Wybierz mieszkanie od dewelopera i śpij spokojnie - dlaczego warto kupować od dewelopera

Zakup mieszkania to dla wielu osób często najważniejsza w ich dotychczasowym życiu decyzja, a przynajmniej najmocniej obciążona skutkami. To duża inwestycja dlatego powinna być bardzo dobrze przemyślana, a każdy jej aspekt dokładnie przeanalizowany. Nowe mieszkanie powinno spełniać większość naszych potrzeb, a kompromisów powinno być jak najmniej. Ważną częścią decyzji będzie stanowić funkcjonalność samego pomieszczenia, jego lokalizacja, infrastruktura osiedlowa i oczywiście cena wraz ze sposobem finansowania nowego nabytku.

Dlaczego warto kupować mieszkanie od dewelopera?

Oferta mieszkań rozprowadzanych na rynku nieruchomości przez deweloperów jest niezwykle zróżnicowana, a jednocześnie odpowiada na oczekiwania i tendencje panujące na rynku pierwotnym mieszkań. Wystarczy spojrzeć na ofertę Grupy Deweloperskiej GEO. Łatwo zatem znaleźć mieszkania dostosowane do swoich potrzeb i możliwości finansowych jednocześnie. Ogromną zaletą mieszkań deweloperskich jest posiadanie wpływu na jego ostateczny wygląd. Łatwo porozumieć się z inwestorem i dostosować układ pomieszczeń do indywidualnych potrzeb, zwykle nie ma żadnego problemu z przesunięciem ścianki, wydzieleniem dodatkowego pomieszczenia czy połączeniem dwóch w jedno. Wszystkie zmiany można wprowadzać jeszcze na etapie realizacji inwestycji, nawet takie, które powstają przy zakupie dwóch mieszkań i łączeniu ich w jedno.

Mieszkanie bez wad ukrytych

Teoretycznie każdy sprzedający mieszkanie, również na rynku wtórnym, powinien poinformować kupującego o wszelkich usterkach. Jednak, jak dobrze wiadomo, różnie z tym bywa. Tymczasem kupując mieszkanie od dewelopera otrzymuje się mieszkanie z gwarancją deweloperską oraz rękojmią chroniącą konsumenta przed ewentualnymi wadami ukrytymi, których w tym przypadku nie powinno już być. Nawet, gdy takie się pojawią najprawdopodobniej zostaną wykryte podczas odbioru technicznego, co nie zwalnia jednak nabywcę z czujności i uwagi przy odbiorze mieszkania. Zawsze warto dokonać go w obecności profesjonalisty, choćby inspektora budowlanego. W trakcie odbioru lokalu sporządza się protokół, w którym spisuje się ewentualne wady a deweloper, zgodnie z ustawą deweloperską jest zobowiązany w ciągu 14 dni do przyjęcia lub odrzucenia z uzasadnieniem tychże. Jeżeli uzna zasadność protokołu , w okresie 30 dni jest zobowiązany do dokonania poprawek.

Bezpieczny stan prawny

Ważnym autem zakupu mieszkań od dewelopera na rynku pierwotnym jest uregulowany stan prawny mieszkania. Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim można mieć pewność, że nie pojawią się w przyszłości problemy z roszczeniami byłych właścicieli na skutek spraw spadkowych, zasiedzenia czy niezgodności w księdze wieczystej.

Nie znaczy to jednak, że również w tym przypadku powinno się bezgranicznie ufać ofercie. Zawsze warto sprawdzić wcześniej firmę deweloperską i prześledzić jej wcześniejsze inwestycje. Informacje o inwestorze można znaleźć w Krajowym Rejestrze Sądowym, będą tam dane osób reprezentujących firmę, jej status prawny, wysokość kapitału zakładowego, ale też wszelkie informacje o ewentualnym postawieniu firmy w stan upadłości, czy postępowaniach likwidacyjnych i egzekucyjnych. Powinno się również sprawdzić inwestycję, w którą samemu się angażuje, czyli pozwolenie na budowę czy sposób finansowania budowy. Tego rodzaju informacje znajdują się w wydziałach architektury urzędu powiatowego czy miejskiego, a także powinien je przedstawić deweloper na każde żądanie klienta.

 

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.