Wylewka zamiast kostki brukowej


Kostka betonowa od lat króluje wśród właścicieli domów jednorodzinnych. To doskonały materiał, którym można wyłożyć podjazd dla samochodu, ścieżki ogrodowej, a także otoczenie domu. Nie tylko są estetyczne i dobrze wyglądają, ale przede wszystkim łatwo utrzymać ich czystość - co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku wjazdu do garażu. Obserwując działania wielu deweloperów można jednak zauważyć, że szukają oni innych rozwiązań niż kostka brukowa. Świetną alternatywą okazuje się wylewka betonowa, która znowu wraca do łask. Co warto o niej wiedzieć?

 

Podjazd do garażu z wylewki betonowej

Wcześniej stosowane betonowe podjazdy kojarzyły się z nudą, szarością i popękaną nawierzchnią. Między innymi dlatego, tak popularne stały się kostki brukowe, które w porównaniu z betonem były barwną, estetyczną i miłą odmianą. Zmiany technologiczne, a także zmiana samego podejścia do wylewek betonowych spowodowały, że coraz większa liczba właścicieli i inwestorów decyduje się na zastosowanie właśnie tego rozwiązania. Wylewki betonowe zauważyć możemy szczególnie w roli podjazdów do garaży.

Jak wykonać podjazd z wylewki?

Obecnie stosowane betony do podjazdów dostępne są w wielu kolorach, a prawidłowo wykonana wylewka betonowa zapewnia dużą stabilność i ochronę przed pękaniem. Żeby nawierzchnia podjazdu mogła zachwycać, należy prawidłowo przejść przez cały proces budowy, który składa się z kilku etapów:

  • przygotowanie terenu - miejsce, w którym planujemy wykonać podjazd należy odpowiednio oznaczyć, a następnie usunąć z niej ziemię do głębokości 25 cm. Warto już na tym etapie zaplanować kilkuprocentowy spadek, który ułatwi odpływ wody.
  • podbudowa - cały obszar wylewki warto podzielić listwami dylatacyjnymi, tak by oddzielić poszczególne porcje betonu. Na dnie układamy około 15 cm warstwę gruzu, którą następnie zagęszczamy.
  • wylewka betonu - na tak przygotowaną podbudowę wylewamy warstwę rzadkiego betonu, który powinien wypełnić szpary między gruzem, a następnie stworzyć jeszcze powierzchnię o wysokości około 5 cm. Na całości umieszcza się około 10-15 cm wylewkę betonową, którą należy wyrównać.
  • Tak wykonaną powierzchnię w pierwszych kilku dniach po zakończeniu prac należy chronić przed zbyt szybkim wysychaniem. W tym celu można zraszać ją wodą lub przykryć folią.

Ścieżki ogrodowe z wylewki betonowej

Wylewka betonowa doskonale sprawdza się również w ogrodzie, gdzie skutecznie może zastąpić kostkę brukową jako nawierzchnię ścieżek i alejek ogrodowych. Cechuje się ogromną solidnością oraz wytrzymałością, a zastosowanie kolorowych odmian betonu powoduje, że całość wygląda estetycznie.

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest również łatwość montażu i położenia takiej nawierzchni. Właściciele ogrodów mają dwie możliwości: mogą skorzystać z betonowych płyt lub z wylewki betonowej, której położenie wygląda podobnie jak w przypadku wylewek pod podjazd.

Podsumowanie

Wylewka betonowa stanowi doskonałą alternatywę dla kostki brukowej. Jest ona nie tylko wytrzymała, ale również estetyczna. Pozwala stworzyć minimalistyczną przestrzeń, która dobrze wkomponuje się w każde otoczenie. Dodatkowo jest rozwiązaniem dużo tańszym niż kostka, dlatego warto rozpatrzyć wykorzystanie jej podczas budowy domu.

 

Wyświetleń: 1781

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 3.7/5 (3 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.