FORUM BUDOWLANE Z LINKIEM BEZ REJESTRACJI I LOGOWANIA
Autor Wiadomość

Wysłany: 2011-08-26 23:41:45
Odpowiedź
Demonstracyjny dom pasywny w okolicach Złotowa

Na powierzchni 288 m2 młodzi architekci Emilia Durka -Zielińska i Walenty Durka wybudowali dla siebie dom pasywny na malowniczej działce w okolicach Złotowa, woj. wielkopolskie. Realizacja trwała 3 lata. Koszt budowy okazał się porównywalny z realizacją w tradycyjnej technologii. Dom zbudowano w konstrukcji drewnianej złożonej z 21 ram, tworzących jednocześnie konstrukcję podłogi, ścian jak i dachu. Przegrody zewnętrzne zaprojektowano z materiałów drewnopochodnych jako otwarte na dyfuzję pary wodnej. Ocieplenie stanowi 40 cm warstwa celulozy wtłaczanej pod ciśnieniem oraz dodatkowo termoizolacyjna płyta drewnopochodna grubości 6 cm. Przegrody wewnętrzne wypełnia wełna drzewna, która sprawdza się jako dobra izolacja akustyczna. Dom jest ogrzewany prądem, przy zastosowaniu małych grzejników o łącznej mocy wynoszącej zaledwie 3,6 kW.

Ściany i sufit pokryto płytami OSB, impregnowanymi naturalnym preparatem Aidol Hartwachs-Öl na bazie wosków pszczelich i oleju lnianego marki Remmers. Ole-jowosk Aidol Hartwachs-Öl składa się z naturalnych składników, dzięki czemu spełnia nie tylko normę EN DIN 71-3 (bezpieczeństwo dla zabawek), ale otrzymał także wysokie noty w niemieckim teście konsumenc-ko-ekologicznym Öko-Test. Powłoka zakonserwowana olejowoskiem nie traci swej zdolności „oddychania" czyli przepuszcza parę wodną, ale jednocześnie jest odporna na przenikanie wody.
Do zabezpieczenia elewacji na zewnątrz zastosowano środek ochrony drewna pełniący równocześnie funkcję dekoracyjną - lazurę Aidol HK-Lasur firmy Remmers. Lazura ta dzięki zawartości wysokiej jakości składników i pigmentów, przez wiele lat niezawodnie chroni drewno przed sinizną , zgnilizną, owadami, pleśniami i algami, promieniowaniem UV i wilgocią. Wyraźny efekt „perlenia" wody to naoczny dowód na długotrwałą ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych: cienka błona otula bezpiecznie drewno, nie pękając i nie łuszcząc się. Projektanci postawili na naturalne materiały i maksymalne ograniczenie chemii budowlanej. Priorytetem stało się zapewnienie zdrowego środowiska życia i korzystnego mikroklimatu.

zapytania budowlane

„Obiekt realizowaliśmy z materiałów pochodzenia organicznego, a więc odnawialnych i najłatwiejszych do recyklingu. Zaprojektowaliśmy innowacyjną konstrukcję drewnianą w formie powtarzalnych ram z belki dwuteowej, dającą nieograniczoną przestrzeń zbędnymi elementami. Unikalne są także przegrody zewnętrzne, przewyższające swoją termoizolacyjnością wymagania stawiane budynkom pasywnym" - mówi Emilia Durka-Zielińska. Zastosowanie zasad budownictwa pasywnego umożliwiło autorom projektu ograniczenie podstawowego zapotrzebowania na energię grzewczą o 90%!

 

Wysłany: 2011-08-26 23:42:47
Odpowiedz

Zobacz także:   Dom energooszczędny

Wysłany: 2011-12-02 19:17:12
Odpowiedz

Pasywny dom jest niezwykle zaawansowaną koncepcją architektoniczną. Wymaga od architektów szerokiej wiedzy i umiejętności, których efektem jest powstanie prawdziwie energooszczędnego budynku. W takich budowlach  kluczową rolę odgrywają pasywne drzwi i okna. Zrozumiałym jest, że zwraca się szczególną uwagę na ich parametry, zapominając nieco o wyglądzie i stylistyce. Czy słusznie? 

Pasywne czyli jakie?
Aby okno mogło być uznane za pasywne musi posiadać stosowny certyfikat wydany przez Instytut Domu Pasywnego w Darmstadt. Uzyskanie tego certyfikatu nie jest łatwe, ponieważ okno musi spełniać wyśrubowane wymagania konstrukcyjne i umiejętnie godzić zatrzymywanie ciepła w budynku i jednoczesne przepuszczanie go do wnętrza pomieszczeń.

-Współczynnik przenikalności cieplnej okna, czyli Uw, mówiący ile ciepła ucieka z budynku, pasywne okno musi mieć niższy niż 0,8. Oczywiście musi to być potwierdzone odpowiednimi badaniami. Z kolei za dopływ ciepła do budynku odpowiada specjalna szyba Solar, która zwiększa efektywność ogrzewania przez promienie słoneczne, dzięki większej przepuszczalności szyby - mówi Dariusz Olszewski z IFTM Internorm

Rosnąca popularność budownictwa pasywnego w Polsce, pokazuje, że Polacy są coraz bardziej świadomi rozwiązań zmniejszających zapotrzebowanie na energię budynków, w których mieszkają. Niestety budownictwo pasywne jest kojarzone z zaawansowaną technologią, a niekoniecznie atrakcyjnym wyglądem.

-Wbrew pozorom architekci nie musza ograniczać się przy projektowaniu budynków pasywnych do jednego wzoru okien. Nasza firma, posiada aż pięć różnych modeli certyfikowanych okien i różne warianty certyfikowanych drzwi pasywnych, dostępne w różnych wersjach stylistycznych, nie wspominając o kolorach - tłumaczy Dariusz Olszewski

Drewno z aluminium w różnych konfiguracjach stylistycznych
Jaki zatem jest wybór certyfikowanych okien pasywnych? Po pierwsze można wybierać pomiędzy oknami wykonanymi z PVC z nakładką aluminiową i oknami drewniano-aluminiowymi. Każde z nich będzie prezentować się inaczej i może być dopasowane do wymagań stylistycznych budynku. Zwłaszcza, że, dzięki stosowanej technologii,  okno może inaczej się prezentować od strony elewacji, a inaczej od wewnętrznej strony w pomieszczeniach .
­­

-W przypadku okien drewniano-aluminiowych mamy do dyspozycji modele Edition,  Edition 4 i Varion4. Pierwszy z nich wyróżnia się połączeniem drewna, niezwykle ciepłej pianki termoizolacyjnej z aluminium. Drugi zaś to nowoczesny zestaw cztero-szybowy z zamontowanymi żaluzjami i zintegrowaną osłoną przeciwsłoneczną osiągający ekstremalnie niski współczynnik przenikalności cieplnej, Varion4 zaś to czteroszybowe arcydzieło stylistyczne idealnie sprawdzające się w nowoczesnym formą i stylem budownictwie - mówi specjalista IFTM Internorm.

Okno Edition łączy klasyczny wygląd drewna wewnątrz pomieszczenia z odpornym na warunki atmosferyczne aluminium na zewnątrz budynku. Aluminium jest także bardzo wdzięcznym materiałem w zakresie kolorystyki, można je malować na kolory z palety kolorów standartowych, palety kolorów dekoracyjnych oraz farbami  drewnopodobnymi, czy niezwykle nowoczesnymi metalicznymi. Podobnie jest w przypadku czteroszybowego modelu Edition4.
-Kolorystyka nie kończy jednak palety możliwości związanej z designem okna. Drewniano-aluminiowe okno Edition dostępne jest w 3 liniach stylistycznych Premium-Design, Softline-Design i Klassik- Design, zaś Edition4 w Premium- Design i Softline-Design. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby różne style wykończenia okien w jednym budynku zestawiać - opowiada Dariusz Olszewski

Premium-Design wyróżnia połączenie wypukłych i wklęsłych form,  owocujące grą światłocieni, Softline-Design można poznać, na pierwszy rzut oka, ponieważ nie znalazły w nim zastosowania żadne ostre krawędzie. Rezultatem jest wzór harmonijny, estetyczny i dość uniwersalny. Trzeci typ designu to najbardziej klasyczny Klassik-Design - proste formy udoskonalone do perfekcji. Szczególnie interesujące są dwa rodzaje okien Varion4. Pierwszy Alu-Design to nowoczesny i surowy projekt gdzie w jednej płaszczyźnie zlicowana jest rama i skrzydło, którego rozwinięciem jest Vetro-Design, w którym szyba jest zamknięta w jednej płaszczyźnie ramy, co daje niespotykany w innych oknach efekt.

Udane połączenie PVC z aluminiową nakładką
-Alternatywą dla drewniano-aluminiowych okien pasywnych są pasywne okna PVC z aluminiową nakładką, które są nowością na polskim rynku. Wyróżniają się nowoczesną stylistyką i doskonałymi parametrami technicznymi - ­mówi przedstawiciel IFTM Internorm

Certyfikowane okna pasywne wykonane z PVC z aluminiową nakładką to Dimension 4 ze zintegrowaną osłoną przeciwsłoneczną oraz Thermo Passiv, które zostały zaprezentowane na tegorocznych targach Bau w Monachium.

-Dimension 4 dostępny jest w dwóch wersjach stylistycznych Premium-Design i Softline-Design. W przypadku zaś okna Thermo Passiv można je zamontować w wersji ze specjalnym rowkiem stanowiącym imitację skrzydła, jeśli tego wymaga wizja architekta - dodaje Dariusz Olszewski

Pasywne drzwi
W każdym domu uzupełnieniem dla okien są drzwi. Nie inaczej jest w przypadku budynków pasywnych, w których drzwi również muszą charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem przenikalności cieplnej. Drzwi stanowią wizytówkę domu dlatego muszą wpisywać się w architektoniczną wizję.

-Certyfikowane drzwi Selection dostępne są w około 70 różnych wersjach. Oryginalna konstrukcja łącząca drewno z pianką termoizolacyjną i aluminium, owocuje bardzo niskim współczynnikiem izolacyjności cieplnej. Różne modele można dostosowywać do indywidualnych wymagań dzięki dużemu wyborowi kolorów, ornamentów, motywów i wzorów szkła. Można mieć zatem drzwi pasywne, które jednocześnie są stylistycznie dopasowane do nieruchomości - mówi specjalista IFTM Internorm.

Pasywne budownictwo, ze względu na oszczędność energii przekładającą się na wymierne ekonomiczne korzyści będzie stawało się coraz popularniejsze. Jednak z pewnością odbiorcy projektów pasywnych budynków nie będą zadowalać się nieciekawymi wizjami. Dlatego tak istotny jest szeroki wybór pasywnych elementów konstrukcyjnych, wśród których okna i drzwi pełnią ważną rolę. Mnogość modeli okien i drzwi, ich wzorów i kolorów, udowadnia, że pasywne budynki nie musza być nudne.

 

natalianykiel93@wp.pl Wysłany: 2018-01-09 15:17:02
Odpowiedz

Jeśli będę w pobliżu, chętnie podjadę porozmawiać z właścicielem tego domu. W sumie hasło domy pasywne dopiero się przede mną odkrywa, ale myślę, że jeśli fundusze pozwolą, wybudujemy sobie właśnie energoogszczędny budynek, by zniwelować koszty. Dużo o tym dowiedzieć się można tutaj http://www.tadeks.pl/technologia/technologia-energooszczedna . Dla mnie to zadziwiająca technologia. 

kaczór200 Wysłany: 2020-11-30 15:28:01
Odpowiedz

Dom pasywny to jest sposób na spore oszczędności, to się zgodzę. Ale nie zapominajmy przecież, że też taki dom trzeba normalnie wyposażać. Mam na myśli na przykład to, że materace 160x200 normalnie możecie kupić. To ja Wam podpwiem, że w Meble Zet możecie coś fajnego dorwać. I wbew pozorom niedrogiego. 

Wyświetleń: 1520
Powrót do Forum

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.