Słupowo-kratowe konstrukcje stalowe

Stalowe konstrukcje o charakterze słupowo-kratowym to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o budowę hal przemysłowych i magazynowych, hangarów i innych tego typu obiektów. Jak sama nazwa wskazuje, kluczowa dla takich konstrukcji jest obecność pionowych słupów oraz umieszczonych pomiędzy nimi poprzecznie elementów kratowych. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Słupy rozmieszcza się w podłużnych osiach budynku. W przypadku obiektów wielonawowych to właśnie te osie wyznaczają podział na nawy. Charakterystyczne dla stalowych konstrukcji słupowo-kratowych poziome ramy kratowe umieszcza się z kolei wzdłuż osi poprzecznych. Stanowią one podporę dachu, a przenoszenie z niego obciążeń na słupy stanowi jedno z ich podstawowych zadań. Dzięki nim możliwe staje się zachowanie niezmienności geometrycznej całego układu (przy czym w kierunku prostopadłym zapewnia się ją przy użyciu stężeń).

 

Kratownice

Ramy kratowe rozpięte na pionowych słupach zalicza się do tzw. płaskich ustrojów nośnych. – Konstrukcje, w których się je wykorzystuje, należą do najbardziej popularnych, przede wszystkim z uwagi na stosunkową łatwość produkcji, jak również montażu oraz transportu – mówi ekspert z wyspecjalizowanej w projektowaniu, budowie i serwisie hal stalowych firmy Profix.

Dokładny kształt omawianych ram wyznaczany jest zasadniczo tak, aby realizowały swoje zadanie w sposób optymalny. Konstrukcja słupowo-kratowa stosowana jednak bywa także do wznoszenia budynków nieprzemysłowych, gdzie kształt kratownic często dostosowuje się do indywidualnych założeń architektonicznych.

 

Zalety zastosowania tego typu konstrukcji

Zasadniczo natomiast stalowe konstrukcje słupowo-kratowe wykorzystuje się w przypadku hangarów i hal o znacznych rozpiętościach. Pozwalają one bowiem osiągać znacznie większe szerokości niż klasyczna konstrukcja słupowo-ryglowa. Duży rozstaw słupów, zwłaszcza przy dwukierunkowym podwieszeniu ciągów transportowych czy instalacyjnych, wymaga dodatkowo utwierdzenia tych słupów w fundamentach.

Te ostatnie powinny być dość duże, by zapewnić bezpieczne przeniesienie momentów zginających, co może uchodzić za pewną wadę. Warto jednak zwrócić uwagę też na zalety, jakimi są duża sztywność ustroju (zapewniająca prawidłową eksploatację suwnic) oraz korzystny rozkład sił wewnętrznych, mający wpływ na redukcję zużycia materiału.

 

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.