Mały ogród? Duże możliwości! Poznaj wskazówki od specjalistów

Wielu Polaków marzy o odpoczynku w wielkim, pięknym ogrodzie. Dzisiaj to marzenie jest aktualne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, z racji tego iż tak wiele osób mieszka w zabudowanych, miejskich obszarach i malutkich mieszkaniach. Życie w mieście może wymagać poświęcenia pod wieloma względami, ale nie musi to oznaczać rezygnacji z posiadania swojego kąta na świeżym powietrzu!

 

Niezależnie od tego, czy wynajmujesz, czy mieszkasz w swoim domu - jeśli chcesz stylową i funkcjonalną przestrzeń ogrodową, która zachęca do relaksu i rozrywki, możesz to zrobić nawet jeśli chodzi o niewielki obszar. Kluczem jest projektowanie ogrodów uwzględniające możliwości przestrzenne danego kawałka działki. Zapoznaj się poniżej z kilkoma wskazówkami dotyczącymi maksymalizacji i stylizacji małego ogrodu, albo oddaj to zadanie w ręce specjalistów takich jak gardenrangers.pl.

Projektowanie ogrodów i zielonej oazy na niewielkiej przestrzeni

Stworzenie tzw. pionowego ogrodu wniesie potężne „uderzenie” zieleni, ale równocześnie bez poświęcania zbyt dużego kawałka cennej przestrzeni. Co więcej, takie zielone zakątki nadają się nie tylko do małego ogrodu, ale też na balkon czy taras i do tego mogą być naprawdę bezproblemowe w utrzymaniu - dzięki odpowiedniemu doborowi roślin.

W zależności od wielkości balkonu lub patio, grupowanie doniczek może „zmiękczyć” twarde powierzchnie i może być wykorzystane do opracowania różnych zestawów roślin. Rośliny doniczkowe zgrupowane na różnych wysokościach mogą również wnieść swoje specyficzne walory pod kątem prywatności, co jest pożądane na obszarach miejskich, równie mocno jak omawiany tutaj kawałek zielonej oazy.

Meble, oświetlenie i prywatność

Funkcjonalne meble, stylowe parawany i sprytne oświetlenie mogą zamienić nawet najmniejsze przestrzenie na zewnątrz w prawdziwą oazę na świeżym powietrzu. Ale pamiętaj:

  • zachowaj proporcje
  • staraj się nie zagracić przestrzeni, którą masz do dyspozycji

Jeśli masz miejsce na stół czteroosobowy, nie próbuj wciskać tego na sześć osób. Jedyne co wniesie taki zabieg to sprawi, że przestrzeń będzie mniejsza niż jest w rzeczywistości. Oświetlenie oczywiście również jest niezbędne, jeśli planujesz korzystanie z terenu na zewnątrz w nocy i dlatego projektowanie ogrodów zawsze obejmuje również i ten aspekt. Ale spokojnie - istnieje wiele rodzajów świateł zewnętrznych: reflektory punktowe, lampy wiszące, światła naziemne, kinkiety – z łatwością znajdziesz odpowiedni rodzaj i ilość potrzebnego oświetlenia. Najważniejsze to wiedzieć, jaki efekt chce się ostatecznie uzyskać.

 

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.