Jak uzyskać pozwolenie na budowę?


Artykuł opisuje w czterech etapach "jak uzyskać pozwolenie na budowę"

Uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę z reguły trwa kilka miesięcy. Dlatego jeżeli planujesz rozpocząć budowę swojego domu z początkiem wiosny, lepiej zacząć załatwiać formalności już na jesieni.

ETAP 1
Pierwszym etapem na drodze do zdobycia pozwolenia na budowę jest wizyta w wydziale architektury Urzędu Gminy, gdzie trzeba sprawdzić czy nasza działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. materiały budowlane

Uwaga! Większość gmin nie ma jednak miejscowych planów zagospodarowania terenu. W takim przypadku należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, która jest niezbędna do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę, co ostatecznie wydłuża procedurę otrzymania decyzji o pozwoleniu na budowę.
Aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy należy złożyć wniosek (we właściwym urzędzie gminy). Wniosek dodatkowo powinien zawierać: mapę zasadniczą z wkreślaną granicą terenu objętego wnioskiem,szkice/ rysunki określające funkcję i sposób zagospodarowania terenu,należy określić charakterystyczne dane zabudowy (powierzchnia zabudowy, powierzchnia użytkowa, wysokość zabudowy, kąt dachu, ilość kondygnacji, ilość miejsc parkingowych- garaży itd.),należy określić wielkości i sposób zapotrzebowania na wodę, energię i sposobu odprowadzania lub oczyszczania ścieków oraz innych potrzeb w zakresie infrastruktury technicznej oraz sposobu unieszkodliwiania odpadów,opisać charakterystyczne parametry techniczne inwestycji,określić dane właścicieli działek sąsiednich oraz innych, w przypadku inwestycji mogącej naruszyć ich interes prawny bądź uciążliwych lub mogących pogorszyć stan środowiska,inne w zależności od rodzaju inwestycji.  
Dane wpisywane do wniosku mają charakter jedynie orientacyjny. Polegają one na opisaniu, co chcemy zrealizować, dlatego nie potrzeba załączać projektu budowlanego ani koncepcji zabudowy. Urząd wydając decyzję określa jednak wiążąco, co będzie można na danej nieruchomości zrealizować i właśnie w oparciu o te dane powstanie projekt budowlany.
ETAP 2
Etap drugi dotyczy wykonania projektu architektoniczno - budowlanego zgodnego z decyzją o Warunkach Zabudowy. Projekt  domu wykonuje się na aktualnej mapie do celów projektowych. Na tym etapie powinniśmy uzyskać: zapewnienie dostawy wszystkich mediów, które znajdują się przy działce, a w szczególności warunki przyłączeniowe: energetyczne, wodno- kanalizacyjne oraz gazowe. Zapewnienie warunki odbioru ścieków decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej,uzgodnienia włączenia do drogi i inne wynikające z zapisów planu miejscowego lub decyzji o WZ .
zapytanie ofertowe budowlaneETAP 3
Na tym etapie należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę w skład, którego wchodzi:
projekt budowlany (4 egzemplarze) wraz z opiniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami,oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,ważną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli wynika to z przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, i inne dokumenty wymagane przez organ w związku ze specyfiką budowy.
Projekt budowlany powinien zawierać:
plan zagospodarowania działki wykonanej na aktualnej mapie do celów projektowych,projekt architektoniczno - budowlany. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje właściwy organ architektoniczno-budowlany (właściwy ze względu na położenie działki) na podstawie wniosku Inwestora. Czas rozpatrywania wniosku o pozwolenie na budowę wynosi ustawowo maksymalnie 65 dni.
ETAP 4
Po uprawomocnieniu się decyzji o pozwoleniu na budowę (decyzja staje się prawomocna po 14 dniach od daty jej wydania) Inwestor zobowiązany jest zawiadomić organ nadzoru budowlanego o przystąpieniu do prac budowlanych w terminie, co najmniej 7 dni przed ich rozpoczęciem.


Artykuł "Jak uzyskać pozwolenie na budowę?" pochodzi z serwisu Publikuj.org.

 


Zobacz ile w rzeczywistości, kosztowała budowa domu innych inwestorów. Jeżeli jesteś w trakcie budowy, podziel się z innymi użytkownikami, rzeczywistym kosztem budowy Twojego domu.


Zobacz także w serwisie mam-sklad.pl :

Praktyczny poradnik, jak krok po kroku przejść przez wszystkie etapy budowy domu - od fundamentów aż po dach.

Jak kupić styropian, żeby wybrać optymalnie

Jak wybrać gotowy projekt domu

Umowy w procesie budowlanym

Zobacz również:

Rady dla budujących dom

Ile kosztuje budowa domu?

Kominy Izostatyczne – kosmiczna technologia produkcji

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ !!!

 

Wydanie drukowane Mam-Sklad.pl


Wyświetleń: 8419

3 komentarze   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 4.8/5 (54 głosów oddanych)

  • Będzie można budować bez pozwoleń? Admin 2013-03-01 18:13:49

    Przeczytajcie sami: Będzie można budować bez pozwoleń?

  • Jak uzyskać pozwolenie na budowę? wojtek@wojtek.pl 2013-02-23 09:06:32

    Najlepiej zlecić to architektowi, który wykona dla nas adaptację projektu.

     

  • Załatwianie pozwolenia na budowę oraz zgody na użytkowanie na terenie Warszawy i okolic. gsuski@o2.pl 2012-01-31 14:33:09

    Witam. Reprezentuję firmę PnB zajmującą się pozyskiwaniem dokumentacji do pozwolenia na budowę oraz do uzyskania zgody na użytkowanie. Działamy na terenie Warszawy i okolic. Osoby zainteresowane współpracą proszę o kontakt pod nr 782575704 lub na mail grzegorz.suski@gmail.com.

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.