ZBIORNIK KONDENSATU – ZBĘDNY CZY NIEZBĘDNY ELEMENT KOMINA?


 

Wybierając komin systemowy należy pamiętać, że jest to element ( a może i nawet „serce”) domu, który będzie nam służył na długie lata. Kierując się czystą ekonomią większość z nas wybierze komin bez odskraplacza...i popełni duży błąd.

W obecnej chwili wszyscy producenci systemów kominowych stawiają na jakość. Firma Perfect, która jest coraz mocniej rozpoznawalną marką na polskim rynku, wprowadza odskraplacz, jako podstawowy element swoich kominów poszerzając swoją ofertę o komin Standard Plus+.

Skąd taka decyzja? Czy zbiornik skroplin jest potrzebny do wszystkich kominów?

Na to pytanie odpowiedział nam doradza techniczny Perfect:

Zbiornik kondensatu to element systemu kominowego, na którym opiera się cała konstrukcja wewnętrzna przewodu spalinowego. Również w tym miejscu zbiera się wilgoć powstała na skutek zjawiska kondensacji lub opadów atmosferycznych. Zapewnia on stabilność przewodu oraz odprowadza nadmiar wilgoci z komina. Powinien to być element stabilny, odznaczać się bardzo dobrymi parametrami konstrukcyjnymi, nienasiąkliwością i odpornością na agresję chemiczną. komin bez odskraplacza

Zbiorniki kondensatu muszą posiadać wszystkie kominy dedykowane do pracy w trybie mokrym. Zdarza się również, że zbiorniki kondensatu możemy spotkać w kominach przeznaczonych do pracy w trybie suchym, jednak w tym przypadku służą do odprowadzania deszczówki, która może się przedostać do komina podczas intensywnych opadów atmosferycznych.

Zbiornik kondensatu montujemy jako pierwszy element komina. Ma on zagwarantować nie tylko zebranie wilgoci z wnętrza przewodu, ale stanowić także podparcie dla wszystkich pozostałych elementów systemu. Dodatkowo, dzięki swojej konstrukcji ma ułatwić proces wentylowania wełny mineralnej w kominach izolowanych. Warunkiem jest prawidłowy montaż izolacji, który przez wielu producentów jest błędnie opisany w instrukcjach montażu.

W zależności od rodzaju paliwa, sprawności kotła i lokalizacji, w kominie pojawia się zjawisko kondensacji pary wodnej. Powstaje w ten sposób, w dużych ilościach agresywny chemicznie kondensat. W skrajnych przypadkach możemy mówić nawet o kilkunastu litrach tego płynu na dobę. Kondensat, który zebrał się w misie kondensatu, w zależności od ilości, pozostawiamy do odparowania lub odprowadzamy do kanalizacji. W przypadku kotłów o większej mocy kondensat należy odprowadzić do neutralizatora.

zbiornik kondensatuPodczas montażu systemu kominowego należy pamiętać o zapewnieniu swobodnego dostępu do stopy komina oraz przewidzieć taką lokalizację zbiornika kondensatu, która będzie umożliwiała swobodne odprowadzenie zgromadzonej cieczy. W tym celu należy rozpocząć montaż stopy komina na cokole, który stanowi zabetonowany pustak kominowy. W pobliżu komina należy zlokalizować przewód wewnętrznej kanalizacji sanitarnej tak aby była możliwość ewentualnego odprowadzenia wilgoci z komina.

Zbiornik kondensatu jest kluczowym z punktu widzenia konstrukcji i późniejszej eksploatacji elementem systemu kominowego, dlatego warto zwrócić uwagę na jego jakość. Najlepsi producenci, mający stosowną wiedzą i doświadczenie oraz dążący do zapewnienia produktów najwyższej jakości nie oszczędzają na tym elemencie. Oferowane zbiorniki kondensatu są masywne, wytrzymałe konstrukcyjnie i odporne na agresywne działanie kwasów. Taka konstrukcja zbiornika kondensatu gwarantuje długoletnie, bezproblemowe użytkowanie i zadowolenie klientów.

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

Kominy Izostatyczne – kosmiczna technologia produkcji

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ !!!

Wyświetleń: 3164

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (10 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.