FORUM BUDOWLANE Z LINKIEM BEZ REJESTRACJI I LOGOWANIA
Autor Wiadomość

Wysłany: 2011-09-28 20:24:25
Odpowiedź
Czy mogę zrezygnować z wykończenia ocieplenia tynkiem?

Kończę budowę domu. Mam w planach ocieplenie go, ale obawiam się, że przed nadejściem zimy nie zdążę ze wszystkimi pracami. Czy mogę zrezygnować z wykończenia ocieplenia tynkiem?

Wyprawa tynkarska jest obowiązkowym elementem układu ocieplającego. Obok funkcji dekoracyjnej, tynk pełni bardzo ważną rolę zabezpieczającą - chroni  warstwy ocieplenia przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych i naturalnym starzeniem się. W szczególnych przypadkach, np. gdy warunki atmosferyczne uniemożliwiają ułożenie tynku, można wstrzymać z wykonaniem wyprawy tynkarskiej, ale nie dłużej niż na 6 miesięcy. Przez ten czas ochronę ocieplonej elewacji stanowić może podkładowa masa tynkarska, którą obowiązkowo trzeba położyć na zatopioną warstwę zbrojącą ocieplenia.

zapytania budowlane

Tak zabezpieczona elewacja wytrzyma na pewno do wiosny. Wtedy, jak najszybciej należy położyć tynk, oczywiście, jeżeli warunki pogodowe na to pozwolą. Proszę pamiętać, że właściwy dobór warstwy wykończeniowej ocieplenia jest bardzo ważny i powinien zostać przeprowadzony, m.in. w oparciu o obliczenia cieplno-wilgotnościowe dla ocieplanej ściany, z uwzględnieniem warunków, w jakich użytkowany będzie układ ociepleniowy. W wykonaniu takich obliczeń mogą pomóc eksperci z Atlasa, których można znaleźć pod numerem infolinii 800-168-083.

Na rynku dostępna jest cała gama rodzajów i kolorów tynków, z których może pan wykonać wyprawę tynkarską. Godne polecenia są  tynki mineralne lub akrylowe o handlowej nazwie Atlas Cermit. Z tym, że mineralne zaleca się wtedy, gdy stosujemy wełnę jako materiał termoizolacyjny, natomiast akrylowe przeznaczone są na styropian. Tynki silikatowe Atlas Silkat i silikonowe Atlas Silkon, droższe od mineralnych i akrylowych, polecane są zarówno  na systemy ociepleń ze styropianem jak i wełną. Wykorzystuje się je na elewacjach, dla których wymagane jest zachowanie swobodnego przepływu pary wodnej, oraz na znajdujących się w strefach o znacznym zanieczyszczeniu powietrza. Każdy z wymienionych tynków wymaga zastosowania, przed jego położeniem, właściwego podkładu. I tak, używając tynków mineralnych i akrylowych, trzeba zastosować podkład o nazwie Cerplast. Jeśli jednak zdecyduje się pan na użycie tynku silikatowego, np. Atlas Silkat, bądź silikonowego Atlas  Silkon, wówczas proszę użyć podkładu dla nich właściwego. Odpowiednio będą to: Atlas Silkat ASX i Atlas Silkon ANX.  Podkłady te, oprócz wspomnianej funkcji zabezpieczającej, redukują chłonność podłoża i ułatwiają nakładanie tynku.

EKSPERT RADZI
Przemysław Szlagowski, Grupa Atlas

Wyświetleń: 947
Powrót do Forum

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.