Zjawisko skraplania się pary wodnej na szybach po nocy. Dlaczego powstaje i jak sobie z nim poradzić?

Jesienią i zimą wiele osób zmaga się z problemem zaparowanych okien. Zjawisko występuje najczęściej po nocy. Co powoduje, że tak się dzieje, jakie mogą być następstwa oraz w jaki sposób uporać się z tym problemem? Wilgotne szyby to nie tylko problem estetyczny, ale równie często przyczyna kłopotów ze zdrowiem, przewlekłym zmęczeniem i alergiami.

Dlaczego właściwie na szybach skrapla się para wodna?
Parowanie okien jest częstym i naturalnym zjawiskiem. Jest ono związane z wysoką wilgotnością powietrza i znaczącą różnicą temperatur na zewnątrz i we wnętrzu domu. Najczęściej warunki te spełnione są zimą i późną jesienią. Wysoka wilgotność powietrza powinna zostać usunięta na zewnątrz, gdyż w innym przypadku powstaje zjawisko kondensacji pary wodnej, a to z kolei prowadzi do skraplania się pary wodnej na powierzchniach szyb. Kondensacja pary pojawia się wówczas, gdy wilgotność względna wewnątrz pomieszczenia wynosi ponad 60%, a różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz - 20°.

Pożądana wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczenia wynosi około 40-50 %. Aby okna nie parowały, należy odprowadzać systematycznie nadmiar wilgoci z wnętrza. Sprawny system wentylacji powinien sobie poradzić z problemem, jednak jeśli szyby są zaparowane to oznacza, że nie ma prawidłowego odprowadzenia wilgoci. Kiedy mieszkanie jest poddane termoizolacji, a dodatkowo okna są bardzo szczelne, wówczas nie wypuszczają powietrza na zewnątrz i nie wpuszczają świeżego do wewnątrz. Rozwiązaniem tego problemu może być częste wietrzenie pomieszczeń, co zimą nie jest zbyt komfortowe i wpływa negatywnie na koszt ogrzewania. Poziom wilgotności w pomieszczeniu wzrasta podczas gotowania, suszenia prania na grzejnikach czy kąpieli w dużej ilości gorącej wody.

Skraplanie się wody na oknach dachowych
Okna dachowe poprzez swoje usytuowanie oraz charakter są narażone na pojawienie się zjawiska kondensacji pary wodnej. Dzieje się to w sytuacji, gdy w pomieszczeniu panuje za wysoki poziom wilgotności. Para wodna powinna być odprowadzana na zewnątrz za pomocą kratek wentylacyjnych.

Jakie są konsekwencje zaparowanych okien?
Konsekwencją skraplania się pary wodnej na szybach może być powstawanie grzybów. Mykotoksyny to bardzo niebezpieczne trucizny, które wytwarzane są przez namnażające się grzyby i pleśń. Powodują one wiele groźnych chorób dróg oddechowych, są przyczyną powstawania alergii, chorób nerek i wątroby.

Sposoby zapobiegania skraplaniu się pary wodnej na oknach
Należy sprawdzić system wentylacyjny. Jeśli jest niedrożny lub wadliwy to nie odprowadza prawidłowo powietrza, a w połączeniu z nadmiernym uszczelnieniem mieszkania skutkuje brakiem jego dopływu. W przypadku braku poprawy przy poprawnie działającej wentylacji, trzeba zadbać o dopływ świeżego powietrza poprzez wbudowanie nawiewników albo rozszczelnienie okien.

Dobrym pomysłem jest usprawnienie ogrzewania. Duże skoki temperatur w domu skutkują wytwarzaniem nadmiernej wilgoci. Stosując odpowiednie ogrzewanie można uniknąć tego problemu. Należy równomiernie i ciągle ogrzewać wszystkie pomieszczeń w mieszkaniu lub domu. Ściany zewnętrzne powinny być dogrzane od wewnętrznej strony. Przy tych ścianach nie powinno się stawiać w bardzo bliskiej odległości mebli, aby nie zakłócać przepływu powietrza.

Warto zwrócić uwagę na dobór odpowiednich okien. Nowoczesne modele okien są bardzo szczelne. Jest to zaleta, jednak konsekwencją tego jest również konieczność stosowania nawiewników okiennych. Dzięki nawiewnikom nie trzeba wietrzyć pomieszczeń poprzez otwieranie okien na oścież.

Pozbycie się roślin powodujących wzrost wilgotności powietrza. Niektóre gatunki roślin podwyższają poziom wilgotności w domu, poprzez oddawanie wody. Są to np. storczyki, palmy czy draceny. W zamian można wprowadzić do domu rośliny pochłaniające wilgoć, takie jak: skrzydłokwiat, chamedora, hedera, oplątwa oraz paproć.

Poradę dostarczył dystrybutor okien marki Internorm z Gdańska.

Strona WWW: https://okna-internorm.com.pl

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.