Dom z garażem w bryle budynku


Dom z garażem w bryle budynku

O lokalizacji garażu często decyduje kształt i wielkość działki, a także indywidualne potrzeby inwestora. Garaż w bryle budynku to oszczędność miejsca na posesji, a także dodatkowa powierzchnia użytkowa nad garażem. O zaletach garaży wkomponowanych w bryłę domu opowiada arch. Agnieszka Owocka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Ekonomiczne rozwiązanie
Koszty budowy garażu wkomponowanego w bryłę budynku są niższe niż w przypadku garażu wolnostojącego. Jeśli chcemy w pełni wykorzystać powierzchnię działki garaż w bryle budynku będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie zajmie on dodatkowego miejsca, dzięki czemu zaoszczędzimy powierzchnię na, np. większy ogród. Garaż wkomponowany w bryłę budynku najlepiej zlokalizować od najmniej naświetlonej strony domu (północnej). Nie potrzebuje on zbyt dużo światła, dlatego zwykle zajmuje przestrzeń od zacienionej strony - podobnie jak pomieszczenia gospodarcze i techniczne. Z praktycznego punktu widzenia to od inwestora zależy, czy chce mieć garaż połączony z budynkiem przez bezpośrednie zapytanieprzejście (pomieszczenie śluzę, wiatrołap lub pomieszczenie gospodarcze), czy też nie - wyjaśnia arch. Agnieszka Owocka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. W garażu musimy zadbać o dobrą wentylację - spaliny, opary paliwa i innych związków chemicznych mogą być bardzo groźne. Dzięki zastosowaniu efektywnego systemu wentylacji udaje się jednak skutecznie wyeliminować ten problem. Ogromnie istotnym aspektem jest także właściwa termoizolacja garażu - minimum 6 cm styropianu. Garaż jest pomieszczeniem nieogrzewanym, należy więc zadbać o odpowiednią ochronę termiczną pomieszczeń przylegających do niego w części mieszkalnej - przypomina arch. Agnieszka Owocka.

Dom z garażem w bryle budynkuFunkcjonalny charakter
Garaż w bryle budynku to wygodne rozwiązanie - zapewnia swobodny dostęp do części mieszkalnej, pozwala na łatwe przenoszenie zakupów z samochodu, stanowi ponadto dodatkową strefę, którą można zagospodarować według indywidualnych potrzeb i upodobań. Garaż oprócz swojej standardowej funkcji może pełnić także dodatkową rolę - pomieszczenia gospodarczego, gdzie będzie wydzielone miejsce np. na sprzęty ogrodowe. Praktycznym rozwiązaniem jest zamocowanie w garażu różnych półek i wieszaków na narzędzia i części zamienne lub wydzielenie mini warsztatu na tyłach garażu - radzi arch. Agnieszka Owocka.
Dodatkowa powierzchnia nad garażem
Kolejną zaletą garażu wbudowanego w bryłę budynku jest dodatkowa powierzchnia użytkowa nad garażem. Mając garaż wkomponowany w budynek mieszkalny, możemy uzyskać dodatkową przestrzeń, którą w miarę potrzeb domowników można przeznaczyć na odosobniony gabinet, pracownię, przestrzeń rekreacyjną lub komfortowy taras. To na ile uda się w pełni wykorzystać tę przestrzeń uzależnione jest od kształtu i konstrukcji więźby dachowej, zaprojektowanej nad garażem - dodaje arch. Agnieszka Owocka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

ZALETY:
Komfortowy dostęp do części mieszkalnej
Oszczędność miejsca na posesji
Większe możliwości wykorzystania powierzchni działki
Ekonomiczny w budowie
Dodatkowa strefa użytkowa nad garażem

WADY:
Przy złej wentylacji istnieje ryzyko przenikania zapachów do wnętrza domu
W przypadku garażu dwustanowiskowego (szerokiego) bryła budynku jest rozbudowana, przez co elewacja frontowa może być mniej atrakcyjna wizualnie

Garaż w bryle domu to doskonałe rozwiązanie dla inwestorów, którzy posiadają małą działkę. Wyposażony w skuteczny system wentylacji, praktyczny i komfortowy, będzie doskonale spełniał swoją funkcję.

Zobacz również:

Rady dla budujących dom

Ile kosztuje budowa domu?

Kominy Izostatyczne – kosmiczna technologia produkcji

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ !!!

 

Wydanie drukowane Mam-Sklad.pl


Wyświetleń: 963

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (5 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.