Rekuperacja, nowoczesne rozwiązanie w domach energooszczędnych


Wentylacja budynków polega na usuwania zanieczyszczonego powietrza i dostarczania świeżego czystego. Jednak budowa domów energooszczędnych utrudnia to zadanie ponieważ takie budynku muszą być szczelne aby minimalizować straty ciepła. Rozwiązaniem tego problemu jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Działanie wentylacji mechanicznej polega na wymianie w pomieszczeniach określonych ilości powietrza z wykorzystaniem wentylatorów które ten proces napędzają, jeśli w takim układzie hydraulicznym wstawimy wymiennik ciepła to całość możemy określić mianem systemu rekuperacji. Zewnętrze powietrze pobierane jest przez czerpnie a usuwane przez wyrzutnie. Dwa strumienie powietrza przechodzą przez centralę rekuperacyjną, jednak nie dochodzi w niej do mieszania się obydwu czynników a jedynie zachodzi wymiana ciepła pomiędzy nimi. Zewnętrze powietrze zostaje ogrzane a usuwane ze środka ochłodzone. Skuteczność takiej wymiany wacha się w granicach 70-90%. Po przejściu przez rekuperator ogrzane powietrze zostaje rozprowadzone po budynku systemem przewodów wentylacyjnych do pomieszczeń mieszkalnych jak pokoje, salony, biura. Natomiast zużyte powietrze jest pobierane z pomieszczeń technicznych jak łazienki, kuchnie, przedpokoje, garderoby. Wyciąganie oraz nawiewanie powietrza odbywa się przez anemostaty które w domach jednorodzinnych prawie zawsze montuje się na suficie. Tak zorganizowana wentylacja powoduje że odzyskujemy dużą część ciepła z powietrza usuwanego oraz poprawimy komfort mieszkania ponieważ mamy cały czas świeże czyste powietrze.

 

Każdy system wentylacji składa się z oddzielnych elementów które odpowiednio dobrane i połączone tworzą cały dobrze funkcjonujący układ.Zatem podstawowe elementy systemu rekuperacji to:

 

  • czerpnia i wyrzutnia
  • rekuperator
  • system przewodów
  • anemostaty

 

Sprawy i skuteczny system rekuperacji sprawia że w domu mieszka się przyjemnie i oszczędnie. Dlatego wybór instalatora który wykona i zamontuje cały system wentylacji mechanicznej nie jest łatwy. Zawsze dobrym rozwiązaniem jest rozmawianie o tym ze znajomymi którzy wykonali takie instalacje u siebie. Wykonawca z polecenia zawsze jest godny zaufania. Wartą uwagi jest firma EkoSan Instal z Lublina, która specjalizuje się w ekologicznych instalacjach sanitarnych. Rekuperacja w Lublinie jest starannie przez nich wykonywana a renoma instalatorów jest doskonała w całym województwie Lubelskim.

Wyświetleń: 929

1 komentarz   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

  • in therm walerian@mailinator.com 2019-02-21 12:07:39

    Rekuperator z odzyskiem ciepła zamówiłem od doświadczonej firmy  http://in-therm.pl gdzie specjaliści z firmy zajęli się niezbędnymi pomiarami i montażem. 

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.