Rodzaje czujek alarmowych


 

Rodzaje czujek alarmowychBudynek wyposażony w system bezpieczeństwa stanowi wyzwanie dla włamywaczy. Często, kiedy złodziej zauważa czujniki lub kamery, po prostu rezygnuje. Z tego powodu warto przemyśleć zakup chociażby podstawowego systemu antywłamaniowego – skutecznie zwiększy poziom bezpieczeństwa posesji.


Nawet podstawowy system antywłamaniowy może odstraszyć włamywacza. Bazowy zestaw nie musi być drogi, ani skomplikowany. Absolutnym minimum jest centrala oraz przyłączone do niej czujniki. Jest kilka rodzajów czujek, każdy z nich posiada inne zastosowanie i może zostać zamontowany w określonych miejscach. Rozsądne połączenie całości zapewni kompleksową ochronę. Ponadto interesującym rozwiązaniem może być dołączenie do systemu manipulatora wyposażonego w ekran LCD, takiego jak INT-KLCD-GR. Umieszczony w najbardziej uczęszczanym pomieszczeniu pozwoli na wygodną obsługę całej infrastruktury, a zamontowane diody LED i wyświetlacz w przejrzysty sposób poinformują właściciela o stanie systemu.

 

Czujki umieszczane na zewnątrz budynku

Czujki zewnętrzne zabezpieczają bezpośrednie sąsiedztwo budynku. Muszą być konstruowane w sposób uniemożliwiający zakłócenie ich pracy przez czynniki pogodowe. Dodatkowo powinny być umieszczone na takiej wysokości, aby uniemożliwić niezarejestrowane uszkodzenie ich czy odłączenie od systemu. Do grupy tych urządzeń z pewnością zaliczyć można czujniki ruchu. Bardzo często są dodatkowo wyposażane w czujniki zmierzchu, przez co umożliwiają sterowanie systemami automatyki, na przykład oświetleniem. Przystosowane są do pracy na dużych obszarach – jedno urządzenie powinno zabezpieczyć nawet 100 m2 powierzchni.

 

Czujki obwodowe

Czujki ochrony obwodowej mogą być stosowane zarówno do ochrony terenu dookoła budynku, jak i samego budynku. Z tego powodu muszą być odporne na zagrożenia wynikające z czynników atmosferycznych. Do tej grupy zalicza się czujki kurtynowe, akustyczne i wibracyjne, oraz bariery ochronne. Czujniki kurtynowe tworzą wokół ochranianego obiektu niewidoczny mur, którego naruszenie wywoła alarm. Akustyczne czujniki są najczęściej stosowane w przypadku ochrony obiektów przeszklonych, ponieważ ich głównym zadaniem jest monitorowanie odgłosów otoczenia – uruchamiają alarm w momencie wykrycia dźwięku tłuczonego szkła. Czujek wibracyjnych używa się w celu zabezpieczenia innych elementów systemu przed zniszczeniem. Ostatnimi urządzeniami w tej grupie są bariery, najczęściej wykorzystujące fale podczerwone. Podobnie jak zabezpieczenia kurtynowe, sygnalizują fakt przecięcia fali przesyłanej między odbiornikiem i nadajnikiem.

 

Czujki stosowane wewnątrz budynku

Do czujek stosowanych wewnątrz budynków zalicza się czujki podczerwieni PIR. Monitorują zmiany w wartości promieniowania podczerwonego, które emituje każdy obiekt, w odniesieniu do wartości w tle – wykrywają ruch. Czujki podczerwieni mogą wchodzić w skład tzw. czujek dualnych – łączą w sobie kilka rodzajów wykrywania intruza. Najczęściej są stosowane w pomieszczeniach, w których zastosowanie tylko jednego typu czujek mogłoby generować dużo fałszywych alarmów.

 

Czytaj także: Wyposażenie garażu - co jest niezbędne?


Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

 

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ

Wyświetleń: 1103

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 0/5 (0 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.