Sprężarki tłokowe – charakterystyka i zastosowanie


Sprężone powietrze wprawia w ruch niektóre narzędzia i maszyny. Niezawodnym urządzeniem do jego produkcji są sprężarki tłokowe. Gdzie obecnie się je wykorzystuje oraz jakie są ich najważniejsze cechy? Dowiedz się, dlaczego ten typ sprężarki jest wciąż popularny w użytku.

 

Sprężarki tłokowe – budowa i zasada działania

Podstawowymi elementami w budowie sprężarek tłokowych są m.in. korpus cylindra, tłok, wał korbowy, korbowód oraz głowica wraz z zaworami. Pomimo skomplikowanej budowy, urządzenia te mają prosty schemat działania. Tłok porusza się, dzięki czemu w cylindrze powstaje podciśnienie. Jest ono różnicą ciśnień – między atmosferycznym, a tym powstałym w cylindrze. Powietrze napływa do zaworu ssącego, który dzięki ruchowi tłoka zamyka się. Efektem końcowym tego procesu jest sprężenie powietrza.

Rodzaje sprężarek tłokowych

Podstawowym aspektem, który wpływa na klasyfikacje sprężarek tłokowych jest tryb pracy, na który składa się wydajność oraz pojemność zbiornika.

Sprężarki tłokowe jednostopniowe

Urządzenia te są z reguły małe i mobilne. Proces sprężania powietrza odbywa się dzięki ruchowi posuwistemu tłoka, który spręża gaz poprzez zmniejszenie jego objętości w cylindrze.

Sprężarki tłokowe dwustopniowe

Ten rodzaj sprężarek jest większy od kompresorów jednostopniowych. Sprężenie powietrza odbywa się dwufazowo. Stosuje się tutaj dwa tłoki – poziomy oraz pionowy. Pierwszy z nich spręża gaz ruchem posuwistym, a drugi nadaje wysoki poziom ciśnienia powietrzu.

W zależności od budowy, sprężarki tłokowe dzieli się na również na jednocylindrowe i wielocylindrowe.

Zastosowanie urządzeń w przemyśle

Sprężarki tłokowe używane są w wielu gałęziach przemysłu. Rola sprężonego powietrza jest ogromna – wpływa na jakość oraz bezpieczeństwo pracy m.in. w górnictwie ­– przy wydobyciu np. węgla kamiennego. Sprężarki te wykorzystuje się jednak najczęściej w branży motoryzacyjnej. Kompresorów tłokowych używa się m.in. do:

 • zasilania urządzeń pneumatycznych,
 • rozruchu silników wysokoprężnych,
 • napełniania butli gazem technicznym,
 • pompowania ogumienia,
 • wysuszania lakieru w samochodzie.

Sprężarki tłokowe – idealne dla warunków domowych

Dzięki swojej funkcjonalności, sprężarki tłokowe wykorzystuje się również w warunkach domowych. Przed zakupem sprawdź, jaki kompresor będzie dla Ciebie odpowiedni. Szeroką ofertę sprężarek tłokowych posiadają elektronarzędzia Emast.pl, w których znajdziesz urządzenia przeznaczone m.in. do pompowania ogumienia w rowerze lub w samochodzie oraz do czyszczenia małych powierzchni z zabrudzeń.

Dlaczego warto korzystać ze sprężarek tłokowych?

Kompresory tłokowe gwarantują pełny poziom sprężenia, przy zachowaniu szczelności pomiędzy tłokiem, a cylindrem. Dzięki temu praca urządzenia jest bardzo skuteczna, jak i w pełni bezpieczna. Sprężarki tłokowe są elektronarzędziami, które zapewniają:

 • wydajność i ekonomiczność pracy,
 • łatwość w obsłudze i montażu,
 • szerokie zastosowanie w wielu branżach,
 • efektywność pracy w zakresie średniego i wysokiego ciśnienia.

Oprócz sprężarek tłokowych, do wyboru masz również inne kompresory, które są nowsze np. śrubowe czy membranowe. Jednak dzięki prostemu procesowi sprężania powietrza, urządzenia tłokowe są ponadczasowe – prosty mechanizm gwarantuje niezawodność i efektywność pracy.

Wyświetleń: 1311

1 komentarz   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (3 głosów oddanych)

 • Kompresjan kontekter@mam-sklad.pl 2020-06-18 13:00:28

  Jeśli chodzi o zakup i serwis kompresorów tłokowych to firma https://kompresjan.pl spełnia nasze oczekiwania w tym zakresie. Przyjazny kontakt i terminowe realizacje. 

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.