Co wziąć pod uwagę wybierając kurtynę paskową

Kurtyny paskowe charakteryzują się bardzo prostą budową. Mimo to, są skuteczną barierą dla uciekającego ciepła, przeciągów i hałasu. Jednak, aby sprawdzały się w każdym przypadku, już na etapie doboru trzeba przeanalizować wiele czynników.

Miejsce, gdzie będzie zamontowana kurtyna paskowa

Na podstawie informacji z portalu kurtynypcvpaskowe.pl opracowaliśmy wskazówki, które warto uwzględnić, wybierając kurtynę z pasów PCV.

Wysokość światła otworu

Jest to odległość mierzona od posadzki do krawędzi nadproża. Ponieważ kurtyny są zazwyczaj mocowane na wysokości krawędzi nadproża, ten wymiar określa ich wysokość. Od niego zależy również szerokość pasów.

Umiejscowienie kurtyny paskowej

Kurtyny paskowe mogą być montowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Mogą być również wieszane w chłodniach i mroźniach. Zastosowanie pasów specjalistycznych daje możliwość stosowania różnych warunkach pracy. Na etapie doboru należy określić umiejscowienie i warunki pracy, co pomoże to wybrać najbardziej odpowiednie pasy. Ważne są:

  • temperatura otoczenia

  • nasłonecznienie

  • siła wiatru lub przeciągi

  • umiejscowienie w budynku (korytarz, ciąg komunikacyjny)

  • w przypadku montażu przy bramach – po której stornie, wewnątrz pomieszczenia czy na zewnątrz.

Rodzaj ruchu i jego intensywność

Przez kurtynę paskową może odbywać się ruch pieszy, mechaniczny (wózki widłowe) i mieszany. Dodatkowo istotne jest, jak często użytkownicy będą przechodzili lub przejeżdżali przez przegrodę.

Rodzaj pasów PCV na kurtynę paskową

Rodzaj folii, z której są zrobione pasy PCV, powinien być dopasowany do warunków otoczenia i eksploatacji. Dostępnych jest kilkanaście rodzai materiału, najczęściej stosowane to:

  • standardowa

  • kolorowa – dostępna jest odmiana przezroczysta i nieprzezroczysta

  • odporna na zamrażanie – dedykowane do chłodni i mroźni

  • z filtrem promieni UV (ultrafioletowych) i IR (podczerwonych)

  • ognioodporna

  • antystatyczna

Powierzchnia pasów: gładka czy żebrowana

Pasy gładkie są polecane do miejsc, gdzie odbywa się ruch pieszy lub lekki ruch mechaniczny. Mogą również być stosowane jako duże przegrody, do podziału hal i magazynów. Pełnią wtedy funkcję ścianek działowych. W takim przypadku ruch przez nie jest sporadyczny.

Pasy żebrowane są dedykowane dla ruchu mechanicznego. Dodatkowo sprawdzają się, gdy przez kurtynę są transportowane ładunki owinięte folią streach lub w kartonowych opakowaniach.

Szerokość wstęgi

Szerokość pasów jest uzależniona od wysokość kurtyny oraz rodzaj ruchu. Dla ruchu pieszego najlepsze są pasy o szerokości 10cm i 20cm. Szersze wstęgi (czyli 30cm i 40cm), są zalecane dla ruchu mechanicznego lub mieszanego. Również wysokość kurtyny ma wpływ na szerokość pasków. Dla kurtyn o wysokości do 2.5m zalecane są pasy 20cm, do 4m pasy mogą mieć szerokość 30cm, powyżej tej wysokości najczęściej stosuje się pasy o szerokości 40cm.

Zakład pasów

Pasy wieszane są w dwóch rzędach. Taki sposób ułożenia ma na celu uzyskanie częściowego lub całkowitego pokrycia wstęg. Pasy w pierwszym rzędzie wiesza się w pewnej odległości od siebie. Powstają pomiędzy nimi wolne przestrzenie. Drugi rząd wstęg tworzą wstęgi nakładane w miejscach, gdzie pomiędzy pasami są wolne przestrzenie. Boki każdej wstęgi z drugiego rzędu nachodzą na pasy powieszone w pierwszym rzędzie.

To jak mocno pasy zachodzą na siebie decyduje o szczelności kurtyny. Im zachodzenie pasów jest większe, tym kurtyna jest szczelniejsza. Szczelność kurtyny wiąże się z tym, jak łatwo przez nią przejść. Im kurtyna szczelniejsza, tym więcej wysiłku trzeba włożyć w rozchylenie pasów i przejście.

Zakład pasów trzeba dopasować do siły wiatru (lub przeciągów) oraz wysokości kurtyny. Robiąc to po raz pierwszy warto posiłkować się doświadczeniem firm montujących kurtyny. Jeśli brak pewności, że zakład został dobrany prawidłowo, można zweryfikować do samodzielnie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest kupno kurtyny paskowej z najmniejszym możliwym zakładem, a po zamontowaniu sprawdzenie, czy jest wystarczająco szczelna. Jeśli okaże się, że niewielkie podmuchy wiatru rozwiewają pasy na boki, trzeba zwiększyć ich ilość. Kurtyny paskowe z mocowaniem grzebieniowym dają możliwość regulacji zakładu pasów już po montażu. Wystarczy dołożyć odpowiednią ich ilość.

 

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.