Dlaczego rury zamarzają?

Niskie temperatury mają niekorzystny wpływ na stan rur. Podczas zimy ważne jest zachowanie wszelkich środków ostrożności, a w wyjątkowych sytuacjach zastosowanie specjalnych zabezpieczeń mających na celu ochronę rur przed zamarzaniem oraz pękaniem.

Błąd ze strony właściciela posesji

Przyczyną zamarzania rur jest niewłaściwe ich zabezpieczenie lub pominięcie tej czynności przed pojawieniem się zimy. To poważny błąd, ponieważ prowadzić może do uszkodzenia rury, która pod wpływem zamarzniętej wody zacznie pękać. Wymiana instalacji w takich warunkach może być bardzo kosztowna. Najczęściej do sytuacji dochodzi, gdy rury nie są opróżnione przed zimą, a zawory nie zdemontowane.

Nieprawidłowa instalacja rur

Do pękania rur dochodzi gdy są one położone zbyt płytko. To dlatego najczęściej awarie występują w przypadku instalacji założonych na zewnątrz budynku, a więc przyłącz wodociągowych, kanaliz ściekowych i deszczowych oraz instalacji ogrodowych. Chęć oszczędzenia lub nieumiejętna praca firmy zakładającej instalacje sprawiają, że znajduje się ona bardzo płytko w warstwie gruntu, która jest zagrożona zamarznięciem.

Jak zapobiegać i co zrobić, gdy rury zamarzły?

Nim pojawią się pierwsze mrozy, należy zabezpieczyć instalacje w odpowiedni sposób. Pierwszym krokiem jest odcięcie dopływu oraz w miarę możliwości opróżnienie ich z wody. Następnie zdemontować zawory lub w przypadku starszych elementów zostawić odkręcone.

Jeśli doszło do tego, że woda w rurach zamarzła, jedynym sposobem na rozwiązanie problemu jest ciśnieniowe udrożnienie rur. Warto znaleźć taką firmę w Warszawie, która cieszy się pozytywnymi opiniami wśród klientów oraz posiada odpowiedniej jakości sprzęt dostosowany również do pracy w zamarzniętym gruncie. Jeśli rury pękły w wyniku rozpychania przez zamarzniętą wodę, firma będzie musiała zdemontować rury i wymienić je, a następnie zaizolować i zabezpieczyć przed ryzykiem powtórzenia się takiej sytuacji. W tym celu stosuje się specjalne pręty grzejne układane wzdłuż rur.

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.