Wiązary dachowe - dlaczego warto wybrać prefabrykaty?
Będący zwieńczeniem każdego domu dach wymaga solidnej konstrukcji. Tradycyjna więźba dachowa jest stosunkowo droga, ale istnieją tańsze zamienniki w postaci elementów prefabrykowanych. Czy tańsze znaczy gorsze? Nie tym razem - w artykule przedstawiamy zalety prefabrykatów, które warto wziąć pod uwagę dokonując wyboru.

 

Czym są wiązary?

Rozwój technologii prefabrykatów doprowadził do olbrzymich przemian w branży budowlanej, ponieważ inwestycje budowlane są dzięki niej szybsze oraz tańsze. Zarówno domy prefabrykowane, jak również poszczególne elementy używane w konstrukcji odgrywają istotną rolę. Jednym z takich rozwiązań są właśnie wiązary dachowe prefabrykowane (np. kasmo.com.pl/dachy-i-wiazary/), które stanowią alternatywę dla tradycyjnej więźby. Zalety tej technologii sprawiają, że z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Klient otrzymuje gotowe rozwiązanie przygotowane "na wymiar", dzięki czemu nie tylko oszczędza pieniądze i czas, ale także dostaje produkt lepszej jakości.

 

Więźba, wiązary - co wybrać?

Ostateczny wybór oczywiście należy do inwestora, a liczne zalety prefabrykatów nie muszą oznaczać, że tradycyjny produkt jest gorszy, jednak należy mieć na uwadze, że zastosowanie więźby dachowej wymaga zaangażowania wyspecjalizowanych fachowców oraz dobrej jakości materiału, w dodatku całość przygotowywana jest na placu budowy - w efekcie przygotowanie całej konstrukcji wiąże się ze znacznie dłuższym czasem, a także wysokim kosztem.

 

Wiązary dachowe - zalety

Zastosowanie wiązarów dachowych przy budowie dachów to rozwiązanie niezwykle korzystne dla inwestora. Warto zacząć od tego, że wiązary muszą być dostosowane do konkretnej konstrukcji, co oznacza, że każdy budowany dom będzie miał więzary przygotowane dokładnie na swój wymiar. Wykazują również większą odporność na czynniki zewnętrzne, co jest spowodowane ich gęstszą konstrukcją niż w przypadku tradycyjnej więźby. Lepiej sprawdzają się również w przypadku bardziej skomplikowanych projektów, w których pojawiają się wielopołaciowe konstrukcje, ponieważ cechują się wysoką precyzję niedostępną dla tradycyjnej technologii.

Wiązary dachowe prefabrykowane jako warte uwagi rozwiązanie to również ekonomiczna korzyść dla inwestora z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze konstrukcje są dopasowane do wymiarów, a zużycie materiałów do ich produkcji jest zoptymalizowane, tak by ograniczyć zbędną utratę surowca. Poza tym produkcją zajmuje się zewnętrzna firma, dzięki czemu nie zakłóca rytmu pracy na budowie i gotowy produkt jest dostarczany dokładnie wtedy, kiedy przychodzi czas na jego montaż. Pobocznym atutem, aczkolwiek równie ważnym, jest wynikająca z oszczędności materiału przyjazność dla środowiska.

 

Proces produkcji wiązarów

Przygotowanie prefabrykatów dzieli się na kilka kolejnych etapów produkcji:

  • pierwszym etapem jest przygotowanie wstępnego projektu oraz kosztorysu na podstawie planów przedstawionych przez klienta
  • następnie powstaje projekt produkcyjny i poszczególne elementy konstrukcji, które poddawane są impregnacji
  • w trzecim kroku poszczególne elementy są składane w pełną konstrukcję
  • w ostatnim etapie wiązary transportowane są do klienta, najczęściej wraz z usługą montażu po dostarczeniu na miejsce, co stanowi dodatkowy atut rozwiązań prefabrykowanych

Materiał niezbędny do powstania tego typu konstrukcji musi spełniać najwyższe wymagania jakościowe. Drewno wykorzystywane do produkcji prefabrykatów posiada certyfikat w klasie C24 oraz poddawane jest suszeniu termicznemu. Dzięki temu procesowi udaje się wyeliminować biologiczne szkodniki, które mogłyby występować w drewnie oraz usunąć wilgoć.

Mimo rosnących kosztów produkcji można się spodziewać, że wzrost popularności prefabrykowanych wiązarów dachowych będzie postępował, ponieważ koszty rosną po obu stronach - również w przypadku tradycyjnych więźb dachowych. Zalety jakościowe oraz ekonomiczne stanowią istotny atut, którego inwestorzy nie mogą pominąć przy wyborze metody przygotowania więźby dachowej. Dlatego szukając odpowiedniego rozwiązania warto zainteresować się ofertami firm proponujących prefabrykaty i rozważyć wybór właśnie takiej opcji.

 

Wyświetleń: 648

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.