FORUM BUDOWLANE Z LINKIEM BEZ REJESTRACJI I LOGOWANIA
Autor Wiadomość

Wysłany: 2010-04-24 20:24:43
Odpowiedź
jaka dachówka?

Pomóżcie, jaka dachówka - ceramiczna czy betonowa i jakiego producenta?

Dziękuję za pomoc!

Wysłany: 2010-04-26 08:40:08
Odpowiedz

Dachówka ceramiczna jest trwalsza i lżejsza. Ponadto w ceramice jest zdecydowanie większy wybór jeśli chodzi o kształty i kolorystykę.

Obecnie ceny dachówek ceramicznych są bardzo atrakcyjne (można kupic dachówkę już od niespełna 30 zł/m2) więc różnica cenowa pomiędzy tymi typami pokrycia się już zatarła.

Jeśli chodzi o wybór producenta to najlepiej porozmawiac z dekarzem (Ci których znam polecają Creatona i Rupp Ceramikę). różnica między producentami polega na dokładności produkowanego asortymentu i rodzajów zamków.

Wysłany: 2010-04-27 12:21:39
Odpowiedz

W tej chwili to trudno określić , ponieważ dachówki cementowe poprawiły swoją jakość i to znacznie . Z wagą to jest różnie gdyż cementowej wchodzi średnio 10 szt co nam daje ok 43 kg/m2 natomiast dachówki ceramiczne zależy od kształtu tj od 38 nawet do 70 kg/m2 .

Jeśli chodzi o kolorystykę to faktycznie przodują ceramiczne..

Wszytsko i tak zbiega się do profesjonalnego ułożenia dachu, może byc nawet najlepsza dachówka jeśli nam źle to dekarz ułoży to nam nic nieda czy cement czy ceramiczna...poztym najważniejsza rzecz to folia pod dachówkami....

Ja osobiście wybrałem cementową Brassa Cisar S w graficie..i jestem zadowolony z wyboru.

Wysłany: 2010-04-29 08:30:05
Odpowiedz

      Podsumowując poprzednie wypowiedzi i tak dojdziemy do wniosku ,że wszystko zależy od kwoty jaką możemy poświęcić na nasz ukochany dach.

      Mimo,że różnica pomiędzy dachówką betonową a ceramiczną się zatarła to nadal koszt elementów ceramicznych (kominków , dachówek skrajnych ,wentylacyjnych gąsiorów ) i tak jest większy niż w dachówkach betonowych.

       Jeżeli chodzi o dekarzy to odgrywa to chyba jeszcze większą rolę niż sama dachówka.Chcąc oszczędzić na dachu i wybierając dachówkę betonową oraz dekarzy ,którzy mogą ją nam ułożyć za SUPER PIENIĄDZE może się okazać ,że będziemy musieli po nich poprawiać i cały koszt dachu wyniesie nas dużo dużo więcej niż oczekiwaliśmy.

 

Pozdrawiam Łukasz

Wysłany: 2010-05-26 23:00:56
Odpowiedz

Jeżeli dachówka to ceramiczna Creaton-a i jako jedyna na polskim rynku ma 50 letnią gwarancję.

Pozdrawiam

 

Wysłany: 2010-10-13 19:07:11
Odpowiedz

Jeżeli chcesz sprawdzić ile kosztują omawiane produkty - złóż niezobowiązujące zapytanie ofertowe grupie 80 składów budowlanych.

Wysłany: 2011-08-25 20:15:59
Odpowiedz

O dachu napisano już tyle, że można odnieść wrażenie, że więcej się nie da. A jednak to tematyka wciąż inspirująca. Dach to przecież znacznie więcej niż tylko pokrycie, a w czasach coraz modniejszej ekologii, warto spojrzeć na niego i pod tym kątem.

To jak mieszkamy, mówi o nas bardzo dużo. Pamiętać jednak należy, że dach nie jest na chwilę, a na lata, więc wyboru należy dokonać świadomie i po głębokim zastanowieniu,    a jest w czym wybierać. Nowe technologie, wzornictwo, materiały wodzą przecież na pokuszenie.

Tyle hałasu o ... dachówki!
Producenci dachówek co rusz proponują nowości produktowe. Dachówka musi być znakomita gatunkowo, solidnie wykonana i trwała. Dlatego decydując się na jej zakup, nie powinniśmy przesadnie oszczędzać.
- Zresztą dobra dachówka, wcale nie znaczy dziś wyjątkowo kosztowna. Ale dom z dachem pokrytym markowym produktem, zdecydowanie zyskuje na wartości i randze - mówi Dariusz Smolis, Koordynator Produktu Dachówka, Monier.

Wybierając dachówkę należy zwrócić uwagę na walory wytrzymałościowe i estetyczne.  Na rynku mamy na tyle szeroki wybór kształtów i kolorów, że jesteśmy w stanie dowolnie zaaranżować dach, niezależnie od wybranego stylu architektonicznego. Kupując projekt domu, jednocześnie kupujemy, narzucony odgórnie wraz z koncepcją architektoniczną, charakter budynku. I to narzuca inwestorowi użycie konkretnych typów dachówek, częstokroć nawet konkretnych modeli.

- W niezwykle bogatej ofercie producentów dachówek, znaleźć można ich różne typy. Myślę tu o nadzwyczaj popularnej karpiówce, o holenderce, zwanej esówką, o holenderce płaskiej, inaczej dachówce rzymskiej, o marsylce, zwanej także dachówką falsowaną lub z podwójną muldą, o suwakowej zwanej reńską bądź renowacyjną, romańskiej, nazywanej często dachówką śródziemnomorską, toskańską czy też grecką, ale także         o dachówce zabytkowej i nowoczesnej - mówi Grzegorz Średniawa, finalista II edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.
Jeżeli chodzi o kolory to tu również ostatnimi czasy, zrobiło się gęsto. Są wzbogacane, uszlachetniane, zyskują połysk, a czasem specjalne postarzenie. Króluje już nie tylko, jak dawniej, ceglasty.
- Mamy piękną miedź, różnorakie brązy, beże, czernie, antracyt, całą gamę szarości,     ale i zielenie czy ceglastą czerwień. Jest w czym wybierać. Tym bardziej, że poszczególne kolory są przez producentów uszlachetniane np. angobowane czy glazurowane - dodaje Grzegorz Średniawa.

Dachówki ceramiczne
Dachówka ceramiczna to bardzo stary rodzaj pokrycia dachowego. Wiedziano już o niej         w czasach Imperium Rzymskiego. W Europie pojawiła się dopiero w Średniowieczu.       Do dziś dachówki ceramiczne są symbolem prestiżu i dobrego statusu społecznego. Są jednym z najbardziej cenionych materiałów wykończenia dachu i do tego niewątpliwie szalenie estetycznym. Uważane za tak zwaną klasykę gatunku, świetnie sprawdzają się     w domach o tradycyjnej architekturze. Materiałem użytym przy produkcji dachówki ceramicznej jest glina, co przekłada się na jej trwałość. Jeżeli zadbamy o dobre jej położenie, wykończony w ten sposób dach jest w stanie przetrwać nawet sto i więcej lat. Dachówka ceramiczna to również doskonała wentylacja i bardzo skuteczne odprowadzanie wody opadowej. Ważna kwestią pozostaje tu użyteczność. Dachówka ta to pokrycie, którego nie należy i nie trzeba w ogóle konserwować, być może dlatego jest tak popularna.
- Często doradzam klientom przy wyborze dachu. Taka rola dekarza. I przede wszystkim namawiam na skupianie się na jakości. Uważam, że dobra dachówka warta jest każdej ceny, podobnie jak jej odpowiednie, prawidłowe zamontowanie - dodaje Grzegorz Średniawa.

Dachówki betonowe
Dachówkę betonową nazywa się często cementową. To rodzaj pokrycia dachowego wykonanego z barwionej masy betonowej, która następnie jest pokrywana specjalnymi powłokami. Na pierwszy rzut oka nie różni się specjalnie od dachówki ceramicznej. Podobna jest do niej także w montażu. Podstawowa różnica między nimi to materiał z jakiego są wykonane. Dachówkę betonową robi się ze specjalnie wyselekcjonowanego piasku kwarcowego zmieszanego z cementem i wodą. Barwienie następują za pomocą specjalnych, bardzo trwałych pigmentów, dzięki czemu pokrycie to jest odporne na działanie temperatury i promieni słonecznych.
- Dachówka betonowa występuje w kilku podstawowych kolorach i może mieć połysk,  a także być matowa lub półmatowa - dodaje Dariusz Smolis.

Jedną z najważniejszych różnić między dachówką ceramiczną a betonową jest cena. Dachówka betonowa jest znacznie tańsza.

- Stosowane dziś bardzo nowoczesne technologie przy wytwarzaniu dachówek cementowych sprawiają, że są bardzo trwałe i mogą służyć naprawdę wiele lat, zapewniając przy tym szczelność dachu i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi - wylicza Dariusz Smolis.

Ostatnie dachówkowe starcie
Ten, kto potrzebuje nowego dachu, dokonuje najczęściej wyboru pomiędzy dachówką betonową a ceramiczną. Niewielu z nas wie, czym zasadniczo różnią się one od siebie. Najczęściej obowiązujące motto to: najważniejsze, aby dach był bezpieczny i szczelny, niedrogi, a przy tym ładny! Czy taki dach jest przyjazny środowisku? Tym mało kto zawraca sobie głowę, a może jednak warto by się pokusić o chwilę zastanowienia.

Biorąc pod uwagę ten „ekoaspekt" warto wiedzieć, że dachówki wykonane z betonu charakteryzują się lepszymi parametrami, niż dachówki ceramiczne z gliny, niemalże      w każdej kategorii oddziaływania na środowisko.

- W procesie dostarczania surowców, produkcji, pakowania i wysyłki dachówebetonowych zużywa się jedynie ok. 30% energii zużywanej w tym samym zakresie w odniesieniu do dachówek ceramicznych. Taki jest wynik badań skumulowanego zużycia energii, które odzwierciedla ilość energii potrzebnej do produkcji, transportu, składowania i sprzedaży danego produktu przy uwzględnieniu wszystkich surowców i procesów produkcyjnych - tłumaczy Dariusz Smolis.

Jaka jest tego przyczyna? Odpowiedź jest bardzo prosta. W przypadku dachówek ceramicznych energia zużywana jest głównie do wypalania całej dachówki, a w przypadku dachówek betonowych największy udział w zużytkowaniu energii ma proces dostarczenia surowca (produkcja cementu).

Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, powinniśmy się więc chyba cieszyć, że mamy do wyboru tylko dwa rodzaje dachówek a nie kilka.

 

Wysłany: 2011-08-26 19:52:58
Odpowiedz

Na tegorocznych obchodach Dnia Dekarza rozstrzygnięto konkurs na „Najładniejszy dach w Polsce". Pierwsze miejsce w kategorii „Dach stromy" zdobył budynek pokryty dachówką marki Koramic. Co wyróżniło tę inwestycję na tle innych projektów? Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Za wykonanie dachu odpowiadał pan Henryk Jędrzejczak posiadający tytuł czeladnika dekarskiego. Wykonawstwem dachów zajmuje się od ponad 20 lat. Należy do zachodniopomorskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.

Prace zajęły 10 tygodni i były realizowane przez czteroosobowy zespół pod nadzorem pana Henryka. Jestem bardzo zadowolony z efektu mojej pracy. Dach świetnie komponuje się z całym budynkiem. Każdy szczegół wykonawstwa był przeze mnie przemyślany i wymagał dużej staranności. Uważam, że finalnie udało mi się osiągnąć cel stawiany przez inwestora - oryginalnej i wyjątkowo estetycznej konstrukcji - powiedział pan Henryk.

Inwestor zdecydował się na rozwiązania techniczne z najwyższej półki.
Na pokrycie dachu wybrał dachówkę Karpiówkę marki Koramic o wykroju półokrągłym i kolorze antracytowej angoby, produkowaną w zakładzie w Kunicach. Zależało mu jednocześnie na walorze estetycznym - po konsultacjach z panem Henrykiem zdecydował się na krycie w łuskę. Ciekawy efekt wizualny był najważniejszy. Decyzja ta przyniosła zamierzony skutek.

Wykonanie tego projektu dachu stanowiło duże wyzwanie. Trzeba było uwzględnić wiele szczegółów w związku ze zmiennym nachyleniem dachu i niestandardowym systemem rynnowym. Trudnym zadaniem było pokrycie fragmentu połaci nad jednym z okien. Pan Henryk nazwał je „rybim okiem", które od typowego „wolego oka" różni się symetrią kształtu w poziomie
i zaokrągleniem zarówno górnej jak i dolnej linii okna. Swoim opływowym kształtem najbardziej przypomina rybę. W swojej długiej karierze pan Henryk po raz pierwszy spotykał się z takim przypadkiem.

Inwestor zdecydował się na pełne deskowanie konstrukcji dachowej, do którego użyto desek sosnowych o grubości 2,5 cm. W związku z użytkowym poddaszem wybrano wariant z podwójną przestrzenią wentylacyjną dachu. Pan Henryk zastosował kontrłaty (2,5 x 5,0 cm) i łaty (4,0 x 5,0 cm), a do montażu dachówek użył sugerowanych przez producenta okrągłych gwoździ miedzianych 2,2 x 50 mm. Dla poprawienia wentylacji wybrał dachówki wentylacyjne kalenicowe oraz okapowe, a pod gąsiory wykorzystał wentylacyjną taśmę aluminiową.

Kolejnym elementem dachu, wymagającym autorskiego wykonania, był system rynnowy. Dbając o estetykę, inwestor zdecydował się na pas elewacji czołowej zakrywający rynny. We współpracy z cieślą pan Henryk stworzył koryta w deskowaniu poniżej połaci, w których umieścił rynny. Wszystkie elementy były ręcznie profilowane pod kształt koryt i wykonane na budowie z tytanowo-cynkowej blachy gołowalcowanej. Następnie, już w korytach, elementy rynien były ze sobą lutowane. Rury spustowe wpięto bezpośrednio do kanalizacji deszczowej.

Wykonanie systemu rynnowego wymagało dużej precyzji i dobrego przemyślenia. Musiałem uwzględnić rozszerzalność materiału i bardzo skrupulatnie lutować poszczególne elementy - wspomina pan Henryk. Na niektórych łukach rynny należało profilować w dwóch płaszczyznach jednocześnie.

W projekcie pojawił się również akcent  ekologiczny. Na dachu zamontowano dwa kolektory słoneczne - solary przeznaczone do ogrzewania wody w budynku.

Zwycięstwo w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy to dopiero pierwszy krok. Polska edycja stanowiła eliminacje do międzynarodowego konkursu organizowanego przez "IFD" (Międzynarodowe Stowarzyszeni Dekarzy) i "RCCA" (Irlandzkie Stowarzyszenie Wykonawców Dachów i Fasad). Podczas 59 Kongresu Dekarzy w Dublinie (3-5 listopada 2011 r.) najładniejszy polski dach weźmie udział w rywalizacji międzynarodowej.

 

Wysłany: 2011-08-26 19:54:27
Odpowiedz

O dachu napisano już tyle, że można odnieść wrażenie, że więcej się nie da. A jednak to tematyka wciąż inspirująca. Dach to przecież znacznie więcej niż tylko pokrycie, a w czasach coraz modniejszej ekologii, warto spojrzeć na niego i pod tym kątem.

To jak mieszkamy, mówi o nas bardzo dużo. Pamiętać jednak należy, że dach nie jest na chwilę, a na lata, więc wyboru należy dokonać świadomie i po głębokim zastanowieniu,    a jest w czym wybierać. Nowe technologie, wzornictwo, materiały wodzą przecież na pokuszenie.

Tyle hałasu o ... dachówki!
Producenci dachówek co rusz proponują nowości produktowe. Dachówka musi być znakomita gatunkowo, solidnie wykonana i trwała. Dlatego decydując się na jej zakup, nie powinniśmy przesadnie oszczędzać.
- Zresztą dobra dachówka, wcale nie znaczy dziś wyjątkowo kosztowna. Ale dom z dachem pokrytym markowym produktem, zdecydowanie zyskuje na wartości i randze - mówi Dariusz Smolis, Koordynator Produktu Dachówka, Monier.

Wybierając dachówkę należy zwrócić uwagę na walory wytrzymałościowe i estetyczne.  Na rynku mamy na tyle szeroki wybór kształtów i kolorów, że jesteśmy w stanie dowolnie zaaranżować dach, niezależnie od wybranego stylu architektonicznego. Kupując projekt domu, jednocześnie kupujemy, narzucony odgórnie wraz z koncepcją architektoniczną, charakter budynku. I to narzuca inwestorowi użycie konkretnych typów dachówek, częstokroć nawet konkretnych modeli.

- W niezwykle bogatej ofercie producentów dachówek, znaleźć można ich różne typy. Myślę tu o nadzwyczaj popularnej karpiówce, o holenderce, zwanej esówką, o holenderce płaskiej, inaczej dachówce rzymskiej, o marsylce, zwanej także dachówką falsowaną lub z podwójną muldą, o suwakowej zwanej reńską bądź renowacyjną, romańskiej, nazywanej często dachówką śródziemnomorską, toskańską czy też grecką, ale także         o dachówce zabytkowej i nowoczesnej - mówi Grzegorz Średniawa, finalista II edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.
Jeżeli chodzi o kolory to tu również ostatnimi czasy, zrobiło się gęsto. Są wzbogacane, uszlachetniane, zyskują połysk, a czasem specjalne postarzenie. Króluje już nie tylko, jak dawniej, ceglasty.
- Mamy piękną miedź, różnorakie brązy, beże, czernie, antracyt, całą gamę szarości,     ale i zielenie czy ceglastą czerwień. Jest w czym wybierać. Tym bardziej, że poszczególne kolory są przez producentów uszlachetniane np. angobowane czy glazurowane - dodaje Grzegorz Średniawa.

Dachówki ceramiczne
Dachówka ceramiczna to bardzo stary rodzaj pokrycia dachowego. Wiedziano już o niej         w czasach Imperium Rzymskiego. W Europie pojawiła się dopiero w Średniowieczu.       Do dziś dachówki ceramiczne są symbolem prestiżu i dobrego statusu społecznego. Są jednym z najbardziej cenionych materiałów wykończenia dachu i do tego niewątpliwie szalenie estetycznym. Uważane za tak zwaną klasykę gatunku, świetnie sprawdzają się     w domach o tradycyjnej architekturze. Materiałem użytym przy produkcji dachówki ceramicznej jest glina, co przekłada się na jej trwałość. Jeżeli zadbamy o dobre jej położenie, wykończony w ten sposób dach jest w stanie przetrwać nawet sto i więcej lat. Dachówka ceramiczna to również doskonała wentylacja i bardzo skuteczne odprowadzanie wody opadowej. Ważna kwestią pozostaje tu użyteczność. Dachówka ta to pokrycie, którego nie należy i nie trzeba w ogóle konserwować, być może dlatego jest tak popularna.
- Często doradzam klientom przy wyborze dachu. Taka rola dekarza. I przede wszystkim namawiam na skupianie się na jakości. Uważam, że dobra dachówka warta jest każdej ceny, podobnie jak jej odpowiednie, prawidłowe zamontowanie - dodaje Grzegorz Średniawa.

Dachówki betonowe
Dachówkę betonową nazywa się często cementową. To rodzaj pokrycia dachowego wykonanego z barwionej masy betonowej, która następnie jest pokrywana specjalnymi powłokami. Na pierwszy rzut oka nie różni się specjalnie od dachówki ceramicznej. Podobna jest do niej także w montażu. Podstawowa różnica między nimi to materiał z jakiego są wykonane. Dachówkę betonową robi się ze specjalnie wyselekcjonowanego piasku kwarcowego zmieszanego z cementem i wodą. Barwienie następują za pomocą specjalnych, bardzo trwałych pigmentów, dzięki czemu pokrycie to jest odporne na działanie temperatury i promieni słonecznych.
- Dachówka betonowa występuje w kilku podstawowych kolorach i może mieć połysk,  a także być matowa lub półmatowa - dodaje Dariusz Smolis.

Jedną z najważniejszych różnić między dachówką ceramiczną a betonową jest cena. Dachówka betonowa jest znacznie tańsza.

- Stosowane dziś bardzo nowoczesne technologie przy wytwarzaniu dachówek cementowych sprawiają, że są bardzo trwałe i mogą służyć naprawdę wiele lat, zapewniając przy tym szczelność dachu i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi - wylicza Dariusz Smolis.

Ostatnie dachówkowe starcie
Ten, kto potrzebuje nowego dachu, dokonuje najczęściej wyboru pomiędzy dachówką betonową a ceramiczną. Niewielu z nas wie, czym zasadniczo różnią się one od siebie. Najczęściej obowiązujące motto to: najważniejsze, aby dach był bezpieczny i szczelny, niedrogi, a przy tym ładny! Czy taki dach jest przyjazny środowisku? Tym mało kto zawraca sobie głowę, a może jednak warto by się pokusić o chwilę zastanowienia.

Biorąc pod uwagę ten „ekoaspekt" warto wiedzieć, że dachówki wykonane z betonu charakteryzują się lepszymi parametrami, niż dachówki ceramiczne z gliny, niemalże      w każdej kategorii oddziaływania na środowisko.

- W procesie dostarczania surowców, produkcji, pakowania i wysyłki dachówebetonowych zużywa się jedynie ok. 30% energii zużywanej w tym samym zakresie w odniesieniu do dachówek ceramicznych. Taki jest wynik badań skumulowanego zużycia energii, które odzwierciedla ilość energii potrzebnej do produkcji, transportu, składowania i sprzedaży danego produktu przy uwzględnieniu wszystkich surowców i procesów produkcyjnych - tłumaczy Dariusz Smolis.

Jaka jest tego przyczyna? Odpowiedź jest bardzo prosta. W przypadku dachówek ceramicznych energia zużywana jest głównie do wypalania całej dachówki, a w przypadku dachówek betonowych największy udział w zużytkowaniu energii ma proces dostarczenia surowca (produkcja cementu).

Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, powinniśmy się więc chyba cieszyć, że mamy do wyboru tylko dwa rodzaje dachówek a nie kilka.

 

Wysłany: 2011-08-26 20:02:15
Odpowiedz

Wentylacja pokrycia dachowego

Wilgoć jest bardzo groźna dla dachu, ponieważ może doprowadzić do osłabienia konstrukcji więźby oraz zmniejszenia właściwości termoizolacyjnych materiałów. Dlatego dla trwałości pokrycia niezwykle istotną rolę odgrywa właściwa wentylacja

Wentylacja pokrycia dachowego umożliwia odprowadzenie pary wodnej (wilgoci) spod połaci dachu. Aby wentylacja była skuteczna, trzeba umożliwić przepływ powietrza w wentylowanej przestrzeni, dlatego zawsze należy utworzyć pustki wentylacyjne pod ułożonymi dachówkami, wykorzystując przestrzeń powstałą z ułożenia kontrłat, których prawidłowa grubość gwarantuje właściwy przepływ powietrza wentylacyjnego.

Otwory wentylacyjne przy okapie i kalenicy
Odpowiednia cyrkulacja powietrza w obrębie kalenicy zależy od efektywności przekroju wentylacyjnego. Powinien on mieć wielkość 0,05% powierzchni dachu, przy czym w przypadku dachów dwuspadowych dotyczy to każdej połaci osobno. Przykładowo, dla dachu dwuspadowego z krokwią o długości 10 m, wentylacja kalenicy dla każdej z płaszczyzn musi mieć efektywny przekrój min. 50 cm2/mb. Dodatkowo, na kalenicy stosuje się taśmę wentylacyjno-uszczelniającą.

Natomiast w obrębie okapu musi zostać zapewniony wlot powietrza, którego wielkość jest równa co najmniej 0,2% powierzchni dachu. Oznacza to, że dla krokwi o długości 10 wynosi on 200 cm2/mb okapu. Obliczając wielkość otworu wlotowego należy też uwzględnić fakt, że przekrój efektywny jest zawężany ze względu na krokwie i kontrłaty. Dla dachu krytego ceramicznymi dachówkami zakładkowymi, zaleca się wykonanie okapu z wykorzystaniem grzebienia okapu (wróblówki) wykonanej z aluminium oraz listwy wentylacyjnej.

Wentylacja a kąt nachylenia dachu
W dachach o kącie nachylenia powyżej 30° występuje wystarczający naturalny ciąg powietrza wywołany znaczną różnicą poziomów wlotu (okap) i wylotu (kalenica) powietrza, nagrzewaniem się pokrycia dachowego oraz działaniem wiatru. Należy jednak przestrzegać zasady pozostawienia szczeliny wentylacyjnej w okapie oraz zastosowanie wentylacyjnej taśmy kalenicowej. Natomiast w przypadku dachów o kątach nachylenia mniejszych niż 30° lub krokwiach długich powyżej 10 m, wentylacja okapowo-kalenicowa może nie być wystarczająca. Należy wówczas stosować większe przestrzenie wentylacyjne (grubsze kontrłaty) oraz dachówki wentylacyjne, dzięki którym zwiększa się ilość powietrza wentylacyjnego.

Gdzie dachówki wentylacyjne?
Dachówki wentylacyjne wspomagają system wentylacji pod pokryciem, zapewniając dodatkowe miejsce wlotu powietrza. Wykorzystuje się je szczególnie w przypadku dachów o dużych połaciach, gdzie brakuje dostatecznej wentylacji powierzchni pod dachówką połaciową. W przypadku długich krokwi (powyżej 6,5-7 m) i zastosowaniu standardowej kontrłaty o wysokości 2,5 cm, należy zamontować dachówki wentylacyjne w trzecim rzędzie od kalenicy, w odległości około 1 m od siebie. Na 13 m2 dachu powinna przypadać jedna dachówka wentylacyjna. Gdy odległość między kalenicą i okapem jest znaczna, należy układać dachówki w dwóch rzędach, a gdy odstęp ten wynosi powyżej 12 metrów - nawet w trzech rzędach. Standardowy rozstaw pomiędzy rzędami dachówek wentylacyjnych to ok. 1,50 m - 1,80 m. Dachówki wentylacyjne stosuje się również tam, gdzie przerwana jest ciągłość przestrzeni wentylacyjnej, tj. pod i nad oknami połaciowymi, przed i za kominem oraz we wszystkich innych miejscach, w których wlot lub wylot powietrza wentylacyjnego jest zaburzony. Dachówki wentylacyjne montuje się w drugim rzędzie przed i za „przeszkodą". Zastosowanie dachówek nie jest jednak konieczne w przypadku, gdy przeszkoda dla wentylacji występuje w odległości nie większej niż 1,5 m od kalenicy.
Montaż dachówek wentylacyjnych jest dokładnie taki sam, jak dachówek połaciowych, należy jedynie pamiętać o zamocowaniu siatki do otworu, sprzedawanej w komplecie z dachówką wentylacyjną.

 

Wysłany: 2011-08-26 20:04:01
Odpowiedz

Zatrzymaj ciepło pod dachem

Lato w pełni ale Ty już oczami wyobraźni widzisz kolejne zimowe rachunki za ogrzewanie? Trochę czasu jeszcze zostało na porządne ocieplenie domu. Pamiętaj, że najwięcej ciepła ucieka przez dach, dlatego zacznij od niego. Najpopularniejszymi materiałami ocieplenia poddaszy są: wełna mineralna, styropian i od niedawna folia termoizolacyjna...

Ta ostatnie zyskuje coraz więcej zwolenników z wielu powodów. Folia nie pyli podczas układania, jest lekka a po jej montażu nie drapiemy się przez dwa kolejne dni. Dodatkowo nowy produkt do ocieplenia poddaszy spełnia też inne niezbędne funkcje izolacji termicznej.

Podstawowa funkcja izolacji termicznej poddaszy
Zacznijmy od tego, co chcemy osiągnąć ocieplając poddasze domu? Przede wszystkim mamy nie dopuścić do uciekania ciepła z domu w zimie, a latem chronić dom przed zbytnim nagrzaniem.  Ważne też, żeby materiał do izolacji poddasza był odporny na korozję biologiczną, czyli nie sprzyjał rozwojowi grzybów i pleśni działających negatywnie na zdrowie człowieka. Izolacja termiczna powinna umożliwiać dyfuzję pary wodnej. Dodatkowo oczekujemy, że izolacja zagwarantuje niższe rachunki za ogrzewanie i zapewni długotrwałe użytkowanie dachu. I co ważne, że ocieplenie poddasza nas nie zrujnuje.

Wybieramy materiał do ocieplenia poddasza
Biorąc pod uwagę wymienione funkcje powinniśmy szukać w sklepach budowlanych lekkich folii termoizolacyjnych, które możemy sami zamontować na dachu. Folia to inaczej wielowarstwowa, cienka, termoizolacyjna mata refleksyjna składająca się z dwóch warstw zewnętrznych: metalizowanych i zbrojonych folii poliestrowych, oraz wypełnienia w zależności od wersji: z kilku warstw maty poliestrowej, folii metalizowanej (12 mikronów każda) i dodatkowych warstw pianki polietylenowej - tłumaczy Patrycja Gutowska z Onduline Materiały Budowlane - to całkiem innowacyjny produkt, który w odróżnieniu od typowych izolacji termicznych chroni budynek przed utratą ciepła wykorzystując efekt odbicia promieniowania termicznego. Elastyczna folia termoizolacyjna (np. Onduterm) działa jak lustro odbijając docierającą do niego energię cieplną. Folia odbija od swojej powierzchni do 92% promieniowania cieplnego i jest w stanie wchłonąć jedynie 1% energii cieplnej. Promieniowanie podczerwone stanowi 90% całkowitego nośnika energii cieplnej w budynkach w lecie, oraz około 75% całkowitego przenoszenia energii w zimie. Stosowanie termoizolacji pozwala na osiągnięcie do 30% oszczędności przy ogrzewaniu lub chłodzeniu. Dowiedziono, że zużycie energii w budynkach z zastosowaniem wielowarstwowego materiału refleksyjnego jest w porównaniu z budynkami izolowanymi wełną szklaną niższe o 28%.

Kiedyś przed ociepleniem poddasza musieliśmy kupić dwa produkty: folię paraizolacyjną i materiał ostateczny czyli wełnę lub styropian. Potem trzeba było zapłacić z dowóz materiałów ze sklepu, bo grubość i wielkość materiałów nie pozwalała przewieźć tego osobówką.

Folia termoizolacyjna jest lekka i dostępna w poręcznych rolkach. Materiał łatwo dopasowuje się do układanej powierzchni i nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi, dzięki czemu poddasze można ocieplić samodzielnie.
Grubiej nie znaczy lepiej

Skończyły się czasy, że grubość świadczyła o dobrym ociepleniu. Współczynnik przenikania ciepła dachu nie powinien być większy niż 0,3 W/(m2.K). Aby uzyskać taką wartość, trzeba ułożyć co najmniej piętnastocentymetrową warstwę izolacji cieplnej wełny. Dla porównania folia termoizolacyjna typ Onduterm ma grubość 30 mm a współczynnik przenikania ciepła to zaledwie 0,033 W/mK. To tak jak z ubraniami - dodaje Patrycja Gutowska z Onduline - grube puchowe kurtki zostały zastąpione przez cienką tkaninę typu gore-tex, tak jest też w przypadku izolacji.

Wysłany: 2011-08-26 20:08:12
Odpowiedz

W nowym budownictwie coraz częściej spotykamy się z zagospodarowaniem poddasza na przestrzeń użytkową. Decydując się na tę opcję, należy odpowiednio dobrać materiał izolacyjny i pokrycie dachowe. Ponieważ to właśnie od tych czynników zależy, czy pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio pod dachem będą komfortowe i funkcjonalne.

Adaptując poddasze do celów mieszkaniowych, zwiększamy metraż przestrzeni użytkowej. Musimy jednak zadbać o to, by przystosowane pomieszczenia spełniały pewne warunki. Przede wszystkim powinna panować w nich odpowiednia temperatura, muszą też być ciche.

Jak ograniczyć hałas
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak istotne jest prawidłowe wytłumienie hałasów na poddaszu. Kiedy brakuje odpowiedniej ochrony przed dźwiękami z zewnątrz, może się okazać, że przebywanie w danym wnętrzu stanie się bardzo uciążliwe. Niejednokrotnie bagatelizuje się kwestię akustyki, zapominając o tym, że ma ona ogromny wpływ na codzienne życie mieszkańców. Szczególnie, jeśli na poddaszu mają znajdować się sypialnie lub pokoik dziecięcy. Z tego względu najlepiej już na etapie wyboru materiałów budowlanych, wziąć pod uwagę te aspekty. - Wysokie parametry izolacyjno-akustyczne posiadają ciężkie pokrycia dachowe, np. dachówki ceramiczne i cementowe. Dach pokryty dachówką z racji swojej masy nie jest podatny na drgania, jak np. pokryty blachą, dlatego też nie rezonuje, kiedy ulicą przejeżdżają większe pojazdy. Dachówka skutecznie tłumi także odgłos padającego deszczu - mówi Łukasz Budzyński laureat branżowego programu Superdekarz.

Optymalna temperatura zimą i latem
Kolejną ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej temperatury na poddaszu. Za prawidłową termoizolacją dachu stoją dwa czynniki, które odgrywają kluczową rolę - dobry materiał izolacyjny i pokryciowy. - Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sposób wykonania izolacji przez fachowców - w przypadku poddasza użytkowego powinna być ona dwuwarstwowa, a także na rodzaj użytych do tego celów materiałów. Jeżeli zostaną popełnione jakieś błędy, odbiją się one na mieszkańcach domu. I tak, np. jeśli dach został zbyt mało ocieplony, wówczas liczmy się z tym, że latem poddasze będzie duszne i gorące, a zimą panować tam będzie chłód. Wstawianie klimatyzatorów i montaż dodatkowych urządzeń cieplnych (kaloryfery, piecyki) generuje dosyć wysokie koszty. W parze z bezbłędnie zrobioną izolacją musi iść wybór odpowiedniego materiału pokryciowego. Najlepiej sprawdzi się dachówka, zarówno betonowa, jak i ceramiczna. Zastosowana wraz ze skutecznym ociepleniem, pozwoli nie tylko ograniczyć straty ciepła w zimie, ale również ochroni przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń w czasie lata. Dachówka też dużo wolniej się nagrzewa podczas upałów niż np. blachodachówka - mówi Łukasz Budzyński.

Prawidłowa wentylacja poddasza
Nie każdy zdaje sobie sprawę jak można zniszczyć dom nie robiąc wentylacji poddasza. Otóż skuteczność izolacji cieplnej w dużym stopniu zależy od sprawnie działającego systemu wentylacyjnego. - Pamiętajmy, że wentylacja ma fundamentalne znaczenie, ponieważ chroni warstwę ociepleniową i więźbę przed wilgocią. Jej brak może skutkować przedostawaniem się pary wodnej (powstającej w budynku) do ocieplania. A zawilgocona warstwa izolacyjna nie będzie spełniać swoich funkcji. Destrukcyjny wpływ wilgoci objawi się również w postaci pleśni i grzybów, które mogą niekorzystnie rzutować na zdrowie lokatorów - przestrzega Łukasz Budzyński. Dlatego też pod warstwą wełny (od wewnętrznej strony poddasza) należy przymocować folię paroizolacyjną, zaś nad nią wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Na połaci natomiast montujemy dachówki wentylacyjne. Nie można także zapomnieć o wypuście powietrza przy okapie i kalenicy.

Dlaczego dachówka?
Dachy pokryte dachówką są od wieków są częścią polskiego krajobrazu. Na stałe zakorzeniły się w naszej tradycji i kulturze. Dachówki betonowe mają nieco krótszą tradycję niż ceramiczne. Pierwsze powstały w 1844 roku w fabryce Kröhera w Staudach i niemal od razu zaczęto je produkować na skalę przemysłową. Już od początku stały się tańszą alternatywą dla dachówek ceramicznych i zyskały wielką popularność w XIX wieku w Anglii, podczas rewolucji przemysłowej. Dziś proces ich produkcji jest wsparty najnowocześniejszymi technologiami. Dachówki łączą w sobie wiele zalet. Są nie tylko piękne i trwałe, ale również ekologiczne (powstają z naturalnych składników). Warto podkreślić też ich walor zdrowotny - sprawiają, że dach oddycha, a to z kolei przekłada się na dobry mikroklimat w domu. - Dachówki będące drobnymi elementami znacznie ułatwiają przewietrzanie dachu, a jeśli dojedzie do jakiegoś uszkodzenia mechanicznego to łatwo można wymienić zepsuty element. Ta cecha jest szczególnie istotna, ze względu na powtarzające się w Polsce wichury. W przypadku pokryć wielkoformatowych nie jest to takie proste. Wichura może zerwać całe pokrycie, a to oznacza wymianę dachu, która jest dużym obciążeniem dla domowego budżetu - ostrzega  Łukasz Budzyński. Jeśli więc chcemy zagospodarować poddasze do celów mieszkalnych, wybór pokrycia z dachówki wydaje się być rozsądnym i korzystnym rozwiązaniem.

 

Wysłany: 2011-08-26 23:37:11
Odpowiedz

Ozdoby dachowe, czyli Twój dach może być piękniejszy!

Często podczas budowy domu, zapominamy o wykończeniach. Pośpiech podczas prac nie pozwala skupić nam się na detalach,  których dobór przekładamy na późniejszy czas. To jednak detale tworzą atmosferę domu i nadają mu wyjątkowy, odróżniający charakter, warto więc o nich pamiętać.

Dach może być twórczy
Ozdoby dachowe nadaje dachowi niepowtarzalny charakter. Ekspert firmy Dekarze.pl, podkreśla, że dachy wcale nie muszą być nudne. Ich funkcjonalność, według eksperta, może iść w parze z przyjemnym wykończeniem. Montaż takiego dodatku również nie wpływa inwazyjnie na konstrukcje, a w dodatku  jest łatwy i szybki. Dlaczego więc nie spróbować?

Mała rzecz a cieszy
Ozdoby dachowe choć  są niewielkich rozmiarów, stwarzają niepowtarzalny efekt i są widoczne z daleka. 
Ich niewielki rozmiar przyciąga uwagę, ze względu na swoje dachowe, wysokie położenie. Dach jak wiemy,  jest najbardziej widocznym elementem domu,  dzięki temu, że nie jest  przysłaniany przez żadne inne elementy konstrukcji.

Wielkość ozdoby dachowej wacha się między kilkoma centymetrami, a kilkoma metrami. Najmniejsze, takie jak wodo rzygacze, mają zaledwie 12 cm długości. Najdłuższe natomiast - szpice- mogą osiągać długość do 2 metrów. Każde ze wzorów można oczywiście nabyć w różnych rozmiarach, tak by odpowiednio wpasowały się w dachową kompozycję.

Do wyboru do koloru
Obecnie producenci ozdób dachowym prześcigają się w wymyślności kształtów i wzorów, które możemy wybrać, potwierdza ekspert Dekarze.pl  W ofercie znajdziemy między innymi:
- chorągiewki
- kominiarzy
- ptaki
- szpice
- wimple
-wodorzygacze.

Wykonanie z cynkowego, miedzianego materiału gwarantuje natomiast trwałość ozdoby. Użycie takiego materiału jest jednak niezbędne, by ozdoby służyły nam na długie lata, a nawet dziesięciolecia. 

Ozdoby artystyczne
Bardziej wymagający właściciele domów mogą wybierać wśród szerokiej gamy ozdób ręcznie robionych. Rękodzieła artystyczne są co prawda, sporo droższe, ale wynagradzają to swoim bardzo kunsztownym charakterem i niezwykle precyzyjnym wykończeniem. Jest to na pewno dobry wybór, dla wszystkich, którzy cenią sobie dbałość o szczegóły.

 

Wysłany: 2011-08-26 23:38:39
Odpowiedz

Zrobić dach. Proste? Tak, jeśli zrobi to fachowiec.

O tym, że są fachowcy i „fachowcy", przekonali się zapewne wszyscy, którzy budowali bądź remontowali dom. Na ich temat mogłaby powstać cała gama dowcipów, podobna do tych o blondynkach. Jak więc trafić na tego kompetentnego? Zwłaszcza, gdy zamierzamy wykonać tak istotną pracę, jak wykonanie dachu.

Budowa domu to proces długotrwały i skomplikowany. Wymaga zaprzęgnięcia wielu sił i ich kompatybilnego działania. Wszystkie elementy budowy są ważne, ale są i takie, które są najważniejsze. Należy do nich bez wątpienia dach, w przypadku którego popełnienie błędów wykonawczych może okazać się prawdziwą katastrofą.

Kto robi dach?
Utarło się powiedzenie, że jeśli coś lub ktoś jest od wszystkiego, to zapewne jest do niczego. I większości przypadków ta teoria sprawdza się wśród fachowców. Są bowiem takie elementy domu, które wymagają prawdziwego speca. - Dach to newralgiczna część domu i bez dwóch zdań musi się nim zająć dekarz. Wykonuje on bowiem, konserwuje, a także naprawia jeden z najistotniejszych elementów naszych domów, czyli poszycie dachu. Dlatego tak ważnych, bo to ta część, która bezpośrednio chroni je przed wszelkimi wpływami atmosferycznym. Dekarz musi być osobą wszechstronną. Nie tylko dobrym fachowcem w swej branży, nie tylko dobrym rzemieślnikiem, ale przede wszystkim musi myśleć i być odpowiedzialny. Jeżeli dołożymy do tego bycie twórczym, otrzymamy obraz dekarza idealnego. Super dekarza - mówi Bogdan Kalinowski, finalista ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ. Dach wykonywany jest przez dekarza z różnych materiałów. Musi znać się na rodzajach dachówek, drewnianych lub kamiennych płytkach, blasze płaskiej, falistej, słomie czy papie bitumicznej. Wykonuje on jednak nie tylko poszycie dachu, ale również wszelkie inne prace dachowe. - Dotyczą one m.in. zabezpieczenia budynku i dachu przed zawilgoceniem. Mam tu na myśli montaż rur spustowych, rynien czy izolacji chroniących przed wilgocią - dodaje Bogdan Kalinowski. To jednak nie wszystko dekarzowi musimy także zaufać w kwestii doboru potrzebnych materiałów, ich rodzaju oraz użycia maszyn, sprzętu i narzędzi. Jest to także osoba odpowiedzialna za koordynację dostaw materiałów i sprzętów na naszą budowę oraz wszelkich elementów poszycia dachu. - To kwestie bardzo ważne i determinujące całą budowę. Od jakości pracy naszego dekarza oraz jakości wybranych i zastosowanych przez niego materiałów zależy bowiem solidność, wytrzymałość i trwałość, a także estetyka naszego domu - podsumowuje Bogdan Kalinowski.

Kto pyta, nie błądzi
Wybierając fachowca należy bez wątpienia z nim porozmawiać. Podpytać o wcześniejsze realizacje, budowy. Dobrze także wziąć kontakt do osób, które korzystały już z jego usług i sprawdzić u nich referencje. - Odradzam łakomienie się na wszelkiego rodzaju  przechwalania. Dobry fachowiec jest konkretny. Konstruktywnie odpowiada na zadawane pytania. Nie robi wokół siebie i swoich działań aury niesamowitości, a jedynie rzeczowo przedstawia siebie, swoją firmę i kompetencje. Powinien także dysponować tak zwanym portfolio wykonanych wcześniej prac pokryć dachowych i je fachowo zaprezentować - tłumaczy Bogdan Kalinowski. Nie liczą się tu przechwałki, a jedynie umiejętności. Dobry dekarz, jak zresztą każdy inny fachowiec, uczy się całe życie, doszkala i przede wszystkim ma w sobie sporo pokory względem tego co robi i co robią jego koledzy po fachu. - Nie polecam współpracy z dekarzem, który jedynie krytykuje wszystko to, co zrobili inny, chwaląc się przy tym swoimi umiejętnościami i dokonaniami. O fachowcu nie świadczą słowa, a jego prace i o tym pamiętajmy - podsumowuje Bogdan Kalinowski.

Dlaczego fachowiec?
Dach jest skomplikowaną i trudną do wykonania konstrukcją. Dlatego nie każdy, a jedynie specjalista w tej dziedzinie powinien podejmować się jej wykonania. Popełnić błędy można w zasadzie na każdym etapie jego wykonywania, co grozi bardzo poważnymi konsekwencjami. - Można popełnić błędy zarówno w samej konstrukcji dachu, a także pod jego pokryciem i nad nim. Niestety zdarzają się tak znaczące wady konstrukcyjne, że mogą grozić nawet zawaleniem się dachu. Jeżeli nie jesteśmy pewni tego, co wykonał nasz dekarz, możemy zamówić specjalną ekspertyzę u rzeczoznawcy. Warto też wiedzieć, że budynek, który będzie miał tak rażące błędy konstrukcyjne, nie zostanie dopuszczony do użytkowania, dopóki właściciel ich nie usunie - dodaje Bogdan Kalinowski.

 

kasiamango@interia.pl Wysłany: 2014-06-13 08:12:49
Odpowiedz

Najlepsze są blachy szwedzie - http://szwedzkablacha.pl/marki-blach-szwedzkich/.

Na stronie masz producenta i opis :) powodzenia w wyborze - ja polecam strukture metaliczną bardzo ładnie wygląda, ale zależy też od elewacji domu :)

madzialenkar@tlen.pl Wysłany: 2014-09-26 12:29:23
Odpowiedz

Dachówka portugalka - znaleźliśmy w Warszawie sprawdzone składy dachowe, które mają ją w cenie porównywalnej do blachodachówki, a efekt jest o niebo lepszy - jest naturalna i ładna, no i ma 30 lat gwarancji. Nie mam zastrzeżeń.

Wyświetleń: 18650
Powrót do Forum

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.