Sposoby osuszania budynków


Sposoby osuszania budynków

Wskutek nawałnic, ulew i powodzi często dochodzi do sporych zniszczeń w budownictwie. Niejednokrotnie zalane budynki nadają się już tylko do wyburzenia, inne do generalnych remontów, jeszcze inne wystarczy osuszyć i wyremontować.

W niniejszym artykule chciałbym podjąć się próby przedstawienia Państwu podstawowych sposobów osuszania budynków, oraz ich wady i zalety. Mogą być różne przyczyny zawilgocenia, natomiast we wszystkich przypadkach jeżeli chcemy skutecznie osuszyć budynek, konieczne powinniśmy w pierwszej kolejności usunąć przyczyny występowania wilgoci, następnie zastosować optymalną metodę usuwania wilgoci z budynku i wreszcie zająć się niwelowaniem skutków zawilgocenia.

Metod osuszania jest kilka i są one zależne od stopnia zawilgocenia ścian, stropów oraz podłóg. Generalnie możemy dokonać pierwszego podziału tychże metod na: naturalne i osuszanie sztuczne.

Pomieszczenia, które zostały zawilgocone w niewielkim stopniu osuszać możemy przy pomocy naturalnej techniki osuszania. Polega ona na naturalnym wymuszeniu obiegu powietrza poprzez otwarcie drzwi oraz okien (tzw. przeciąg). Jest to metoda tania, co wpływa na jej atrakcyjność, gdyż i tak spore wydatki będziemy zmuszeni ponieść, aby zrobić zakupy w sklepie budowlanym. Musimy wiedzieć, że skuteczność tej techniki w dużym stopniu zależy od warunków panujących na zewnątrz. Inna będzie skuteczność osuszania w lecie, inna jesienią, a jeszcze inaczej zawilgocone ściany zachowywać się będą w sezonie grzewczym. Powinniśmy wiedzieć, że technika ta, nadaje się do suszenia tylko cienkich ścian przy niewielkim stopniu zawilgocenia.

Jeżeli naturalna metoda nie może zostać zastosowana, alternatywą dla niej jest sztuczne osuszanie, które dzielimy na osuszanie inwazyjne i nieinwazyjne.

Najpopularniejsza techniką osuszania bez ingerencji w strukturę budynku jest metoda polegająca na podniesieniu temperatury w pomieszczeniu przy jednoczesnym wymuszeniu ruchu powietrza. Jedną z takich technik jest metoda mikrofalowa. Dużą skutecznością podczas sztucznego osuszania charakteryzują się również osuszacze absorpcyjne i kondensacyjne.

Podczas osuszania przy użyciu gorącego powietrza stosuje się nagrzewnice o przepływie powietrza 260-849m3/h. Temperatura powietrza wydmuchiwanego przez tego typu urządzenia powinna wynosić od 50 do 250°C. Podgrzewanie powietrza w pomieszczeniach ma niestety dosyć ograniczone możliwości stosowania, gdyż prowadzi do szkód w wyposażeniu technicznym pomieszczeń, zniszczenia materiałów oraz korozji.

Jednym ze sposobów inwazyjnego osuszania budynków jest metoda polegająca na poziomym przecięciu muru piłą łańcuchową, sznurową lub tarczową, ewentualnie strugą mieszanki cieczy o ciśnieniu 35MPa z piaskiem kwarcowym.

Inną dosyć skuteczną metodą jest technika elektroosmozy. Wykorzystywany jest wówczas prąd stały, który przepływa pomiędzy założonymi w murze dodatnimi i ujemnymi elektrodami. W ten sposób przepływając przez zawilgocony mur powoduje przemieszczanie wilgoci z górnej części muru w dolną część i dalej w kierunku gruntu.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Artykuły o podobnej tematyce:

Hydroizolacja pionowa istniejących fundamentów

Zobacz również:

Rady dla budujących dom

Ile kosztuje budowa domu?

Kominy Izostatyczne – kosmiczna technologia produkcji

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ !!!

 

Wydanie drukowane Mam-Sklad.pl


Wyświetleń: 3133

2 komentarze   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 4.5/5 (2 głosów oddanych)

  • Osuszanie piwnic po zalaniu vector.vector@interia.eu 2021-01-15 14:54:22

    Wilgoć w mieszkaniu może pojawić się w różnych sytuacjach - np. gdy zalał nas sąsiad. Konieczne jest wtedy profesjonalne osuszanie mieszkań, wykonane przez firmę dysponującym odpowiednim sprzętem i certyfikatami. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że na ścianach nie pojawi się pleśń czy grzyb.

  • wilgoć w domu wojtek197878@wp.pl 2011-12-02 20:17:07

    Wilgoć w domu, już samo stwierdzenie budzi odrazę i nasuwa myśl o zbliżających się kłopotach. Jej nadmiar to bez wątpienia mnóstwo problemów, nie tylko estetycznych, ale i natury zdrowotnej. Jest jednym z głównych czynników wywołujących alergię.

    Kiedy decydujemy się na zakup gotowego domu lub mieszkania, bez wątpienia musimy zwrócić uwagę na to, czy nie wymaga on usunięcia naddatku wilgoci. Należy zdać sobie sprawę, że wilgoć w domu, to zjawisko najzupełniej normalne. Raz jest jej mniej, raz więcej, np. gdy pierzemy, kąpiemy się, bierzemy prysznic czy gotujemy. - Dlatego tak ważna w domu jest wentylacja. Dzięki niej pozbywamy się nadmiaru pary i unikamy jej kondensacji i osadzania na ścianach budynku - tłumaczy Michał Jalovecky, prezes ES Polska.

    Para buch, pleśń w ruch
    Przy niedrożnej wentylacji, będziemy mieć do czynienia ze zbyt wysokim poziomem wilgotności. A to z kolei przyczynek rozwoju  roztoczy i grzybów pleśniowych. Mogą one wywoływać u alergików męczący katar, łzawienie i pieczenie spojówek, a także duszności, kaszel i dokuczliwe bóle głowy. - Warunki sprzyjające do rozwoju grzybów pleśniowych stwarza niewątpliwie skraplanie się pary wodnej na ścianach budynku. A grzyby z kolei niszczą strukturę powłok malarskich. Są one także przyczyną gnicia drewna, odpadania tynków oraz korozji stali - dodaje Michal Jalovecky.

    Przyczyny zawilgocenia
    Za główną przyczynę wilgoci w domu, uważa się brak bądź niewłaściwie wykonaną izolację, zarówno pionową jak i poziomą. - Skutkuje to pojawiającymi się plamami pleśni na ścianach piwnic i w pomieszczeniach, które graniczą bezpośrednio z gruntem - dodaje Michał Jalovecky, prezes ES Polska. To wynik przenikania wilgoci, deszczu, wód gruntowych w elementy przegród budynku. Za kolejną przyczynę uważa się kondensację pary wodnej. Kiedy nie może ona swobodnie spływać, skrapla się w chłodnych warstwach przegród zewnętrznych. - Mam tu na myśli domy, które nie mają dobrej wentylacji i nie są odpowiednio ocieplone - kwituje Michal Jalovecky.

    Aby przeciwdziałać zawilgoceniu pomieszczeń należy zadbać o usuwanie nadmiaru wilgoci. Zwłaszcza z takich, które ze względu na swoją funkcję, tej wilgoci mają dużo (kuchnia, łazienka, wc czy pralnia).  - Mówimy wówczas o wentylacji. Mamy do dyspozycji grawitacyjną i mechaniczną. W Polsce prym wiedzie ta pierwsza. Należą do niej np. specjalne otwory w drzwiach czy nawiewniki montowane w ścianach - podsumowuje Michal Jalovecky.

    Należy tu wspomnieć także o awariach bądź nieodpowiednim montażu instalacji wod-kan, uszkodzeniach rynien, złym odprowadzeniu wody z okolicy fundamentów i tak zwanej wilgoci budowlanej.

    Po pierwsze profilaktyka
    Jak przy każdej usterce, tak i w przypadku wilgoci, którą można nazwać taką swoistą usterką, lepiej jej zapobiegać niż naprawiać. - Remont domu, który jest zawilgocony, to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Często także mało skuteczne, gdyż pozbywamy się jedynie skutków, a dla dobrego efektu powinniśmy usunąć przyczyny - dodaje Michal Jalovecky. Najlepsza jest więc odpowiednia profilaktyka. Jej początki powinny sięgać budowy domu. - Aby uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości, budując dom musimy zwrócić szczególną uwagę na wykonanie dachu. Nieumiejętne wykonane pokrycie, będzie skutkowało wilgocią w domu. Podobnie, gdy pozostawimy nieszczelności w rynnach bądź rurach spustowych lub źle wykonamy izolacje czy obróbki. Polecam także zwrócić uwagę na przewody wodociągowe i kanalizacyjne. Ich nieszczelność przyczyni się także do wilgotności w domu - dodaje Michal Jalovecky.

    Objawy zawilgocenia domu
    Dopóki nic nie widać, nic nie budzi naszego niepokoju. Kiedy jednak pojawią się zacieki na podłogach lub ścianach jest już za późno. Oznacza to, że budynek jest już bardzo zawilgocony. - Dochodzi do tego jeszcze pleśniowy meszek, białe wykwity oraz nieprzyjemny zapach stęchlizny. Wówczas należy interweniować. Zapewne wilgoć pojawiła się już i wewnątrz i na zewnątrz - ostrzega Michal Jalovecky. Niepokój powinny w nas wzbudzić również zaparowane okna, szyby, lustra, wilgotne ściany, odklejające się tapety czy listwy, nierówności w posadzkach, wypaczenia. To sygnały, że dom nie jest suchy i należy natychmiast się tym zająć.

    Aby nie dopuścić do zawilgocenia domu można zaopatrzyć się w sklepie budowlanym w wilgotnościomierz. Jego zadanie to określanie ilości pary wodnej, zawartej w powietrzu o określonej temperaturze. - Wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić od 40-60% - dodaje Michal Jalovecky. Aby pomiary były wiarygodne, powinno się je wykonywać kilkukrotnie w ciągu dnia, o różnych porach. Wilgotność zależy bowiem od wielu czynników, między innymi od pogody. Można także sprawdzić wilgotność materiałów budowlanych. Służy do tego miernik oporowy. - Jeżeli wilgotność murów i tynków nie przekracza 5%, elementów konstrukcyjnych 18%, a drewnianych i drewnopodobnych materiałów wykończeniowych 10%, nie mamy powodów do obaw - mówi Michał Jalovecky.

    Czy można obniżyć wilgotność domu?
    Prościej jest, kiedy mamy w domu za suche powietrze, jednak obniżenie wilgotności domu jest niemożliwe. Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów. Działają zwłaszcza wtedy, gdy postęp zawilgocenia nie jest bardzo duży. Na własną rękę możemy zająć się metodą najprostszą, czyli podnoszeniem temperatury w domu. To czasochłonne, aczkolwiek skuteczne działanie. Możemy także pokusić się o zakupienie osuszacza powietrza, który pochłania wilgoć, nie podnosząc przy tym temperatury. Oprócz tego można także zainstalować w domu pochłaniacz wilgoci. - To taki pojemnik, ze specjalnym wkładem absorpcyjnym, granulatem chlorku wapnia CaCI2. Pochłania wilgoć, a następnie się rozpuszcza. Gdy i to nie przynosi skutku, możemy także zatrudnić specjalną firmę, która specjalizuje się w osuszaniu budynków - podsumowuje Michal Jalovecky.

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.