez następne kilkanaście dni, do momentu całkowitego wyschnięcia. To często spotykane zjawisko, które może mieć kilka przyczyn. Co zrobić, by go uniknąć?

 

Pęknięcia w świeżym betonie - jak powstają?

Mogłoby się wydawać, że problem powstawania pęknięć w betonie dotyczy wyłącznie starego, zużytego materiału. Nic bardziej mylnego, pierwsze szczeliny i spękania mogą pojawić się już w ciągu kilkudziesięciu minut od ukończenia prac. Wielu fachowców uważa, że podstawowym źródłem problemu może być niewłaściwie przygotowana masa betonowa - zwłaszcza jeśli jest zbyt rozwodniona. Woda największą rolę powinna spełniać w procesie pielęgnacji wylewki, a na etapie produkcji betonu powinniśmy używać jej dość oszczędnie. Oczywiście nie w każdej sytuacji mamy możliwość zaangażowania się w mieszanie, dlatego na wstępie warto uważnie przyjrzeć się konsystencji betonowej masy.

Beton zbyt naprężony

Kolejne kłopoty mogą pojawić się już na etapie schnięcia betonu. Kiedy powierzchnia zaczyna twardnieć pod wpływem wody, występuje w niej kurczenie wewnętrzne. Po rozpoczęciu wiązania materiał nabiera wilgoci, co może prowadzić do powstawania pęknięć. Powierzchnia zaczyna pękać w niekontrolowany sposób, by zmniejszyć naprężenie. By uniknąć niechcianych spękań, warto stworzyć kilka szczelin w posadzce. Można to zrobić za pomocą przecinarki do świeżego betonu. Najlepszym momentem na taki zabieg jest tzw. „zielona pora” czyli okres pomiędzy pierwszą a drugą godziną od zakończenia pracy.

Oczywiście wiele zależy również od doboru sprzętu do cięcia. Zastosowana przecinarka do betonu powinna zapewniać odpowiedni nacisk na powierzchnię, co zapewni wysoką jakość wykonywanych cieć. Redukując naprężenie materiału, eliminujemy ryzyko wystąpienia niekontrolowanych pęknięć.

Utrzymywanie mokrego betonu

I chociaż podczas wylewania betonowej posadzki masa nie powinna być zbyt wilgotna, to woda pełni ważną funkcję w procesie utwardzania nawierzchni. Przede wszystkim wylewka powinna być regularnie zraszana - najlepiej nawet do 10 dni po ukończeniu prac. Jeśli wstrzymamy się z tym zbyt wcześnie, beton zacznie szybko twardnieć i tym samym pękać. Na ten aspekt warto zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli pracujemy w dużym upale. Im intensywniejsze słońce, tym wilgotność betonu powinna być wyższa. Samo zraszanie również powinno być delikatne. Unikajmy podlewania całym strumieniem i precyzyjnie rozprowadzajmy niewielką ilość wody na całej powierzchni.

Więcej na https://www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/przecinarki-do-swiezego-betonu/

 

Wyświetleń: 3876

2 komentarze   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (3 głosów oddanych)

  • Impex makrotynski@mam-sklad.pl 2021-01-24 08:58:38

    Jeśli szukasz specjalistów od mieszanek betonowych to mogę polecić firmę http://impex-beton.pl/ z Łasku gdzie działają zgodnie z normami PN-EN czyli mają odpowiednie deklaracje zgodności, certyfikaty oraz aprobaty, które obowiązują w Europie.

  • Beton na elewacji? Czemu nie marmarwsparcie@gmail.com 2021-01-15 15:16:32

    Ciekawym materiałem jest tez beton architektoniczny, z ktorego robi się elewacje. W tej kwestii najlepiej poradzić się fachowców, ja mogę polecić takich, którzy wykonuja elewacje we Wrocławiu i okolicach.

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.