Rodzaje odzieży ochronnej


W wielu zawodach i branżach koniecznością jest stosowanie odzieży ochronnej. Jej noszenie ma nas chronić przed bezpośrednimi zagrożeniami, jakie mogą na nas czekać w czasie wykonywania poszczególnych zadań. Istnieje wiele elementów ochrony osobistej, a jej dobór uzależniony jest od tego co dokładnie może nam grozić w czasie wykonywania pracy. Niektóre osoby muszą chronić oczy, inne osłaniać całe twarze, przydają się również rękawice, fartuchy, kombinezony czy nakrycia głowy.

Dlaczego odzież ochronna jest potrzebna?

Odzież ochronna jest niezbędna dla zachowania pełnego bezpieczeństwa w codziennej pracy. Stanowi ona element podstawowych zasad BHP. Jej zakładanie jest wymogiem, w konkretnych sytuacjach i pracodawca ma obowiązek takie ubrania pracownikowi zapewnić, jak i egzekwować ich noszenie. Za ich sprawą zabezpieczamy się przed ewentualnymi urazami ciała.

Jak dzielimy odzież ochronną?

Istnieje prosty podział odzieży ochronnej, która bywa nazywana również roboczą.

  • Ze względu na właściwości, jakie posiada.
  • Ze względu na jej rodzaje oraz dziedziny, w których znajduje zastosowanie.
  • Ze względu na elementy ubioru osłaniające, części ciała które muszą być specjalnie chronione.

Gdzie kupić odzież ochronną?

W tej kwestii z pewnością nie powinniśmy kierować się wyłączenie ceną, choć może się zdarzyć, że będzie wyjątkowo korzystna. Postawmy na najwyższą jakość, jaką może reprezentować sobą odzież ochronna, i znajdźmy godną polecenia firmę. Ciekawa i wyjątkowo szeroka jest m.in. oferta http://aciro.pl/.  Zakupy w sklepie internetowym wydają się wielu osobom ryzykowne, szczególnie jeśli chodzi o ubrania, jednak w ciągu dwóch tygodni od zakupu mamy możliwość zwrócenia bądź wymiany bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W związku z tym, możemy spokojnie przymierzyć i podjąć decyzję, czy wybraliśmy odpowiedni rozmiar i rodzaj odzieży roboczej.

 

Dopasowanie odzieży ochronnej do charakteru pracy

Przykładowo, w czasie pracy w restauracji potrzebny będzie nam fartuch i bezpieczne, nie ślizgające się obuwie. Zdecydowanie resztę ubrań również powinniśmy zmieniać, bo szczególnie na kuchni łatwo o ich zabrudzenie. Często stawia się na jedno rozwiązanie kolorystyczne, aby pracownicy wyglądali podobnie do siebie. Praca spawacza z kolei to wymóg posiadania odpowiedniej ochrony oczu, twarzy i dłoni. Jeśli pracujemy na budowie lub w kopalni, czy na magazynie konieczne jest posiadanie kasku ochronnego na głowie.

Rodzajów, fasonów i przeznaczeń odzieży ochronnej jest całe mnóstwo. Odwiedzając sklep, który zajmuje się ich sprzedażą konieczne jest przede wszystkim kierowanie się potrzebami własnymi, jak również wymogami stawianymi przez pracodawcę lub prawo, w kwestii podjęcia zatrudnienia na danym stanowisku. Stosowanie odzieży ochronnej przyczynia się do ochrony zdrowia oraz życia, pozwala na uniknięcie urazów ciała.

Jeśli wykonywana praca może powodować nieprzyjemne doświadczenia, wymaga pracy z elementami gorącymi, czy wielkimi i gorącymi, to z całą pewnością nie wolno nam zapominać o noszeniu odzieży ochronnej dla zachowania własnego bezpieczeństwa.

 

Wyświetleń: 1641

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 0/5 (0 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.