Tooles.pl

Jak używać spawarki?

Spawarka jest urządzeniem przeznaczonym do spawania ręcznego, albo automatycznego. Można wyróżnić trzy zasadnicze rodzaje spawarek. To, na który z nich się zdecydujemy, powinno być uzasadnione tym, którą metodę spawania chcemy zastosować.

 

Spawarka TIG

Spawarka ta przeznaczona jest do spawania przy pomocy elektrod nietopliwych. Dzięki zastosowaniu TIG możemy liczyć na uzyskanie bardzo dobrej jakości spoiny. Zwykle ten rodzaj spawarek stosuje się podczas spawania aluminium, jak i stali wysokostopowych.


Spawarka MIG/MAG

Spawarkę MIG/MAG stosuje się podczas spawania różnych rodzajów materiałów w osłonie gazowej. Ten rodzaj spawarki posiada dużą moc, jak również stanowi bardzo funkcjonalne urządzenie. Dużym plusem spawarki MIG/MAG jest możliwość spawania w wielu pozycjach, bez straty na wydajności. Migomat stosuje się zwykle do spawania grubego aluminium i metali.


Aby móc przygotować w pełni profesjonalne stanowisko do spawania, powinniśmy zakupić uchwyt spawalniczy, reduktor gazu, drut spawalniczy, jak również gaz osłonowy. Podczas zakupu migomatu należy sprawdzić jaką jakością odznacza się podajnik drutu. W tańszych zwykle jest on plastikowy. Podajniki metalowe znaleźć można w dużo droższych urządzeniach.


Spawarka MMA

Spawarka MMA jest urządzeniem, które przeznaczone jest zasadniczo do spawania ręcznego. Jest to chyba najczęściej używany i bardzo popularny rodzaj spawarki. Spawarka MMA składa się z przewodu wraz z uchwytem elektrodowym, przewodu masowego z zaciskiem, jak i źródła prądu przemiennego, lub stałego razem z układem sterowania.


Można wyróżnić trzy rodzaje spawarek MMA :


-  spawarki inwertorowe - są to urządzenia posiadające wiele różnych zalet. Po pierwsze dzięki nim możliwe jest spawanie różnymi rodzajami elektrod otulonych, a także cyfrowe sterowanie parametrami. Co bardzo ważne, inwertor transformuje prąd z częstotliwości 50 Hz na bardzo wysoką częstotliwość. Urządzenia te charakteryzują się dużą sprawnością, zapewniając stabilny prąd wysokiej jakości, co przekłada się bezpośrednio na doskonałą jakość spoin. Zużywają niewielkie ilości prądu, a przy tym posiadają tolerancję na spadki napięcia. Są to niewielkie i lekkie urządzenia, niemniej ze względu na skomplikowaną budowę należy naprawiać je wyłącznie w specjalistycznych serwisach. Korzystają z nich głównie profesjonaliści,

- spawarki transformatorowe - najczęściej stosowany rodzaj spawarek MMA. Są używane nie tylko przez majsterkowiczów, ale i w warsztatach i małych firmach. Są mało awaryjne, nieskomplikowane w budowie i tańsze aniżeli spawarki inwertorowe. Jest to doskonała opcja dla firm, albo osób które spawają okazjonalnie i nie mają ochoty inwestować z bardzo profesjonalny i drogi sprzęt,

- prostowniki spawalnicze - są to spawarki, które wykorzystuje się w różnego rodzaju przemyśle produkcyjnym. Są to dość ciężkie urządzenia. Dzięki zasilaniu elektrody za pomocą prądu stałego, zapewniają płynne regulowanie natężenia prądu służącego do spawania.

 

Poradę dostarczył serwis Tooles.pl - sklep z profesjonalnymi narzędziami dla domu i ogrodu.

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.