Krótka charakterystyka oświetlenia LEDKrótk Krótka charakterystyka oświetlenia LED

Oświetlenie LED można określić jako nowoczesne i zaawansowane technologicznie źródło światła. Jego liczne zalety sprawiają, że zagościło na rynku oświetleniowym, zagarniając sporą jego część. Dziś wielu konsumentów decyduje się na jego montaż zamiast tradycyjnego oświetlenia. Decydując się na taki ruch warto jednak wiedzieć, czym właściwie jest oświetlenie LED oraz, co je charakteryzuje. Taka wiedza da możliwość jego znacznie lepszego wykorzystania.

 

Choć oświetlenie LED jest zdecydowanie nowocześniejszym źródłem światła w stosunku do innych, dostępnych na rynku, jest też od nich dużo bardziej skomplikowane technologicznie.

Budowa lamp LED

Lampy LED, przez niektórych nieprawidłowo nazywane żarówkami ledowymi, opierają się na działaniu diod elektroluminescencyjnych. Diody umieszcza się w obudowach, które pozwalają zastosować je w oprawach oświetleniowych przeznaczonych dla tradycyjnych żarówek. Sama nazwa LED wywodzi się z angielskiego sformułowania Light Emitting Diode. Budowa pojedynczej diody opiera się na składających się z dwóch warstw półprzewodników.

Sposób działania diod

Upraszając sposób działania diody, można powiedzieć, że po przyłożeniu prądu elektrycznego elektrony z jednej warstwy przewodnika przeskakują na drugą. W trakcie tego przeskoku wytworzony zostaje nadmiar energii, który widziany jest jako światło. Za wytworzenie światła odpowiedzialny jest zatem półprzewodnikowy chip, który stanowi serce każdej diody. Ta właśnie część, niezależnie od typów diod, mogących charakteryzować się odmienną budową mechaniczną, pozostaje niezmienna. Wchodzący w skład chipu półprzewodnik to zazwyczaj kryształ składający się z krzemu i rozmaitych dodatków. Jego zadaniem w diodzie jest przewodzenie prądu tylko w jedną stronę. Sposób wykorzystania diod LED i ich zastosowanie w oświetleniu można zobaczyć na przykładzie różnorodnych lamp opartych o to źródło światła, dostępnych pod adresem internetowym oświetlenie led Azzardo.com.pl.

Energooszczędność i ekologia

Jako jedną z największych zalet producenci oświetlenia LED przytaczają zdecydowanie niższe niż w przypadku tradycyjnych żarówek zużycie prądu. Pobór energii elektrycznej w przypadku diod jest bowiem średnio o ok. 80% niższy. Co więcej, ich żywotność jest kilkukrotnie wyższa niż standardowych żarówek. Trwałość i energooszczędność diod to zalety, które zdecydowanie powinny przypaść do gustu osobom ceniącym ekologiczne i bezpieczne dla środowiska naturalnego rozwiązania. Ogromnym atutem diod jest także to, że w swojej budowie nie zawierają szkodliwych dla środowiska naturalnego składników. Dzięki minimalizacji kosztów zużycia energii oświetlenie oparte na technologii LED staje się coraz bardziej popularnym sposobem nie tylko na oświetlenie domów, ale również bilbordów, iluminacji, czy różnego rodzaju dekoracji świetlnych.

Ogniskowanie

Za zaletę diod LED poczytuje się też to, że emitują one kierunkowe światło. Cecha ta daje możliwość stworzenia zogniskowanego źródła światła bez dodatkowego użycia reflektorów. Kierunkowe źródło światła jest bardzo modne we współczesnej sztuce wnętrzarskiej i doskonale sprawdza się w wielu aranżacjach. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze i nie dla każdego będzie to cecha pożądana. W przypadku konieczności zastosowania ogólnego oświetlenia emitującego rozproszone światło diody będą bowiem wymagać zastosowania soczewki, która rozproszy światło.

Kolor w technologii LED

Diody dają możliwość uzyskania światła o dowolnej barwie. Co więcej, od razu emitują światło w tym konkretnym kolorze, bez konieczności stosowania dodatkowych filtrów czy luminoforów. Podstawowe diody mają możliwość świecenia na biało, żółto, zielono, niebiesko lub czerwono. Jednak w przypadku modułów, w których diody składają się z trzech sekcji, z których każda ma zdolność świecenia na jeden z trzech podstawowych kolorów systemu barwnego RGB, czyli na czerwono, zielono i niebiesko, możliwe staje się już osiągnięcie nieograniczonej palety barw światła. Mieszanie tych trzech barw pozwala bowiem uzyskać praktycznie każdy, dowolny kolor.

Choć diody LED już dziś są bardzo popularne, jak podają producenci, ta technologia nie osiągnęła jeszcze apogeum swego rozwoju i kto wie, czym zaskoczy nas w najbliższym czasie. Specjaliści utrzymują, że jest to oświetlenie przyszłości, które nadal znajduje się na krzywej wznoszącej.

 

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.