W co powinna być wyposażona hala produkcyjna?


Każde przedsiębiorstwo zajmujące się wytwarzaniem produktów musi posiadać odpowiednio przystosowane do procesów produkcyjnych pomieszczenia. Na efektywność takich firm największy wpływ mają ludzie oraz wysokiej jakości urządzenia i maszyny, które są obsługiwane przez pracowników. Jednak, aby hala spełniała wszystkie wymagania ergonomii i bezpieczeństwa powinna zawierać jeszcze inne, ale za to bardzo istotne wyposażenie.

 

Linia produkcyjna sercem hali

Charakterystyka linii produkcyjnej jest zależna od branży, w jakiej działa dany zakład. W fabrykach wytwarzających towary o mniejszych gabarytach zastosowanie znajdują taśmy transportujące, dzięki którym każdy z pracowników może wykonywać swoje obowiązki bez zbędnego przemieszczania się. Jest to bardzo korzystne zarówno dla wygody zatrudnionego, jak i dla zachowania wysokiej wydajności w fabryce i nadzorowania wszelkich procesów produkcyjnych. Materiały, z których zostały wykonane taśmy, powinny być nie tylko trwałe, ale również dobrze dobrane do specyfiki produktów przez nie transportowanych (do nieodpowiednio dostosowanej taśmy mogą przywierać półprodukty).

Dużym usprawnieniem na hali są automatyczne linie pakujące. Formują one pojedyncze opakowania, a także całe pakiety, które można następnie w łatwy sposób układać na paletach i przygotować do dalszego transportu. W tym celu nieocenione są poręczne wózki magazynowe służące do przewożenia opakowań o mniejszych gabarytach.

Miejsce do składowania materiałów i gotowych produktów

Bardzo istotnymi elementami każdej hali produkcyjnej są metalowe regały. Muszą być one przede wszystkim trwałe oraz stabilne. Przy wyborze tego rodzaju wyposażenia należy kierować się również sposobem jego mocowania do ściany i podłoża. Kolejnym elementem jest nośność każdego z poziomów, jak i dopuszczalne maksymalne obciążenie całego regału (powinny być one dostosowane do specyfiki danej branży).

Mniejsze wyposażenie zapewniające porządek na miejscu pracy

Każdy pracownik powinien na swoim stanowisku zachowywać porządek. Aby jego przestrzeń robocza była dobrze zorganizowana, powinny się w niej znaleźć pojemniki plastikowe, metalowe skrzynie czy kuwety. Dzięki temu wszystkie narzędzia i przyrządy będą znajdować się na swoim miejscu, a ewentualne odpady produkcyjne nie będą zanieczyszczać podłogi i zagrażać zdrowiu pracowników.

Bezpieczeństwo budynku i znajdujących się w nim pracowników

Dla zapewnienia bezpieczeństwa mienia i podwładnych konieczne jest dobre rozmieszczenie gaśnic. Powinny się one znajdować w widocznych i łatwo dostępnych miejscach – przy wejściach do budynku i wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz. Nie mogą one występować w miejscach narażających je na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie podwyższonej temperatury. Ponadto, nad gaśnicami oraz przyciskami alarmowymi powinny znajdować się oprawy oświetlenia ewakuacyjnego. Natomiast nad drzwiami wyjściowymi, pełniącymi funkcję wyjść ewakuacyjnych muszą się znaleźć oprawy kierunkowe o tym informujące. Są one m. in. w ofercie firmy Awex.

Wyposażenie całej hali produkcyjnej jest z pozoru łatwym zadaniem. Należy jednak pamiętać, że nawet małe detale, jak np. pojemniki plastikowe, mogą znacząco wpłynąć na wydajność i wygodę pracowników przy jednoczesnym podniesieniu poziomu bezpieczeństwa za sprawą utrzymania porządku na stanowisku pracy.

Wyświetleń: 1597

2 komentarze   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

  • safety first banderman@mailinator.com 2020-02-24 09:48:57

    Bezpieczeństwo pracowników w czasie pracy jest ważne dlatego wykorzystaliśmy doświadczenie firmy  http://serwerownie.com.pl/ w zaprojektowaniu i zamontowaniu oświetlenia magazynowego w naszej hali produkcyjnej przez co spełniamy normy bezpieczeństwa. .

  • Pakowarka pakowaczka@o2.pl 2019-09-17 14:34:22

    U nas na hali produkcyjnej nie może zabraknąć maszyn pakujących - urządzenia do pakowania próżniowego czy też potocznie zwanych pakowarkami sprawdzcie oferte jednego z liderów w tej branży: https://pakowarki-henkelman.pl

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.