Sprzedaż złomu a obowiązek podatkowy


Zgodnie z nową wykładnią prawa, sprzedaż złomu została objęta koniecznością odprowadzania podatku VAT. Do niedawna działalność ta była całkowicie zwolniona z obowiązku podatkowego, jednak obecnie nabywca złomu ma obowiązek zapłaty podatku. Jak rozliczać dochód ze sprzedaży złomu i czy interes ten będzie nadal opłacalny?

Nowe zasady podatkowe

Od niemal roku w polskim prawie obowiązuje nowa zasada podatkowa, nakładająca na nabywcę złomu konieczność odprowadzenia należnego podatku VAT. Zasady te wprowadziła ustawa z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy "Prawo o miarach" (DzU nr 64, poz. 332). Co ważne, aby możliwe było zadziałanie odwrotnego obciążenia, sprzedający nie może w tym przypadku korzystać ze zwolnienia podatkowego (podmiotowego), a dostawa złomu nie może być objęta zwolnieniem przedmiotowym od towarów używanych.

Odwrotne obciążenie

Jak przypominają specjaliści z http://miliomet.pl/, prawodawca nie nałożył obowiązku podatkowego za sprzedaż złomu, jednak koniecznością odprowadzenia podatku należnego obarczył w całości nabywcę. Kupujący ma zatem obowiązek wystawienia faktury VAT, potwierdzającej przyjęcie dostawy. Proceder ten nosi nazwę odwrotnego obciążenia i może stanowić podstawę do zmniejszenia się opłacalności biznesu zajmującego się sprzedażą złomu.

Zgodnie z ustawą z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż złomu została opodatkowana podatkiem VAT i zostało nałożone odwrotne obciążenie. Warto jednak wiedzieć, że odwrotne obciążenie może być zastosowane tylko wtedy, gdy zarówno sprzedawca, jak i nabywca posiadają status czynnego podatnika VAT.

Czy sprzedaż złomu będzie nadal opłacalna?

Wbrew utartym schematom, na sprzedaży metalowych elementów można zarobić. Wysokość wynagrodzenia zależy jednak w głównej mierze od ilości złomu oraz od cen obowiązujących w skupie metali. Jak natomiast wygląda opłacalność ze strony skupu złomu? Wprowadzona nowa ustawa o podatku od towarów i usług utrudnia znacząco pojawianie i utrzymanie się na rynku nowych działalności gospodarczych, zajmujących się skupowaniem złomu. Wynika to bezpośrednio z większych kosztów oraz ze zwiększonego sformalizowania całej procedury kupna-sprzedaży elementów metalowych. Może to skutecznie odstraszać nowych przedsiębiorców oraz wpływać na ich możliwość utrzymania się na rynku.

 

Wyświetleń: 2043

1 komentarz   |   Dodaj wÅ‚asnÄ… opiniÄ™


Proszę czekać..
Średnia ocena: 0/5 (0 głosów oddanych)

  • dobry patryyllo@wp.pl 2019-04-12 12:59:29

    Prowadzę warsztat samochodowy, więc od czasu do czasu oddaję coś do skupu. Najczęściej jest to http://www.skupsurowcow.pl/ bo mam do nich niedaleko. Pieniądze zawsze do ręki, a wszstko załatwiane jest w błyskawicznym tempie.

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.