Kable budowlane rodzaje i zastosowanie

Kable i przewody towarzyszą nam w niemalże każdym miejscu, w którym się znajdziemy, niezależnie od tego czy mowa o własnej przestrzeni mieszkalnej, biurze, fabryce, czy o obiekcie użyteczności publicznej. Pod rozwagę wziąć należy jednakże fakt, że poza okablowaniem standardowym, które to wykorzystywane jest celem podłączenia do sieci poszczególnych sprzętów elektrycznych, wyróżnić możemy także tak zwane kable budowlane. W ramach dzisiejszego artykułu sprawdzimy czym one są oraz do czego są wykorzystywane.

 

W telegraficznym skrócie powiedzieć można, iż tego typu produkty mają służyć pracownikom podczas wykonywania wszelkiej maści przedsięwzięć budowlanych, a więc między innymi konstrukcji, renowacji, czy zmiany specyfiki danego obiektu. Są one niezbędne, aby zasilić maszyny i ciężki sprzęt umożliwiający kruszenie ścian, wiercenie otworów w twardych materiałach, czy wypompowanie wody nagromadzonej na określonym obszarze.

Jak informuje nas pracownik firmy Bitner - producenta kabli; produkty tego typu najczęściej różnią się między sobą długością, ilością żył oraz grubością izolacji. Różnorodność dostępnych na rynku produktów umożliwia wybór przewodu, który pozwoli na dotarcie do wszystkich, nawet najbardziej oddalonych od źródła prądu zakamarków placu budowy. Na rynku dostępne są między innymi kable nawijane na specjalne bele o długości 50, 100 lub nawet 200 metrów bieżących. Drugą kwestią jest ilość żył – w tym przypadku wybrać powinniśmy produkt, który zapewni efektywne zasilanie użytkowanego sprzętu budowlanego czy specjalistycznych maszyn. Sięgnąć możemy po produkty trójżyłowe, czterożyłowe albo też pięciożyłowe, zależnie od naszego zapotrzebowania.

Nie należy także zapominać o grubości izolacji, szczególnie jeżeli zamierzamy prowadzić prace w trudnym terenie, który stwarza ryzyko załamania, przerwania, czy też nieodwracalnego uszkodzenia przewodu. Przyjęło się, by podczas zaopatrywania się w akcesoria budowlane wybierać produkt o możliwie największej grubości, jednakże zdaniem sprzedawców największą popularnością wśród klientów cieszą się przede wszystkim kable osłonięte izolacją gumową o grubości od jednego do pięciu centymetrów. Sprawdzają się one optymalnie w każdych warunkach, a dodatkowo ich niewielki ciężar pozwala na łatwy transport oraz przechowywanie.

Należy jednakże pamiętać, że z uwagi na wykorzystane wysokiej jakości materiały cechujące się ponadprzeciętną odpornością na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne przewód taki będzie znacznie droższy niż miałoby to miejsce w przypadku jego odpowiednika nabytego celem podłączenia kolejnego urządzenia AGD do domowej instalacji elektrycznej. Przykładowo, decydując się na produkt o długości 100 metrów bieżących z pięcioma żyłami oraz osłonięty izolacją o grubości 3 centymetrów, musimy przygotować się na wydatek rzędu około tysiąca złotych. Jest to podyktowane faktem, iż produkt taki może funkcjonować prawidłowo nawet w skrajnie niesprzyjających warunkach, natomiast jakość wykonania sprawia, iż może on być użytkowany przez wiele kolejnych lat bez konieczności konserwacji czy wymiany.

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.