Jak chronić twarz i ręce podczas spawania?

Posiadanie spawarki otwiera przed nami ogrom nowych możliwości. Możemy zbudować sobie od zera ogrodzenie, regały do garażu czy piwnicy, naprawić zardzewiałe fragmenty w samochodzie bądź przyczepie. Musimy jednak uważać w czasie pracy, ponieważ łatwo można zrobić sobie krzywdę.

 

Ochrona oczu przed promieniowaniem UV

Przede wszystkim, gdy spawamy, musimy zainteresować się naszymi oczami. Patrzenie wprost w łuk elektryczny jest wyjątkowo niewskazane, nawet jeżeli ma to być krótkie spawanie, trwające poniżej 10 minut. Ogromna jasność łuku oraz spora ilość promieniowania UV spowoduje, że na następny dzień oczy będą nas ogromnie boleć, nie będziemy w stanie normalnie funkcjonować, trzeba będzie wziąć zwolnienie z pracy. Dlatego też do spawania konieczne są okulary ochronne lub maska. Przykładowe produkty tego typu możemy obejrzeć na przykład na https://bhpstar.pl/. Szkła, jakie są tam montowane, zatrzymują w całości promieniowanie UV, a jednocześnie chronią nas przed bardzo intensywnym światłem. Dzięki nim można spawać nawet przez kilka godzin, bez najmniejszych problemów. Jeżeli narzekamy na słabą widzialność w momencie, gdy łuk jest jeszcze niezainicjowany, możemy wybrać wersję z filtrem o automatycznym zaciemnianiu pola widzenia. Dzięki temu nie będziemy musieli odkładać maski, by dokładnie wycelować w miejsce spawania.

Chronimy ręce i twarz przed rozgrzanym metalem

Podczas gdy spawamy, wokół mogą pojawić się fragmenty rozgrzanego metalu. Zazwyczaj rozpryskują się one we wszystkich kierunkach, nie ma więc zasady czy upadną nam na ręce czy też wystrzelą w kierunku twarzy. Maska spawalnicza chroni nas przed tego typu zdarzeniami dość dobrze, jednak nie możemy zrezygnować z ochrony pozostałej części ciała. W tym celu najlepiej zakupić sobie specjalne ubranie BHP, które wykonane jest z materiałów odpornych na wysoką temperaturę. Kombinezon spawalniczy posiada długie rękawy i nogawki, dzięki czemu żaden fragment kończyn nie będzie narażony. Jednocześnie musimy cały czas brać pod uwagę promieniowanie UV, które potrafi bardzo dotkliwie poparzyć nam skórę. Dzięki specjalnej odzieży ochronnej BHP nie będziemy wystawiać się również na to ryzyko.

Podsumowując, posiadania spawarki może być dla nas wybawieniem w wielu sytuacjach. Jednak musimy korzystać z niej w sposób odpowiedzialny, zawsze chroniąc wrażliwe narządy naszego ciała. Należy uważać na promieniowanie UV oraz rozgrzane fragmenty metalu i elektrod, przed którymi ochronią nas maski lub okulary spawalnicze, oraz specjalna odzież BHP.

 

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.