2016-04-25 12:06:33 Głazy narzutowe – efektowny dodatek do ogrodu

Jeżeli szukasz ciekawego pomysłu na aranżację ogrodu w stylu naturalnym, pomyśl o głazach narzutowych. Dzisiaj można kupić je w wielu firmach kamieniarskich, które oferują je w rozmaitych rozmiarach i kształtach.

Głazy narzutowe to fragmenty skały litej, które zostały naniesione z lądolodem. Można spotkać je w szczególności na obszarach środkowej i północnej Polski, gdzie znajdują się licgłazy narzutowezne twory polodowcowe, między innymi żwirowiska czy iły. Obok nich można również oglądać tam ogromne zaokrąglone bryły głazów narzutowych, których objętość to nierzadko wiele metrów sześciennych. Te największe uzyskały status pomników przyrody nieożywionej, a jednym z najbardziej znanych jest Trygław, który znajduje się w miejscowości Tychowo. Drugim pod względem wielkości głazem narzutowym jest Głaz Mszczonowski w Zawadach.

Zastosowanie głazów narzutowych jest bardzo szerokie. Są one wykorzystywane miedzy innymi do produkcji kamienia łamanego i kruszywa, również wykonuje się z nich krawężniki drogowe oraz kostkę kamienną. Na Pomorzu, gdzie jest ich bardzo dużo, używane są jako materiał drogowy na fundamenty dróg. Mniejsze głazy z kolei wykorzystuje się do brukowania ulic.

Głazy te wykorzystywane są również na posesjach prywatnych – najczęściej ustawiane są ogrodach, ale również przy wjazdach do posesji, tworzy się z nich różne efektowne kompozycje, mogą też być wykorzystane do tworzenia ogródków skalnych lub murków. Możliwości są naprawdę nieograniczone i to niezależnie od wielkości i kształtów głazów tego rodzaju.

Jeżeli także chcesz zastosować głazy narzutowe w aranżacji swojego ogrodu, w takim przypadku wcale nie musisz planować wyprawy w ich poszukiwaniu, ponieważ można kupić je w wielu firmach zajmujących się sprzedażą kamieni, w tym również w zakładach kamieniarskich. Zapewniają one często kompleksową obsługę swoim klientom obejmującą także dowóz głazów samochodami z żurawiami przeładunkowymi i ich rozładunek, ponieważ samodzielne przewiezienie takich ogromnych litych skał jest zwykle po prostu niemożliwe.

 

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

Kominy Izostatyczne – kosmiczna technologia produkcji

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ !

 

 

 

Wyświetleń: 1175

Powrót

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.