Charakterystyka rozdzielnic budowlanych

Rozdzielnice budowlane zaliczamy do osprzętu elektrycznego, bez którego niemożliwe byłoby zaopatrywanie maszyn budowlanych w prąd, oświetlanie placu budowy czy zapewnienie ciepła pracownikom. Ponieważ potrzeby w zakresie wykorzystania energii elektrycznej są różne, mamy też do wyboru rozmaite rozdzielnice. Do czego dokładnie służą i jakie ich rodzaje są dostępne?

 

Do czego służy rozdzielnica budowlana?

Rozdzielnice są używane we wszystkich sieciach energetycznych. Pozwalają rozdysponować dopływającą do nich energię pomiędzy wszystkie punkty odbiorcze. Mierzą i regulują przepływ prądu i umożliwiają sterowanie nim w obrębie sieci. O tym, czym charakteryzują się rozdzielnice budowlane, opowiada specjalista z wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent:

Rozdzielnice budowlane mają dokładnie te same funkcje, co inne rozdzielnice. Są jednak dostosowane do pracy na placu budowy. Współpracują z agregatami prądotwórczymi oraz urządzeniami koniecznymi do przeprowadzania prac budowlanych. Odznaczają się niewielkimi rozmiarami i mobilnością. Powstają z materiałów odpornych na zanieczyszczenia, wilgoć i wstrząsy – inaczej praca w warunkach budowy skończyłaby się uszkodzeniem.

Dzięki rozdzielnicy budowlanej prąd powstający w agregatach jest dostosowywany do urządzeń odbiorczych i rozsyłany do nich w optymalny sposób. Dobrze wykonana instalacja pozwala pracować sprawnie i bezpiecznie z wykorzystaniem urządzeń zasilanych elektrycznie.

Rodzaje rozdzielnic budowlanych

Urządzenia i maszyny wykorzystywane podczas prac różnią się poborem energii i wymaganym natężeniem prądu. Zadaniem rozdzielnicy budowlanej jest przyjęcie i dostarczenie do każdego punktu odbiorczego prądu o odpowiednich parametrach, np. natężeniu. Dlatego podstawową cechą, jaką różnią się dostępne na rynku rozdzielnice, jest właśnie natężenie prądu wyrażane w amperach (A). Należy pamiętać, że niedostosowanie rozdzielnicy do generowanego prądu może ją uszkodzić. Na rynku możemy znaleźć rozdzielnice budowlane pracujące w przedziale od 32 A do nawet 630 A. Można więc dostosować egzemplarz do potrzeb konkretnych prac budowlanych.

Bardzo ważnymi parametrami, którymi należy się kierować przy wyborze rozdzielnicy budowlanej, są też liczba i rodzaj gniazd. W rozdzielnicy znajdują się gniazda, do których podłącza się urządzenia potrzebujące prądu. Jeżeli będzie ich za mało, mogą pojawić się przestoje w pracy, bo nie będzie się dało korzystać z kilku urządzeń w tym samym czasie. Warto też przyjrzeć się temu, ile gniazd w rozdzielnicy jest jedno-, a ile trójfazowych – różne urządzenia potrzebują różnej liczby faz.

 

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.