Skuwanie tynku – kiedy jest konieczne i jak się do niego przygotować?


Skuwanie tynku – kiedy jest konieczne i jak się do niego przygotować?Usuwanie tynku ze ściany możesz powierzyć profesjonalistom, choć w praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zrobił to samodzielnie. Zanim jednak zabierzesz się do pracy, lepiej upewnij się, że jest to absolutnie konieczne i zaopatrz się w niezbędne do tego narzędzia.

 

Tynkowanie ścian to jedna z podstawowych czynności wykonywanych podczas wykańczania wnętrz. Tynkowania pozwala nadać powierzchniom estetyczny wygląd, a zarazem pomaga chronić podłoże przed działaniem wilgoci. Niekiedy jednak konieczne jest usunięcie tynku.

 

Kiedy trzeba skuć tynk?

Skuwanie tynku zwykle uznaje się za niezbędne, jeśli zauważysz co najmniej jeden z kilku symptomów. Przesłanką do usunięcia tynku są między innymi duże, widoczne spękania, które utrudniają czy nawet uniemożliwiają miejscową naprawę ściany.

Tynk należy skuć także wtedy, gdy powierzchnia pokryta jest pleśnią lub grzybami – mogły one wniknąć w jego strukturę, przez co ich trwałe usunięcie może okazać się niemożliwe. Skuwanie tynku warto przeprowadzić też w przypadku, w którym osypuje się on w wielu miejscach i nie zapewnia już odpowiedniej nośności.

Jeśli uznasz, że usunięcie tynku jest absolutnie konieczne, a powstałych nierówności czy ubytków nie da się ukryć gładzią, musisz się do tego właściwie przygotować. Czas zatem odpowiedzieć na pytanie najczęściej zadawane przez osoby planujące skuwanie tynku – jak to zrobić i o czym pamiętać?

Skuwanie tynku – kiedy jest konieczne i jak się do niego przygotować?


Jak się przygotować?

Na samym początku przygotuj pomieszczenie, w którym będziesz usuwać tynk. Wynieś albo przynajmniej zabezpiecz meble, by zminimalizować ryzyko ich zniszczenia czy zabrudzenia. Odpowiedniego zabezpieczenia wymaga również samo pomieszczenie. Użyj specjalnej folii budowlanej i zamocuj ją za pomocą taśmy malarskiej – w ten sposób ochronisz wnętrze przed kurzem i gruzem.

Dobrym pomysłem będzie także umieszczenie kurtyny przeciwpyłowej w przejściu, dzięki której unikniesz przedostawania się kurzu do innych części domu lub mieszkania. Potrzebne ci będzie też wiadro lub taczka, w której będziesz mógł przenieść gruz do kontenera. Nie zapomnij również o własnym bezpieczeństwie, które zapewnią ci maska ochronna i okulary.

 

Narzędzia do skuwania tynku

Jeśli zamierzasz skuwać tynk tylko z fragmentu ściany, możesz użyć młotka i przecinaka. W przypadku bardziej zaawansowanych prac lepszym rozwiązaniem będzie elektronarzędzie do mechanicznego zrywania tynku, przykładowo wiertarka udarowa z odpowiednim dłutem lub szlifierka do betonu z talerzem.

Skuwanie tynku – kiedy jest konieczne i jak się do niego przygotować?


Jak skuwać tynk?

Ręczne skuwanie tynku najlepiej rozpocząć od środka ściany i kierować się w stronę jej krawędzi – zwróć tylko uwagę, by trzymać przecinak możliwie równolegle do powierzchni. Jeśli masz trudności z usunięciem tynku, zwilż go wodą i po kilkunastu minutach spróbuj ponownie. Przecinak ostukuj młotkiem – rób to jednak z wyczuciem, by nie uszkodzić muru.

Jeżeli skuwasz tynk z całej ściany i decydujesz się na korzystanie z elektronarzędzia, upewnij się, że będziesz umiał się nim posługiwać. Pamiętaj, by końcówkę urządzenia dociskać lekko i niezbyt długo – w przeciwnym razie możesz naruszyć strukturę znajdującej się pod tynkiem powierzchni.

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

 

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ

Wyświetleń: 882

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.