Serwis okien – najczęstsze usterki

Nawet najlepiej zamontowane okna wysokiej jakości w procesie eksploatacji mogą ulec awarii. Niektóre z usterek nie wymagają pomocy specjalisty i bez problemu można usunąć je samodzielnie. Dowiedz się, jakie usterki pojawiają się najczęściej i jak można sobie z nimi poradzić.

 

Przegląd okien

Najlepszym sposobem na to, by uniknąć kosztownych napraw okien jest coroczne dokonywanie ich gruntownego przeglądu. Podczas niego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na stan okuć. Jeżeli są zanieczyszczone, należy je dokładnie oczyścić i nasmarować przeznaczonym do tego preparatem. Kolejnym punktem może być również oczyszczenie obrzeży okien. Znajdujący się w nich piasek czy drobne zanieczyszczenia mogą tworzyć blokadę uniemożliwiającą prawidłowe domknięcie okna.

Najczęstsze usterki

Zepsuta klamka

Jedną z najczęstszych usterek jest uszkodzenie klamki okna. Częsta eksploatacja tego elementu powoduje, że z czasem ulega on rozregulowaniu. Tego typu usterkę bardzo łatwo naprawić samodzielnie. Zakup nowej klamki to koszt około 10-20 złotych.

Nieszczelne okna

Duży problem stanowią również nieszczelne okna, przez które dostaje się zimne powietrze. Jest to wina uszczelek, które z czasem mogą się wyrobić i nie spełniać już swojej funkcji. Wymiana uszczelek jest dość prostą czynnością. Elementy można kupić w każdym sklepie z akcesoriami budowalnymi. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić ich rodzaj i zmierzyć, ile jej potrzeba.

Problemy z zasuwnicą

Kolejnym elementem okna, który może ulec awarii jest zasuwnica. Problem ten jest najczęściej zauważalny, gdy nawet po wymianie klamki na nową, okno nie działa prawidłowo. Jeżeli przy zastosowaniu nowych elementów, nadal okno nie domyka się tak, jakbyś sobie tego życzył – sprawdź stan zasuwnicy. Jest ona odpowiedzialna za sterowanie okuciem okna. Z jej wymianą najlepiej jednak zwrócić się o pomoc do profesjonalnych firm, które oferują serwis okien.

Pęknięta szyba

Jest to jedna ze zdecydowanie najbardziej dotkliwych awarii. Pęknięte szyby to najczęściej efekt włamań. Zdarza się jednak, że w oknach niskiej jakości szyby zaczynają pękać samoistnie. Przyczyną tego typu awarii może być przede wszystkim nieodpowiedni rodzaj szkła bądź różnice ciśnień. Jak łatwo się domyślić, wymianę szyb należy zlecić specjalistom. Konieczne jest zamówienie nowych zespolonych przeszkleń i ich właściwy montaż w ramie okna.

Wycena okien

Zarówno wycena okien nowych, jak i poszczególnych usterek odbywa się na poziomie konkretnych firm. Koszt konkretnej usługi serwisowej zależny jest przede wszystkim od jej rodzaju oraz potrzebnych do usunięcia awarii elementów. Istotny jest również okres gwarancyjny. Niektóre z awarii mogą zostać usunięte bezpłatnie, jeżeli są objęte regulaminem gwarancji.

Dlaczego warto zaufać specjalistom?

Okna to jedne z najważniejszych elementów domów i mieszkań. Warto zatem zadbać o ich wysoką jakość, która gwarantuje im niezawodność i zmniejsza ryzyko kosztownych napraw. W kwestii samego wyboru, a także późniejszego serwisu okien warto korzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów. Jedną z firm, która profesjonalnie zajmuje się wszelkimi kwestiami związanymi z oknami jest firma Okna Kraków.

 

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.