Nowoczesne rozwiązania – wodne ogrzewanie podłogowe


Nowoczesne rozwiązania – wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe należy do najpopularniejszych systemów ogrzewania pomieszczeń. Nowoczesne, energooszczędne i estetyczne zapewnia optymalny rozkład temperatur w pomieszczeniach. Równomierne oddawanie ciepła całą powierzchnią podłogi idealnie spełnia swoją funkcję w pokojach dziennych, korytarzach, a także łazienkach. O najnowszych trendach rozmawialiśmy z ekspertem firmy TECE, Andrzejem Durdą.

ARCHIPELAG: Czym jest wodne ogrzewanie podłogowe?
Andrzej Durda, TECE: Wodne ogrzewanie podłogowe to kompletny system, który może być stosowany jako ogrzewanie podstawowe, jak również dodatkowe, uzupełniające tradycyjne. Sprawdza się w takich obiektach jak np. domy jedno- i wielorodzinne, hale produkcyjne, czy baseny.

ARCHIPELAG: Jakie są zasady działania takiego systemu?
Andrzej Durda, TECE: W ogrzewaniu podłogowym rolę grzejnika pełni posadzka o stosunkowo niskiej temperaturze powierzchni - około 70% ciepła oddawane jest do otoczenia przez promieniowanie. Maksymalna temperatura grzejnika w strefie podstawowej nie przekracza 27-29o C oraz 31-35o C w tzw. strefie brzegowej lub łazience. W związku z bardzo niską temperaturą grzejnika, emisja kurzu w pomieszczeniach ogrzewanych jest bardzo mała, a rozkład temperatur zbliżony do idealnego.

ARCHIPELAG: Jednym z bardziej innowacyjnych rozwiązań, zastosowanym w projekcie LUMINA HOUSE jest system TECEflex. Na czym polega jego nowoczesna specyfika?
Andrzej Durda, TECE: TECEflex jest uniwersalnym systemem przeznaczonym do instalacji ciepłej i zimnej wody, centralnego ogrzewania oraz ogrzewania podłogowego.

W jego skład wchodzą trzy typy rur - rury sanitarne, rury grzewcze oraz rury wielowarstwowe. We wszystkich trzech typach rur, rurą bazową jest rura sanitarna - średnice wewnętrzne są takie same, dzięki czemu w systemie TECEflex można stosować jeden asortyment złączek do wszystkich trzech typów rur. W wysoko energooszczędnym projekcie LUMINA HOUSE wykorzystano innowacyjny system rur wielowarstwowych nie tylko do ogrzewania podłogowego, ale także do instalacji ciepłej i zimnej wody. Dzięki zastosowanym rurom wielowarstwowym zapewniono długowieczność instalacji - minimum 50 lat, a także niższe niż w innych systemach szumy związane z przepływem wody (praktycznie niesłyszalne). Rury wielowarstwowe TECEflex uchodzą za jedne z najbezpieczniejszych na rynku i jest to nie tylko nasz opinia, ale przede wszystkim opinia naszych klientów i firm instalacyjnych, które stosują je podczas swojej pracy. W systemie tym wykorzystywana jest opatentowana technika łączenia aksjalnego, która jest szczególnie niezawodna i sprawdzona w instalacjach grzewczych i sanitarnych.

ARCHIPELAG: Na czym dokładnie polega technika łączenia aksjalnego?
Andrzej Durda, TECE: Specyfika połączenia aksjalnego w oparciu o tuleję zaciskową polega na tym, że właściwe uszczelnienie powstaje poprzez wprasowanie ścianki rury pomiędzy tuleję i złączkę, bez uszkodzenia samej rury. Nie są potrzebne żadne dodatkowe środki, jak np.: pierścienie samouszczelniające typu O-ring  czy taśmy uszczelniające. Ta technika łączenia jest możliwa, dzięki szczególnej właściwości materiału rur TECEflex - tzw. „efektu pamięci kształtu". Dzięki temu efektowi rura zaciska się samoczynnie na króćcach złączek po rozszerzeniu, a następnie ścianki rury są dodatkowo wciskane w karby złączki poprzez nasuwanie tulei zaciskowej. Zarówno charakterystyka rur, jak i złączek sprawia, że system TECEflex jest wyjątkowo prosty i szybki w montażu - rury łączy się na zacisk,
a proste ręczne narzędzia dodatkowo ułatwiają pracę.

ARCHIPELAG: Jakich źródeł ciepła można użyć do zasilania ogrzewania podłogowego?
Andrzej Durda, TECE: Doskonale sprawdzają się takie źródła jak: pompa ciepła, kocioł kondensacyjny, źródła geotermalne, klasyczne kotły gazowe i olejowe, czy kotły na paliwa stałe (jeżeli posiadają odpowiedni poziom kontroli procesu spalania, są to np. kotły retorowe i miałowe z elektronicznym sterownikiem procesu spalania i automatem zabezpieczającym przed przegrzaniem).

ARCHIPELAG: Jakie są największe zalety ogrzewania podłogowego?
Andrzej Durda, TECE: Jest to system ogrzewania niskotemperaturowego, przez co eksploatacyjne nakłady energetyczne są niskie. W przypadku zastosowania pompy ciepła jako źródła ciepła, ogrzewanie podłogowe jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia najniższy koszt użytkowania pompy ciepła. Pompa ciepła eliminuje konieczność użycia drogich mieszaczy, niezbędnych w przypadku innych źródeł ciepła. Ogrzewanie podłogowe umożliwia pracę pompy ciepła na najwyższej sprawności średniorocznej, przez co koszt ogrzewania domu jest najniższy z możliwych, gwarantuje ponadto zdecydowanie większy komfort cieplny niż w przypadku tradycyjnych grzejników - ciepło rozchodzi się równomiernie, traci znaczenie odległość od grzejnika. Ogrzewanie podłogowe eliminuje także kłopoty związane z konserwacją grzejników umieszczonych np. pod parapetem. Posiada również zalety estetyczne - jest integralną częścią podłogi, przez co nie zakłóca ogólnego wyglądu pomieszczeń, pozwalając na swobodę aranżacji. Decydując się na ogrzewanie podłogowe, zyskujemy zdrową i przyjemną atmosferę w pomieszczeniach.

Zobacz również:

Rady dla budujących dom

Ile kosztuje budowa domu?

Kominy Izostatyczne – kosmiczna technologia produkcji

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ !!!

 

Wydanie drukowane Mam-Sklad.pl


Wyświetleń: 935

0 komentarzy   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 0/5 (0 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.