PÅ‚yty warstwowe - charakterystyka i zastosowanie


Jak sama nazwa wskazuje, płyty warstwowe są tworzywem składającym się z kilku warstw. Zazwyczaj z: pianki poliuretanowej (PUR) albo ekstrudowanej pianki polistyrenowej (xps) oraz z warstwy twardego PCW, laminatu, aluminium bądź sklejki. Dzięki swojej budowie mają szerokie i funkcjonalne spektrum zastosowań.

 

Czym charakteryzują się płyty warstwowe?

Tego rodzaju płyty są nowoczesnym, kompozytowym wyrobem składającym się najczęściej z konstrukcyjno-izolacyjnego rdzenia oraz okładziny (np. PCW). Te wypełnione pianką PUR mają świetne właściwości termoizolacyjne. Są one stosowane na przykład w budownictwie gdzie tworzyć mogą ściany zewnętrzne, wewnętrzne, a nawet dachy. Warto wiedzieć, że rozmiar oraz grubość płyt warstwowych różnią się w zależności od ich przeznaczenia. Oczywiście takie zmienne parametry różnicują także ich ceny.

Płyty warstwowe są coraz popularniejsze, gdyż mają wiele zalet. Są na przykład odporne na wilgoć, czasem też na korozję (zależy to od ich budowy), sprawdzają się jako materiał izolacyjny. Można je kupić w różnych kolorach, mogą mieć różne powierzchnie, a ich parametry da się dostosować do konkretnych wymagań osób kupujących. Do właściwości płyt warstwowych zaliczyć można również to, ze są one: lekkie, dźwiękochłonne i odporne na warunki zewnętrzne. Umożliwiają też ich łatwą obróbkę. Może ona obejmować maszynowe: gięcie, rozcinanie (przy pomocy nożyc wiertniczych udarowych), piłowanie, zaginanie (na krawędziarce), frezowanie oraz wiercenie otworów. Warto też wiedzieć, że naturalnym kolorem okładziny PCW jest biały, a jej powierzchnia jest naturalna i półbłyszcząca.

Gdzie można z powodzeniem wykorzystywać płyty warstwowe?

Przydają się one na przykład w tzw. lekkiej zabudowie, gdzie przy pomocy specjalnych wkrętów przymocowuje się je do wcześniej skonstruowanego szkieletu. Płyty warstwowe stosuje się także jako wypełnienia: międzyokienne, drzwi i bram, szkieletów ścian, oraz jako: ścianki działowe, zabudowę hal i konstrukcje komór chłodniczych. Sprawdzają się one również jako elementy zabudowy stoisk i ściany pawilonów wystawowych.

Płyty warstwowe z okładziną z PCW są takim rodzajem płyt, które ze względu na swoją wysoką jakość, świetnie sprawdzają się też w rozwiązaniach stosowanych w reklamie wizualnej. Pozwala na to ich sztywność, lekkość oraz odporność na uszkodzenia czy warunki atmosferyczne. Zastosowane w reklamie będą mogły być wystawione na długotrwałą ekspozycję i nie wpłynie to na ich nadmierne zniszczenie. Wykorzystanie w tym celu płyt warstwowych z okładziną PCW pozwoli więc na planowanie długotrwałych kampanii reklamowych, z jednoczesnym ograniczeniem ich kosztów.

Płyty te będą przydatne wtedy w miejscach użyteczności publicznej i szeroko rozumianym sektorze handlowym, bo będą bardzo wytrzymałe. Wszystko dzięki temu, że są lekkie, a zarazem bardzo sztywne. Jak więc widać, płyty warstwowe posiadają bardzo korzystne właściwości, można poddawać je obróbce, a to daje naprawdę szerokie możliwości ich wykorzystywania: zarówno jeśli chodzi o potrzeby klientów indywidualnych, jak i dużych firm.

Artykuł powstał przy wsparciu ekspertów firmy Plexikord – dystrybutora tworzyw sztucznych dla przemysłu, budownictwa i reklamy, zajmującego się również usługami związanymi z ich obróbką.

 

Wyświetleń: 1614

0 komentarzy   |   Dodaj wÅ‚asnÄ… opiniÄ™


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (5 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.