Wymarzone „M”. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Zakup własnego „M” to inwestycja, która z racji swojej długoterminowości oraz olbrzymich nakładów finansowych, powinna być gruntownie przemyślana. Decydując się na tak poważne przedsięwzięcie chcielibyśmy wybrać możliwie jak najlepiej. W końcu kupno mieszkania nierzadko wiąże się z zaciągnięciem kredytu, który spłacać będziemy nawet przez najbliższych kilka dekad. A kto chciałby płacić za coś, z czego nie jest zadowolony?

Określamy potrzeby

Najlepiej byłoby zacząć od ustalenia, jak dużego mieszkania potrzebujemy i jakim dysponujemy budżetem. W pierwszym przypadku warto uwzględnić nie tylko bieżącą sytuację rodzinną, ale też wybiec myślami naprzód. Jeżeli aktualnie nie mamy dzieci, ale w przyszłości planujemy je mieć, dobrze byłoby uwzględnić to podczas ustalania metrażu naszego wymarzonego mieszkania. Z drugiej strony należy pamiętać, że każdy dodatkowy metr kwadratowy wiąże się z dodatkowymi kosztami utrzymania.

Najlepszej oferty mieszkań

Pierwszy etap selekcji mamy więc za sapartamebty Częstochowaobą. Idźmy dalej. Znaleźliśmy interesującą ofertę mieszkania w Częstochowie. Od czego powinniśmy zacząć? Najlepiej od sprawdzenia, co oferuje nam ten konkretny obszar Częstochowy, na którym możemy zamieszkać. Tu również istotne jest myślenie przyszłościowe. Jeśli jesteśmy rodzicami lub mamy w planach nimi zostać koniecznie sprawdźmy, czy w okolicy znajduje się żłobek, przedszkole, szkoła – tak, aby w przyszłości nie doszło do sytuacji, w której zmuszeni jesteśmy dowozić dziecko do placówki edukacyjnej znacznie oddalonej od miejsca naszego zamieszkania.

Lokalizacja

Podobnie rzecz ma się z placówkami handlowymi i usługowymi, z których korzystamy na co dzień. Mowa tu m.in. o sklepach, aptekach, urzędach, ale też siłowniach czy kawiarniach. Nie chcielibyśmy przecież przedzierać się przez zatłoczone miasto tylko dlatego, że rozbolała nas głowa, a w pobliżu nie mamy żadnej apteki.

Nieocenioną pomocą w przypadku „badań lokalnych” są... mieszkańcy. Ich opinia może być niezwykle cenna, dlatego dobrym pomysłem jest nawiązanie z nimi kontaktu (np. za pomocą lokalnych czatów lub for internetowych).

Oglądamy mieszkanie

Załóżmy, że okolica przypadła nam do gustu na tyle, że zechcieliśmy zobaczyć samo mieszkanie. Umawiamy się z właścicielem na spotkanie. Jeśli mamy możliwość, zaplanujmy naszą wizytę na porę dzienną. Dzięki temu wszelkie „defekty” mieszkania będą bardziej widoczne, a tym samym łatwiejsze do wychwycenia. Następnie sporządźmy listę, na której wyszczególnione będzie wszystko to, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas oglądania mieszkania. Im bardziej szczegółowa lista, tym mniejsze prawdopodobieństwo przeoczenia ewentualnych wad lub usterek. W oglądaniu mieszkania powinna towarzyszyć nam przynajmniej jedna osoba, w myśl zasady „ile par oczu, tyle spojrzeń”.

Negocjujmy cenę mieszkania!

Po sprawdzeniu osiedla i osobistej wizycie dochodzimy do wniosku, że to mieszkanie w sam raz dla nas. Co dalej? Negocjujmy cenę! Jeśli jesteśmy kiepskimi negocjatorami, poszukajmy wśród znajomych kogoś, kto zrobi to za nas. Pamiętajmy, że każda obniżka, jaką uda nam się wynegocjować, to pieniądze, które zostają w naszej kieszeni.

 

 

 

 

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.