Przepisy prawne dotyczące rozbiórki budynków

Rozbiórka budynków to szczególny rodzaj robót budowlanych. Regulują go przepisy zawarte w Ustawie Prawo Budowlane z 7 dnia lipca 1997. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat zawiera Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2003 w sprawie warunków i trybu postępowania dotyczącego rozbiórek oraz zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego.

 

Rozbiórka – definicja prawna i niezbędne pozwolenia

Rozbiórka budynku rozumiana potocznie polega na demontażu czy też likwidacji danego obiektu budowlanego. Jej definicja z perspektywy prawa budowlanego określa ją jednak jako rodzaj robót budowlanych, co od razu implikując pewne ważne kwestie. Do robót budowlanych należą bowiem także montaż, budowa i przebudowa. Wszystkie wymagają dopełnienie odpowiednich formalności prawnych – przede wszystkim związanych z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Zatem choć może się to wydawać nieintuicyjne, rozbiórka wymaga uzyskania pozwolenia na budowę – choć budowa de facto jest czynnością całkowicie przeciwną rozbiórce. Mimo że sytuacja ta może wydawać się kuriozalna, tak naprawdę niesie za sobą wiele korzyści – nie komplikuje prawa i czyni je łatwiejszym do wdrożenia. Dzięki takiemu ujęciu rozbiórki możemy zrealizować ją na znanych już, łatwiejszych zasadach. Oczywiście wyburzenia musimy dokonać zatrudniając specjalistów z renomowanego przedsiębiorstwa zajmującego się tym rodzajem robót budowlanych – takiej jak firma El-Kop.

Kiedy pozwolenie na rozbiórkę nie jest potrzebne?

Istnieją dwa przypadki, w których pozwolenie na budowę w przypadku chęci dokonania rozbiórki budynku nie jest potrzebne. Pierwsza z nich dotyczy budynków i budowli o wysokości poniżej ośmiu metrów. Muszą one jednak spełniać dodatkowy warunek – nie mogą być wpisane do rejestru zabytków czy być objęte ochroną konserwatorską. Ponadto, odległość takiego budynku lub budowli od granicy działki nie może być mniejsza niż połowa jego wysokości. Druga sytuacja, w której do dokonania rozbiórki nie będziemy potrzebowali żadnego pozwolenia, dotyczy tych budynków i budowli, na budowę których również nie było wymagane żadne pozwolenie. Oczywiście one także nie mogą podlegać ochronie jako zabytki. W każdym z wymienionych przypadków należy zgłosić rozbiórkę właściwemu organowi. Czasem zostaniemy wówczas poinformowani o tym, że pozwolenie i tak będzie wymagane. Dzieje się tak wówczas, gdy rozbiórka budynku może negatywnie wpłynąć na warunki sanitarne, stan środowiska lub stosunek wodny, a także wtedy, gdy rozbiórka wymaga zachowania specyficznych warunków, które pozwolą ją przeprowadzić.

 


Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.