Jak wybrać odpowiednie buty robocze


Każdy pracodawca ma obowiązek dbać o to, by jego podwładni pracowali w bezpiecznych warunkach. Jednym ze sposobów zapewnienia bezpieczeństwa załodze jest obuwie robocze i ochronne.

Czym się różnią się te rodzaje obuwia?

Obuwie ochronne ma za zadanie chronić stopy i nogi przed uszkodzeniami mechanicznymi, chemicznymi, oparzeniami lub izolować je od wilgoci lub zbyt wysokiej czy niskiej temperatury.
Obuwie nie spełniające funkcji ochronnych, a stosowane ze względu na wymagania technologiczne, higieniczne lub w celu ochrony własnego obuwia pracowników to obuwie robocze.

Od czego zacząć dobór obuwia dla pracowników?

W pierwszej kolejności pracodawca powinien określić rodzaje zagrożeń występujących na terenie jego zakładu pracy, następnie ocenić, w jakim stopniu te czynniki zagrażają bezpieczeństwu jego pracowników. W kolejnym kroku powinien wyznaczyć niebezpieczne strefy na terenie zakładu pracy. Ważnym aspektem jest wybór optymalnie chroniącego obuwia, które równocześnie nie wpływa negatywnie na komfort i efektywność jego użytkowników.

Przy doborze odpowiedniego obuwia należy wziąć pod uwagę warunki pracy. Na otwartej przestrzeni powinno się stosować trzewiki, zaś w pomieszczeniach zamkniętych lżejsze półbuty. W trudnej pracy w terenie sprawdzą się buty do połowy łydki lub do kolan. Ważne jest też, czy praca jest wykonywana na stojąco, siedząco, klęcząco czy też w ciągłym ruchu.

Podział obuwia

Ze względu na rodzaj konstrukcji wyróżniamy:

- półbuty robocze
- trzewiki
- sandały
- buty
- buty do kolan
- buty z przedłużoną cholewką

Ze względu na poziom bezpieczeństwa wyróżniamy:

- obuwie bezpieczne, (symbol S) z podnoskami odpornymi na mocne uderzenia,
- obuwie ochronne, (symbol P), z podnoskami odpornymi na lżejsze uderzenia,
- obuwie zawodowe,( symbol O), które chroni w miejscach nie wymagających stosowania obuwia z podnoskami. Obuwie takie często jest nazywane obuwiem roboczym.

Jak kupić dobre obuwie robocze?

Obuwie przez nas wybrane powinno zawsze posiadać certyfikat CE. Ponadto powinno spełniać normy dotyczące stosowania bezpiecznego obuwia (EN 345, EN 346, EN 347). Inne niezbędne oznaczenia to rozmiar, znak firmowy, oznaczenie producenta, data produkcji.

Warto zajrzeć na stronę: http://www.narzedziak24.pl/ochrona-bezpieczenstwo/buty-robocze/polbuty.html i skorzystać z  szerokiej oferty odzieży i obuwia roboczego.

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

Kominy Izostatyczne – kosmiczna technologia produkcji

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ !

Wyświetleń: 1897

1 komentarz   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

  • Obuwie robocze jgn8u@alias.migmail.pl 2017-02-21 13:33:17

    Najlepszym sposobem na dobór odpowiednich butów roboczych jest nie oszczędzać na nich. A niestety jest to bardzo powszechne na budowach i wszędzie tam, gdzie stosowanie takich rozwiązań jest wskazane. U mnie w firmie nie ma czegoś takiego. Lepiej zamówić porządne obuwie ochronne z Muntech24.pl niż potem się męczyć z jakąś chińszczyzną. Stopa się poci, wielokrotnie otarcia, jakieś problemy skórne... Kto uzywał takiego obuwia i zna branżę, ten wie, o co chodzi. Osobiście stawiam na jakość i źle na tym nie wychodzę.

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.