Rodzaje i zastosowanie przepływomierzy


W celu pomiaru objętości przepływających cieczy jednorodnych i mieszanin, stosuje się urządzenia zwane przepływomierzami. Jakie wyróżniamy rodzaje przepływomierzy i gdzie znajdują one zastosowanie?

 

Podstawowy podział przepływomierzy

Z uwagi na konstrukcję i podstawowe zasady działania, przepływomierze dzielimy na:
- mechaniczne,
- falowe,
- ultradźwiękowe,
- optyczne,
- elektromagnetyczne.
Najstarsze i najprostsze są przepływomierze mechaniczne wykorzystujące zasady mechaniki płynów, natomiast najnowocześniejsze, to przepływomierze elektromagnetyczne.

Zastosowanie przepływomierzy

Bez przepływomierzy niemożliwe byłoby między innymi określenie zużycia wody pitnej, wielkości odprowadzanych ścieków, czy ilości paliw tankowanych na stacjach benzynowych. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że przepływomierze są wszędzie i spotykamy je praktycznie na co dzień.

Precyzyjny i nowoczesny przepływomierz elektromagnetyczny – zastosowanie

Przepływomierze elektromagnetyczne, to urządzenia, których działanie opiera się na prawie indukcji elektromagnetycznej. Są one możliwe do wykorzystania w przypadku pomiaru przepływu substancji ciekłych będących przewodnikami prądu.
Ten typ przepływomierzy znajduje bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, chemicznym, energetyce i wielu innych dziedzinach. To właśnie przepływomierze elektromagnetyczne mierzą ilość zużywanej wody pitnej. Służą też do odmierzania ilości konfekcjonowanych środków spożywczych w płynie – soków, mleka, alkoholi i innych substancji.

Dodatkowe funkcje przepływomierzy elektromagnetycznych

Przepływomierze, których działanie opiera się na indukcji elektromagnetycznej, mogą być wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, które usprawniają ich działanie. Należą do nich między innymi:
- liczniki objętości,
- sygnalizacja braku zasilania i pustego rurociągu,
- funkcja dozowania,
- możliwość współpracy z drukarką ( wydruki wyniku pomiarów),
- funkcja autodiagnostyki.

Dokładność przepływomierzy elektromagnetycznych stanowi doskonały argument za ich użyciem do pomiaru przepływu cieczy pod ciśnieniem.

 

Wyświetleń: 1289

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (3 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.