Czy warto zainteresować się termomodernizacją budynku?


Czy warto zainteresować się termomodernizacją budynku?

W Polsce koszty energii wykorzystywanej do ogrzania budynku są wysokie. Szczególnie, gdy dom wybudowany był kilkadziesiąt lat temu, z zastosowaniem ówczesnych materiałów i technologii. Właściciele domów rzadko decydują się na kompleksową termomodernizację a jedynym unowocześnieniem to wymiana okien.
W przypadku budynków nowo budowanych inwestorzy chętnie korzystają dobrej jakości materiałów konstrukcyjnych, które zapewniają dobrą izolację termiczną. Standardem również stało się izolowanie ścian zewnętrznych wełną mineralną lub styropianem. Jak pokazują statystki, zewnętrzne ściany warstwowe o wymaganym prawem budowlanym współczynniku przenikania ciepła w granicach 0,3 W/m2K dla ścian zewnętrznych są wykonywane za około 5% wartości całej inwestycji. To niewiele, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w trakcie 50-cio letniej eksploatacji domu mieszkalnego pozwoli to na zaoszczędzenie ponad 50% potrzebnej do życia mieszkańców energii.

Trudniej przekonać do podjęcia prac termorenowacyjnych właścicieli starych domów. Niejednokrotnie ich właścicielom wydaje się, że sama wymiana okien załatwia sprawę strat ciepła. Dla zobrazowania, że to zdecydowanie za mało posłużę się przykładem przeprowadzonych prac dociepleniowych starego, parterowego budynku z cegieł. Budynek ustawiony jest frontem na zachód a jego powierzchnia wynosi 120 m2 (wysokość pomieszczeń ok. 2,5 m) - to taki typowy klocek z kopertowym dachem. Z pomiarów z natury wynikało, że okna mają powierzchnię ok. 12 m2 (zachód i wschód 4 m2, północ i południe 2 m2), natomiast drzwi 4 m2 (zachód i wschód po 2 m2 każde).
Znowelizowana Ustawa Prawo Budowlane z dniem 1 stycznia 2009 roku wprowadza obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla nowych, sprzedawanych i wynajmowanych budynków i lokali być może wymóg ten zachęci nas do inwestowania w technologie oparte na energooszczędności.

Na podstawie: epbd.pl

Zobacz również:

Rady dla budujących dom

Ile kosztuje budowa domu?

Kominy Izostatyczne – kosmiczna technologia produkcji

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ !!!

 

Wydanie drukowane Mam-Sklad.pl

 

Wyświetleń: 1844

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 0/5 (0 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.