Jakie są zalety i wady indywidualnego projektu domu?

Przygotowania do budowy mieszkania to niezwykle ekscytujący moment w naszym życiu. Tym bardziej, że bywa on zwieńczeniem naszych marzeń o własnym miejscu na Ziemi. Z tego też powodu coraz więcej osób wybiera dla siebie indywidualne projekty domów, mimo, że takie rozwiązanie może sprawić problemy.

 

Kto udaje się do architekta?

Wyjście w postaci oryginalnego planu wybieramy wtedy, gdy dysponujemy czasem i dodatkowymi środkami. Obojętne, czy mieszkamy w dużym mieście typu Kraków, czy też w małej miejscowości - wszędzie mogą mieć zastosowanie rozwiązania dokładnie dopasowane do naszych wizji. Wiele zależy od rodzaju działki, jednak w przypadku schematu zamówionego u architekta uwzględniane są wszystkie warunki. Jeżeli wybieramy projekt gotowy, to niejednokrotnie trzeba dodatkowo go adaptować.

Indywidualny plan wybieramy również wtedy, gdy dysponujemy wąską lub nietypową działką. Inną sytuacją, która niejako wymusza taką decyzję, jest wymagające lub uciążliwe sąsiedztwo. I jeszcze jeden ważny powód, dla którego szukamy informacji w temacie architekci - domy jednorodzinne: to chęć stworzenia prestiżowego siedliska dla większej rodziny niż 2+2. Wtedy oczekujemy najlepszych rozwiązań - wygody i funkcjonalności.

Jakie są zalety oryginalnego planu?

Przede wszystkim możliwość dokładnego zrealizowania własnej wizji. Dodatkowym atutem jest niepowtarzalność. Masowe projektowanie domów może nieść taki efekt, że powstają budynki bardzo do siebie podobne. Ma to sens w przypadku tworzenia odrębnych osiedli, ale niekoniecznie przy budownictwie indywidualnym. Plan na zamówienie niesie za sobą możliwość dopasowania domu do naszego trybu życia lub pracy - na przykład wyodrębnienie dodatkowego metrażu na działalność zawodową lub artystyczną.

Inną zaletą jest możliwość wyboru takiego architekta, który rozumie nasze poglądy i wizje. Dodatkowo takiego, który ma duże doświadczenie ze współpracą z pojedynczym klientem. Wtedy jest możliwość bieżącego reagowania na zmieniające się warunki lub na wdrażanie nowych pomysłów, które mogą przyjść do głowy w każdej chwili.

Czy są w ogóle jakieś wady?

Jedną z głównych wad, z powodu których czasem w ogóle nie decydujemy się na nowoczesne projekty domów u architekta, jest wysoka cena. Różnica może wynosić od kilku, do kilkunastu tysięcy. Dla niektórych jest to znaczące obciążenie budżetu przeznaczonego na mieszkanie. Inną wadą jest rozciągnięcie działań w czasie - praca nad planem może trwać długo. Dodatkowe tygodnie mogą też pochłaniać ewentualne konsultacje i poprawki.

Sprawdź więcej na: http://neo-project.pl/

 

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.