Agregat malarski – sposób na wydajne malowanie


Na szczęście, podejmując się malowania ścian, mamy do dyspozycji nie tylko pędzle i wałki, ale również agregaty malarskie. Są to specjalne urządzenia, które służą do aplikacji farby na ścianach. Proces ten wyróżnia się bardzo dużą wydajnością i szybkością działania, dzięki czemu czas, jaki jest potrzebny na to, by pomalować jeden pokój, można mierzyć w minutach. Agregaty malarskie polecane są przede wszystkim firmom, które chcą szybko i precyzyjnie wykonywać usługi z zakresu malowania mieszkań oraz elewacji budynków, choć oczywiście na pewno zostaną one docenione także przez osoby prywatne, które nie chcą trwonić na remont swojego domu zbyt wiele czasu. A jak działa taki agregat? Po prostu wlewamy do niego odpowiednią ilość farby, a ta poprzez odpowiednie ciśnienie wydostaje się przez dyszę szybko i równomiernie na powierzchnię ściany.

Dysza – kluczowy element agregatuAgregat malarski – sposób na wydajne malowanie

Aby agregat malarski faktycznie okazał się funkcjonalny, musi posiadać odpowiednią dyszę. Te są wymienne, łatwo dostępne i należy dobierać je, biorąc pod uwagę rodzaj stosowanej farby. W przeciwnym wypadku możemy mieć albo za duże straty w farbie, albo też nie będzie chciała ona przedostać się przez zbyt mały otwór dyszy. Reguła jest taka – im rzadsza farba, tym mniejszy otwór dyszy należy zastosować. Najmniejsze dysze można śmiało stosować do farb olejnych, które są najrzadsze i do tego lekkie. Maksymalny otwór dyszy powinien tu wynosić 0,017. Z kolei do farb najczęściej stosowanych – emulsyjnych, akrylowych, lateksowych – zaleca się dysze z zakresu  od 0,017 do 0,021. Największe wymagania mają farby bardzo gęste i ciężkie (antykorozyjne, przeciwpożarowe itp.) – tu nie należy stosować dysz mniejszych niż 0,043. Pamiętajmy, że dysze pod wpływem eksploatacji ulegają uszkodzeniu i należy je wymieniać.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze agregatu?

Niemniej istotnym parametrem jak rozmiar dyszy jest ciśnienie, z jakim pracuje dany agregat. Tu zasada jest taka, im gęstsza i cięższa farba jest do aplikacji, tym większe ciśnienie będzie potrzebne, by wydajnie ją rozprowadzić (pamiętajmy jednocześnie, że lekkie farby nie powinny być rozpylane pod zbyt dużym ciśnieniem). Tym sposobem do farb olejnych wystarczy agregat 100-200 bar, ale już przy pozostałych rodzajów powinno być to co najmniej 230 bar. Zwracajmy również uwagę na wydajność agregata, zwłaszcza jeśli kupujemy urządzenie w celu wykonywania dużych inwestycji. Pamiętajmy jednak, że wydajność podana przez producenta dotyczy nieprzerwanej pracy na prostych powierzchniach. Do malowania dużych powierzchni można wybrać agregaty pracujące na dwa pistolety. Niewątpliwie jednak to rodzaj dyszy i ciśnienie są wartościami kluczowymi przy wyborze agregatu.

Materiał powstał przy współpracy sklepu internetowego esklepMATBUD.pl

Zobacz również:

Rady dla budujących dom

Ile kosztuje budowa domu?

Kominy Izostatyczne – kosmiczna technologia produkcji

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ !!!

 

Wydanie drukowane Mam-Sklad.pl


Wyświetleń: 1165

1 komentarz   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 4.7/5 (3 głosów oddanych)

  • Dobry agregat to podstawa watech@bizneskompleks.pl 2018-10-15 12:55:43

    Świetny artykuł agregat to bardzo przydatne narzędzie do prac budowalnych i nie tylko. Sami w swojej firmie malarskiej używamy małego mobilnego agregatu 16 kW od firmy wa-tech  jesteśmy bardzo zadowoleni z współpracy

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.