FORUM BUDOWLANE Z LINKIEM BEZ REJESTRACJI I LOGOWANIA
Autor Wiadomość

Wysłany: 2011-10-28 13:57:56
Odpowiedź
Jeśli inwestować, to w "M"

Nadpodaż na pierwotnym rynku nieruchomości w ostatnim roku wywołała ożywienie wśród inwestorów. Większa elastyczność firm deweloperskich w negocjacji cen i duży wybór ofert skłoniły wielu nabywców  do kupna mieszkania pod wynajem.

- Inwestycja w nieruchomość jest obecnie jednym z najlepszych możliwych sposobów lokowania gotówki - twierdzi Grzegorz Kurowski z portalu RynekPierwotny.com. - Obostrzenia w udzielaniu kredytów hipotecznych sprawiają, że rynek wynajmu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. A żeby jedni mogli wynajmować, inni muszą inwestować - dodaje Kurowski i podkreśla, że kupując nieruchomość pod wynajem, należy patrzeć perspektywicznie, 8-10 lat wprzód.

zapytania budowlane

Złota zasada inwestorów
Łukasz P. inwestuje na rynku nieruchomości od 2003 roku. W tej chwili jest właścicielem siedmiu mieszkań we Wrocławiu. Pytany o klucz do sukcesu, powołuje się na złotą zasadę inwestorów: po pierwsze lokalizacja, po drugie lokalizacja i po trzecie lokalizacja. - Położenie mieszkania przesądza o opłacalności inwestycji - przekonuje. - Częstym błędem u kupujących pod wynajem jest wybór okolicy pod kątem własnych potrzeb mieszkaniowych. Tymczasem kupujemy nie tam, gdzie nam się podoba i sami chcielibyśmy mieszkać, ale tam, gdzie zapotrzebowanie na wynajem jest największe, a ceny najmu najwyższe.

- Warto kupować mieszkania w dużych miastach, jak najbliżej centrum - przekonuje Grzegorz Kurowski. Inwestowanie w lokale nad morzem i w górach, czyli w nieruchomości wakacyjne, rządzi się swoimi prawami. A duże miasta mają to do siebie, że zawsze będą napływać do nich ludzie - na studia czy za pracą. Jeśli chcemy wynajmować studentom, kupmy mieszkanie w pobliżu uczelni. Zdecydowanie ryzykowne jest inwestowanie na obrzeżach miasta. Nawet dobrze skomunikowane, lecz peryferyjne lokalizacje będą wiązały się z niższym popytem na mieszkania. Podobnie jest w przypadku dzielnic nie cieszących się dobrą sławą, choć to kryterium bywa płynne. Przykładem są warszawska Praga czy wrocławski „Trójkąt Bermudzki" - kiedyś stygmatyzowane, teraz cieszące dużą popularnością wśród inwestorów ze względu na dobre ceny gruntów i bliskość centrum miasta.
Oblicz, czy się opłaca
Jak podkreśla Grzegorz Kurowski, ważnym aspektem związanym z inwestowaniem w nieruchomości jest źródło pochodzenia środków - z kredytu lub z wkładu własnego. W drugim przypadku inwestowanie jest łatwiejsze z uwagi na brak comiesięcznego zobowiązania w postaci raty kredytowej. Przy inwestowaniu poprzez lewarowanie, czyli finansowanie kredytem hipotecznym, decyzję o zakupie mieszkania pod wynajem należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Podobnego zdania jest Paweł Moszczyński z portalu RynekPierwotny.com. - Przed zakupem konieczne jest przeprowadzenie analizy opłacalności inwestycji.  Trzeba zacząć od ustalenia wielkości kapitału, jaki zamierza się przeznaczyć na daną inwestycję, łącznie z planowanym remontem i wyposażeniem, a następnie przeanalizować stawki najmu w interesującej nas okolicy - radzi analityk. - Od wysokości spodziewanego rocznego przychodu należy odjąć jeszcze wysokość należnego podatku dochodowego, a także koszty związane z eksploatacją. Trzeba wkalkulować konieczność ewentualnych napraw i okresowej wymiany wyposażenia oraz tzw. „puste" miesiące, kiedy lokal nie będzie wynajmowany. Dopiero po uwzględnieniu tych wszystkich czynników będziemy mogli oszacować, czy otrzymany zysk netto zapewni nam zwrot inwestycji w założonym okresie - twierdzi Paweł Moszczyński.  

Kiedy inwestycja jest opłacalna?
Są dwie szkoły. Część inwestorów uważa, że o opłacalności nieruchomości można mówić dopiero wtedy, gdy wartość najmu przewyższa wysokość raty, bo wówczas można z niej czerpać również bieżące zyski. Wielu kupujących pod wynajem wychodzi jednak z założenia, że rata równoważona przez wysokość bieżących wpływów już jest korzystną sytuacją, bo o konkretnych zyskach myślą w dalszej perspektywie czasowej.
- Jeżeli potencjalny inwestor nie traktuje zakupu nieruchomości jako inwestycji długoterminowej, to lepiej dla niego i dla rynku, aby ulokował środki w innego rodzaju aktywach. Rynkiem niezwykle zmiennym i dynamicznym jest Forex, a więc rynek walutowy - to dobry kierunek dla niecierpliwych inwestorów - mówi Grzegorz Kurowski. Jego zdaniem, nawet z wykorzystaniem kredytowania, po około 10 latach od zakupu nieruchomości, mamy już spłaconą połowę kredytu, a należy pamiętać o tym, że zakupione mieszkanie  wciąż pozostaje naszą własnością.

Wysłany: 2011-11-01 13:32:21
Odpowiedz

Zapytaj o ceny materiałów budowlanych 120 składów z całej Polski i wybierz najlepszą ofertę!

Wysłany: 2015-03-11 13:34:30
Odpowiedz

Wszystko fajnie tylko, że w tej chwili już tej nadpodaży nie widać. Liczne programy i stosunkowo niskie stopy procentowe sprawiaj, że raczej występuje obecnie nad popyt, a co za tym idzie ceny zaczynają rosnąć. Sam się przymierzam do zakupu mieszkania we Wrocławiu, osiedle Słoneczny Ołtaszyn bardzo mi odpoiwada fajnie jest położone. Do tego PCG też jako deweloper ma dobre opinie, jedyne co może stanąć na drodze to bank, który stwierdzi, że niestety, ale nie mam zdolności kredytowej, ale zobaczymy. 

analise12 Wysłany: 2022-03-18 13:30:47
Odpowiedz

Jeśli chodzi o zakup mieszkania to warto wziąć pod uwagę różne możliwości. Jedną z nich jest na przykład deweloper lublin: https://galadom.pl/ . Zachęcam do zapoznania się z ofertą tego dewelopera.

Wyświetleń: 1186
Powrót do Forum

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.