Wymień drzwi na ciepłe i skorzystaj z dopłaty programu „Czyste Powietrze”


Czy wiesz, że wymieniając drzwi zewnętrzne na nowe możesz otrzymać zwrot nawet 60% kosztów w ramach rządowego programu dopłat „Czyste powietrze”? Nabór wniosków już ruszył i potrwa aż do 2027 roku.

 

Rządowy program dopłat „Czyste powietrze” zakłada zwrot części kosztów poniesionych do docieplenie domu. Choć większość ludzi kojarzy program z wymianą pieca, to dopłaty można otrzymać także na wymianę stolarki okiennej oraz drzwiowej. Montaż ciepłych, energooszczędnych drzwi zewnętrznych przysłuży się bowiem środowisku, zmniejszając zapotrzebowanie energetyczne domu, a w konsekwencji – ograniczając emisję szkodliwych substancji i tworzenie się smogu.

 

Dofinansowanie drzwi zewnętrznych – warunki techniczne i składanie wniosków

Aby otrzymać dofinansowanie na drzwi zewnętrzne należy złożyć odpowiedni wniosek (osobiście bądź elektronicznie) w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW), właściwym ze względu na miejsce inwestycji. Dopłaty polegają na zwrocie już poniesionych kosztów (nawet do 60%) i obejmują maksymalnie 2000 zł jednostkowego kosztu kwalifikowanego. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić droższe drzwi, jednak kwota, którą obejmie zwrot to maksymalnie właśnie 2000 zł.

 

Kto może ubiegać się o dotację? Zgodnie z zasadami programu mogą to być właściciele i współwłaściciele już istniejących domów jednorodzinnych oraz osoby posiadające zgodę na rozpoczęcie budowy nowego budynku jednorodzinnego. Konieczne są jednak odpowiednie warunki techniczne, które muszą spełniać drzwi. Mianowicie ich izolacyjność cieplna, czyli wartość współczynnika przenikania ciepła Ud nie może być większa niż 1,5 W/m2K (dla drzwi zakupionych po 1.01.2017 r.) i 1,3 W/m2K dla drzwi zakupionych po 1.01.2021 roku.

 

Drzwi, które spełniają wszystkie wymagania programu

Ciężko jest znaleźć odpowiednie modele drzwi spełniające te dość rygorystyczne wymagania, jednak zdecydowanie warto. Takie warunki spełniają przykładowo ciepłe, drewniane drzwi zewnętrzne marki CAL z Kolekcji Arktycznej https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-zewnetrzne-kolekcje/arktyczna/. Są to piękne modele, których współczynnik Ud wynosi 0,58 W/m2K, co stawia drzwi CAL w szeregu najcieplejszych drzwi zewnętrznych produkowanych i sprzedawanych w Polsce.

Drzwi „Megacal” z kolekcji Alutherm marki CAL mają współczynnik przenikania ciepła Ud= 0,9 W/m2K, a w standardzie Arctic mają Ud nawet 0,58 W/m2K kwalifikujący je do dopłat w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”.

Wymagania programu dopłat spełniają wszystkie modele zewnętrznych drzwi CAL, np. z Kolekcji Alutherm o Ud = 0,9 W/m2K, Kolekcji Klasycznej o Ud = 1,3 W/m2K czy Kolekcji Rycerskiej o Ud = 0,9 W/m2K. Ponadto każde drzwi kupione w CAL posiadają odpowiednie certyfikaty – deklaracje właściwości użytkowych, których przedstawienie jest konieczne w celu uzyskania dopłaty w ramach programu „Czyste Powietrze”.

 

Wymiana drzwi – prezent dla środowiska i mniej smogu

Dodajmy do tego, że firma CAL jest polskim przedsiębiorstwem o dużej świadomości ekologicznej. Drzwi produkowane są z drewna pozyskanego tylko z certyfikowanych obszarów, a firma Drzwi CAL co roku przeprowadza akcję „Drzewo za drzwi”, podczas której pracownicy sadzą nawet kilkaset drzew.

 

Wymiana drzwi na ciepłe drzwi zewnętrze daje długofalowe korzyści. Cieplejsze drzwi to mniejsze potrzeby cieplne domu, mniej zużywanej energii, mniej substancji szkodliwych emitowanych do atmosfery, a w rezultacie – redukcja smogu. Przy okazji możemy zaoszczędzić na koszcie paliwa potrzebnego do ogrzania domu i oczywiście cieszyć się pięknymi i ciepłymi drzwiami strzegącymi wejścia do naszej strefy spokoju. Wszystkie modele z kolekcji drzwi zewnętrznych CAL znajdziesz na https://www.drzwi-cal.pl/.

 

Wyświetleń: 2380

1 komentarz   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (20 głosów oddanych)

  • Warto też wymienić piec beatatrychowicz@o2.pl 2021-02-03 12:14:13

    Chcąc wprowadzić ekologiczne rozwiązania do swojego gospodarstwa domowego, warto pamiętać także o wymianie pieca! Można otrzymać np. dofinansowanie na wymianę pieca węglowego na gazowy - dużo na tym zaoszczędzisz, a wystarczy złożyć odpowiednie wnioski. Chwila moment i piec wymieniony, a środowisko mniej zatruwane :) 

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.