Zbliza się sezon grzewczy. Co warto wiedzieć o kotłach centralnego ogrzewania?

Ogrzewanie stanowi jeden z podstawowych problemów, jakie należy rozwiązać podczas planowania swojego nowego domu. Bywa, że nieprzemyślane ruchy związane z zakupem kotła CO mogą przyprawić o ból głowy wszystkich domowników. Nieefektywne ogrzewanie, ciągłe awarie, nieustanne doglądanie pieca grzewczego – to zmora w okresie zimowym, zwłaszcza jeśli mróz daje w kość. Jeśli szukasz sposobu na oszczędne i wygodne ogrzewanie, to przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ogólnych informacji o kotłach centralnego ogrzewania, które pomogą w prawidłowej jego eksploatacji.

 

O co pytać u producenta – kocioł CO czy piec?

 

Choć często sformułowania te używane są zamiennie, jest dosyć istotna różnica pomiędzy piecem i kotłem CO. Piec jest generatorem ciepła, który oddaje je w miejscu, w którym pracuje – np. w salonie. Kocioł centralnego ogrzewania jest natomiast swoistym sercem całego systemu grzewczego domu. Generowane przez niego ciepło jest poprzez wymiennik prowadzone do rur, a następnie do grzejników, co umożliwia równomierne ogrzanie praktycznie każdego pomieszczenia w domu. Kotły CO nowej generacji umożliwiają niemal w pełni zautomatyzowaną pracę. Mowa tutaj np. o kołach z podajnikiem i zasobnikiem.

 

Kotły CO zasypowe a podajnikowe

 

Większość (szacuje się, że to nawet 80% wszystkich urządzeń grzewczych w Polsce) to kotły, które według aktualnej klasyfikacji nie mieszczą się do żadnej klasy. Są to starej daty kotły zasypowe, wymagające manualnej obsługi. Chociaż spalanie paliwa jest w nich całkowicie nieefektywne, a emisja spalin do atmosfery woła o pomstę do nieba, to mają jedną niewątpliwą zaletę. Kotły CO zasypowe nie wymagają dostarczenia energii elektrycznej by nieprzerwanie pracowały. W przypadku braku dostaw prądu dom może być ogrzewany.

 

W przypadku kotłów CO z podajnikiem musimy mieć świadomość, że jego automatyczna praca wymaga prądu. Jest to jednak warte swoich pieniędzy. Kocioł grzewczy pracuje tutaj, przy całkowitym zasypie zasobnika ekogroszkiem, nawet 10 dni bez konieczności doglądania. Mechanizm ślimakowy i sterownik odpowiadają za optymalne podawanie paliwa do kotła. Dzięki temu urządzenie grzeje tylko tyle, by utrzymać odpowiednio wysoką temperaturę (nie przegrzewa pomieszczeń i nie marnuje paliwa).

 

Podstawowym parametrem przy kupnie kotła CO jest jego moc. Musi być ona precyzyjnie dobrana do potrzeb naszego domu. Warto w tym celu odwiedzić lokalnego dystrybutora lub samego producenta kotłów CO – w Pleszewie jest nim firma Kotły Białek. W ofercie dobrych dostawców urządzeń grzewczych znajdziecie dzisiaj przede wszystkim kotły 5 klasy, oszczędne i bezpieczne dla środowiska naturalnego. Warto nabyć właśnie taki typ kotła CO, gdyż prawo unijne do roku 2020 całkowicie usunie z obiegu urządzenia niższej klasy.

 

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.