Wszystko co powinieneś wiedzieć o wieżach podporowych


Wieża szalunkowa zwana inaczej wieżą wyporową lub wieżą podporową, jest przeznaczona do przenoszenia obciążeń pionowych. Jej celem jest tymczasowe podparcie konstrukcji wszędzie tam, gdzie nie wystarczają podpory stropowe. Niewielka waga systemu oraz ergonomiczność w transporcie zapewnia bezpieczeństwo oraz wpływa na szybkość i łatwość pracy.

Gdzie znajdują zastosowanie wieże podporowe?

Wieże podporowe można zastosować wszędzie tam, gdzie występują duże obciążenia, zarówno w budownictwie naziemnym (wysokie stropy, mosty, balkony) jak i podziemnym (tunele). Wieże wyporowe mogą być używane do podpierania konstrukcji w wielu sytuacjach, w tym podczas budowy, rozbudowy lub gdy sąsiadująca konstrukcja musi zostać rozebrana i istnieje ryzyko zawalenia.

Z jakich elementów składa się wieża podporowa?

Wieża wyporowa składa się z 6 podstawowych elementów, zmontowanych w konstrukcji modułowej tak, aby osiągnąć pożądaną wysokość. W zależności od producenta może być tych części więcej.

Podstawa śrubowa jest pierwszym elementem całego układu, utrzymującym wieżę podporową w stabilnej pozycji. Płyta podstawki wyrównuje nachylenie, a śrubowa regulacja umożliwia niwelowanie uskoków podłoża. Na podstawę śrubową nakładana jest rama końcowa, która służy do usztywnienia poziomego podpory ramowej. Zasadniczo montuje się ją na górze i dole konstrukcji ramowej.

Poszczególne ramy łączone są ze sobą za pomocą zamknięć klinowych, które są integralną ich częścią. Kąt prosty miedzy ramami wymuszają zamontowane stężenia, zwiększając przy tym nośność oraz wzmacniając wieżę oporową. Należy także podkreślić, że stężenia pionowe scalają konstrukcję w nierozłączną całość, co jest szczególnie istotne dla potrzeb transportu pionowego przy użyciu dźwigów budowlanych.

Gdy wieża osiągnie zamierzoną wysokość zakańcza się ją ramą końcową, na której osadzany jest trzpień z głowicą krzyżową, który stabilnie podpiera pojedyncze lub podwójne dźwigary.

Czym różnią się wieże wyporowe?

W zależności od producenta, wieże szalunkowe różnią się przenoszonym obciążeniem maksymalnym, wielkością ram, ilością elementów składowych oraz materiałem z którego zostały wyprodukowane. Wszystkie te elementy wpływają również na cenę produktu finalnego.

 

Zakup nowej, używanej czy może wynajem?

Cena zakupu wieży podporowej waha się w zależności od wysokości jaką zamierzamy osiągnąć, obciążenia jakie musi przenosić konstrukcja oraz producenta. Ceny nowych konstrukcji są bardzo wysokie, ale na rynku można kupić również sprzęt używany. Jeśli systemy są dobrze konserwowane i przechowywane, ich żywotność jest bardzo długa. Znajdując rzetelnego dostawcę, możemy kupić pełnowartościowy zestaw w niższej cenie.

Zazwyczaj okazuje się jednak, zwłaszcza przy dużych inwestycjach (np. prowadzonych przez deweloperów), że koszt kupna, a w następstwie magazynowania całych systemów wież szalunkowych, są nierentowne. Z tego powodu znaczna większość firm decyduje się na dzierżawę. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok należy dokładnie przeanalizować wybór dostawcy. Jedną ze sprawdzonych firm oferującą takie usługi jest Boguc Construction.  Wartością dodaną jest fakt że doświadczone firmy, razem ze sprzętem, dostarczą gotowe projekty wraz z wyliczeniami statycznymi dla zaplanowanych obciążeń. W ten sposób przedsiębiorca zaoszczędza czas oraz pieniądze.

CZY WIEŻE PODPOROWE MOŻNA ZASTĄPIĆ?

Stosowanie wież wyporowych jest bardzo wygodne, przez co na dobre wyparły one wykorzystywane wcześniej w tym celu konstrukcje drewniane. Na przestrzeni lat system szalowania znacznie się zmienił. Jeszcze kilkanaście lat temu elementy drewniane szalunków były rozwiązaniami pierwszego wyboru. Jednak cały proces szalownia był pracochłonny i zajmował dużo czasu. To wszystko wpłynęło na poszukiwanie nowych rozwiązań, które wpłynęły na skrócenie czasu realizacji a co za tym idzie zaoszczędzą pieniądze.


Wyświetleń: 1108

0 komentarzy   |   Dodaj wÅ‚asnÄ… opiniÄ™


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.