Jakie paliwa można stosować w agregatach?

Typowy agregat prądotwórczy pracuje zazwyczaj na ropie bądź benzynie. Okazuje się jednak, że można wykorzystać wiele różnych paliw alternatywnych, które są tańsze i bardziej ekologiczne. W dzisiejszym poradniku postanowiliśmy sprawdzić jakie mogą to być paliwa.

Sprężony gaz ziemny

Ponieważ silnik spalinowy o zapłonie iskrowym może bez problemu pracować na sprężonym gazie ziemnym (CNG), możliwe jest jego wykorzystanie również w agregatach. Co ważne, jest to dokładnie ten sam gaz, który płynie w sieciach miejskich, bądź można go zakupić w specjalnych butlach. Oznacza to, że jeśli do naszego domu bądź przedsiębiorstwa doprowadzona jest taka instalacja, mamy praktycznie nieograniczoną możliwość awaryjnego produkowania prądu. Wystarczy tylko zakupić stosowny sprzęt, który będzie dostosowany do wykorzystania takiego rodzaju paliwa. Może to być na przykład agregat prądotwórczy Diesel. Podłączenie jest łatwe, jednak z uwagi na konieczność dostarczenia do urządzenia zarówno gazu jak i podpięcia go do instalacji prądowej, powinniśmy do tego celu wezwać fachowca. W przypadku wielu producentów jest to też konieczne, byśmy mogli uzyskać gwarancję. Po podłączeniu generatora jego obsługa jest dziecinnie prosta, istnieje też możliwość założenia systemu, który będzie uruchamiał agregat automatycznie w przypadku braku prądu.

Paliwa alternatywne

By dodatkowo przyczynić się do ochrony środowiska, można zamówić urządzenie, które będzie wykorzystywało tak zwane paliwa alternatywne. Mowa o biogazie bądź biodieslu, produkowanych z odpadów powstałych w procesie rafinacji. Nadają się one doskonale do zasilania silników generatorów, które są do tego specjalnie przystosowane. Trzeba tutaj jasno powiedzieć, że nie są to paliwa szkodliwe ani toksyczne, jak twierdzą ich przeciwnicy. Są po prostu niższej jakości, stąd stosowanie ich na przykład w silnikach samochodów osobowych jest niewskazane, ponieważ motory te są dziś bardzo wysilone i wrażliwe na złą jakość paliwa. Natomiast silnik agregatu wykonany jest inaczej, stąd gorsze jakościowo paliwo wcale mu nie szkodzi. Dzięki temu właściciel urządzenia może sporo zaoszczędzić, ponieważ biogaz i biodiesel są o wiele tańszymi paliwami, niż ich pełnowartościowe odpowiedniki. Ponieważ są naturalnymi produktami ubocznymi procesu rafinacji ropy naftowej, będą zawsze dostępne na rynku.

Jak mogliśmy się przekonać, produkowane dziś agregaty prądotwórcze mogą pracować na bardzo szerokie palecie paliw. Dzięki temu można osiągnąć spore oszczędności, uniezależnić się energetycznie, a także dbać o środowisko naturalne. Najważniejsze to poprawne dobranie urządzenia do lokalnych uwarunkowań, czyli dostępności danych paliw na określonym terenie.

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.