Ile kosztuje budowa domu


Ile w przybliżeniu kosztuje budowa domu? Takie oto pytanie często zadają mi klienci i osoby zainteresowane usługami naszej firmy. Pytanie kluczowe, dla większości z zainteresowanych przełomowe. Oznacza "tak" lub "nie" dla budowy domu. Przecież całościowy koszt budowy domu to karta przetergowa za realizacją marzeń lub pozostanie przy obecnej nieruchomości.

Pytanie wydaje się banalne, ale odpowiedź jest dość trudna. Postaram się jednak jak najprecyzyjniej na nie odpowiedzieć. Mimo, iż w branży budowlanej pracuję kilkanaście lat, jeszcze niedawno nie potrafiłem udzielić pytającemu zadawalającej odpowiedzi. Przecież koszt budowy domu zależy od wybranego projektu (wielkości domu, rodzaju stropu, wielkości i skomplikowania dachu, ilości kondygnacji itp.), zastosowanych technologii oraz od ceny materiałów budowlanych (można kupić materiały budowlane samodzielnie lub zlecić ten proces wykonawcy).

Dodatkowo czynniki, które mają wpływ na koszt budowy domu to również lokalizacja budowy, wielkość wybranej firmy wykonawczej i etap budowy (stan surowy otwarty, zamknięty, deweloperski itd.), dla którego podajemy całkowity koszt. Dla jednego wybudowany dom jest wtedy, kiedy ma dach, a dla drugiego kiedy może się wprowadzić. ile kosztuje budowa domu

Rozpatrując te zmienne, w końcu znalazłem sposób, żeby odpowiedzieć na postawione na początku pytanie. Stworzyłem w serwisie budowlanym Mam-Sklad.pl dział „rzeczywisty koszt budowy domu”. W tym miejscu inwestorzy zamieszczają poniesione przez siebie realnie koszty budowy domu. Korzystając z tego narzędzia podam dwa przykładowe koszty budowy domu. Najtaniej stan deweloperski, bo za kwotę 180.000 zł wybudował mieszkaniec województwa małopolskiego. Można też znaleźć na liście dom w stanie deweloperskim za 400.000 zł. Skąd takie różnice? Czym się różnią te budynki? Dom, którego stan deweloperski został wybudowany za 180.000 zł to projekt „Piotruś". Powierzchnia 80m2 bez piwnicy i bez garażu. Ściany są wykonane sposobem gospodarczym z betonu komórkowego, ocieplone styropianem. Na dachu położona jest blachodachówka. Koszt materiałów to 150.000 zł, natomiast koszt robocizny 30.000 zł.

Dom, którego stan deweloperski został osiągnięty za kwotę 400.000 zł to projekt „Zgrabny V" o powierzchni całkowitej 240m2 z garażem. Na dachu położona jest dachówka ceramiczna i wiele okien dachowych. Koszt materiałów to 280.000 zł, natomiast koszt robocizny to 120.000 zł. Wielkość oraz złożoność dachu ma wpływ nie tylko na koszt materiałów budowlanych (dochodzą liczne drogie obróbki i akcesoria), ale ma też wpływ na koszt wykonania.

Pokazałem Państwu skrajne koszty budowy domu, żeby uświadomić jak trudno jest odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje budowa domu. Dlatego jeżeli poszukujecie odpowiedzi na pytanie "ile kosztuje budowa domu" - to miejsce jest dla Was.

Koszt budowy domu zależy od:

  • warunków panujących na działce - np. brak utwardzonej drogi, teren podmokły, mała działka itp.
  • wybranego projektu,
  • zastosowanych materiałów,
  • sposobu zakupu materiałów - osobiście lub przez firmę wykonawczą,
  • wykonawstwa - systemem gospodarczym lub zlecenie budowy pod klucz,
  • lokalizacji inwestycji.

Zobacz rzeczywiste koszty budowy domu poniesione przez inwestorów w całej Polsce.

Zobacz również jak można zmniejszyć koszty budowy domu.

 

zapytania

 

Definicje:

stan zerowy - etap budowy zawierający  roboty ziemne, fundamenty, ściany podziemia oraz stropy nad podziemiem i schody, izolacje przeciwwilgociowe fundamentów;

stan surowy - etap budowy doprowadzony do więźby, z kominami (stropy, schody, ścianki działowe);

stan surowy otwarty - etap budowy z pokryciem dachu (bez okien i drzwi);

stan surowy zamknięty - etap budowy, w którym jest osadzona stolarka okienna i drzkoszt budowy domuwi zewnętrzne;

stan deweloperski - całkowicie wykończony dom z zewnątrz, ocieplenie dachu, rozprowadzenie wszystkich instalacji bez ich zakończenia odpowiednią armaturą sanitarną i elektryczną, zamontowane grzejniki (ogrzewanie podłogowe), parapety wewnętrzne, ściany przygotowane do pomalowania, posadzki przygotowane do położenia podłóg;

 

Wyświetleń: 11556

1 komentarz   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 4.7/5 (21 głosów oddanych)

  • magiczne 30% jarek.mile@op.pl 2016-05-27 12:46:56

    Ile kosztuje zbudowanie domu? Zawsze o 30% wiecej niz się na początku zakłada.

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.