Budujesz dom? Wiesz na co zwrócić uwagę? Co zrobić, aby zachwycał i nie było z nim problemów? Poniżej 10 rad od nas – co, kiedy, jak żeby było najlepiej.
Oto 10 rad dla budujących dom:
1. Kiedy kupować materiały budowlane?
Najlepiej zimą. Przestoje na budowach spowodowane mrozem, powodują liczne przeceny i promocje w sklepach. Również składy budowlane wyprzedają materiały, żeby zimą nie utrzymywać nadmiernych stanów magazynowych, które generują koszty. Warto tę sytuację wykorzystać i poszukać okazji cenowych. Kupując materiały budowlane zimą, szczególną uwagę warto zwrócić na pręty zbrojeniowe (stal budowlana) oraz materiały ścienne, takie jak beton komórkowy (gazobeton), porotherm czy bloczki silikatowe. Warto również kupić wysokiej jakości ceramiczne kominy systemowe . Odradzamy przedwczesny zakup chemii budowlanej, wełny, papy i styropianu. Zima to czas, który można wykorzystać na poznanie okolicznych składów i hurtowni budowlanych. Wiele z nich oferuje możliwość przechowania wykupionego towaru, a to z kolei dobre rozwiązanie dla inwestora (pilnowanie materiałów i ewentualne ryzyko zniszczenia jest po stronie sprzedawcy).
2. Gdzie kupować materiały budowlane - w składach czy w marketach?
Część materiałów warto kupić w składach, inne w marketach. W składach opłaca się kupić np. stal zbrojeniową, bloczki betonowe, beton, materiały ścienne, stropy, systemy kominowe , nadproża, więźby, pokrycia dachowe, okna, docieplenia, kostki brukowe oraz ogrodzenia. Dobre składy i hurtownie budowlane posiadają specjalistyczny transport, który udostępniają do przewozu zakupionych u nich materiałów w bardzo atrakcyjnych cenach np. za koszt paliwa. Dodatkowym atutem składów jest profesjonalne doradztwo techniczne oraz możliwość wyceny materiałów na podstawie projektu budowlanego. W składach również można upoważnić swojego wykonawcę, który jadąc na budowę odbierze dla nas potrzebne materiały.
Nie wszyscy klienci indywidualni wiedzą, że markety często posiadają w swojej ofercie produkty, które wyglądają tak samo, ale są w mniejszych opakowaniach! Oczywiście markety oprócz opakowań mniejszych posiadają w swojej ofercie również produkty, takie same jak składy i zawsze warto sprawdzić, która cena jest dla nas korzystniejsza.
3. W jakiej maksymalnej odległości od mojej budowy powinien znajdować się dostawca, żebym nie przepłacał?
Maksymalna odległość dostawcy materiałów od budowy to 50 km. Dlaczego nie opłaca się kupować tzw. „ciężkiej budowlanki” z odległego składu? Ponieważ transport jest znaczącym kosztem w cenie materiałów budowlanych. Cały samochód 24 - tonowy bloczków betonowych kosztuje około 2.500 tys. zł., przy czym koszt takiego transportu to ok. 500 zł. czyli 20% wartości bloczków! Dodatkowym argumentem przemawiającym za współpracą z pobliskim składem jest możliwość oddania pozostałego towaru oraz palet, za które bardzo często pobierana jest przez dostawcę kaucja. Jeżeli nasz dostawca jest z daleka to może się okazać, że koszt transportu oddawanego towaru, przekracza jego wartość. Oczywiście domówienie produktów jest również prostsze i tańsze jeżeli kupujemy w firmie lokalnej.
4. Dlaczego nie warto kupować materiałów budowlanych od firm, które nie mają magazynów?
Materiały budowlane to nie ubezpieczenia. Aby móc dobrze zaopatrzyć budowę w materiały budowlane, skład musi posiadać duży plac, magazyny, wózki widłowe, dźwigi, regały i co najmniej kilku pracowników. Dlaczego? Często na budowę trzeba dowieźć bardzo szybko towar. Czas reakcji firmy, która posiada ten towar na placu jest nieporównywalny z firmą, która musi dopiero ten towar zamówić u swojego dostawcy. Lepiej też kupować towar w mniejszych partiach, a wtedy jesteśmy pewni, że się nie zniszczy i nie zginie. Zwroty pozostałości po budowie oraz palet możliwe też są tylko u dostawcy, który posiada magazyny.
5. Po czym rozpoznać sprawdzonego dostawcę składu budowlanego?
Polecamy nasz portal. Znajdziesz tutaj listę 135 składów z całej Polski, z ocenami i opiniami klientów. Pamiętaj, że jeśli w internecie nie ma złych opinii o dostawcy, to jest to też dobra opinia. Za pomocą naszego portalu można również wysłać zapytanie cenowe do hurtowni ze swojej okolicy. Po otrzymaniu kilku ofert, można wybrać najlepszą, a następnie spotkać się w siedzibie tej firmy.
6. Na co zwrócić uwagę przy zakupie materiałów - czyli co może mnie zaskoczyć?
Porównując oferty na materiały budowlane z kilku składów należy porównywać produkty o tych samych lub bardzo zbliżonych parametrach technicznych. Np. wełna o grubości 15 cm może mieć współczynnik przewodzenia ciepła lambda=0,033 lub np. 0,044. Co to oznacza? Ta sama grubość, jednak zupełnie inne właściwości termoizolacyjne. Różnica między tymi produktami pod względem najważniejszego dla tych produktów parametru jakim jest przenikanie ciepła to ponad 12%. Przy porównywaniu wycen należy też doliczyć koszty transportu i rozładunku, zastanowić się jak po wykorzystaniu materiałów oddamy palety i ile będzie nas ta operacja kosztowała. Dodatkowo na ofertach handlowych można spotkać zawyżanie wydajności np. zaprawy do zatapiania siatki – na jednej ofercie podane są 3 kg na m2 a na innej 5 kg na m2 przy tym samym kleju! W takiej sytuacji lepiej porównywać cenę za opakowanie.
7. Zakup materiałów budowlanych bez VAT-u - czy warto?
Nie warto! Jest to przestępstwo podatkowe ścigane z urzędu. Dodatkowo brak dowodu zakupu oznacza jednocześnie brak gwarancji.
8. Czym kierować się przy wyborze wykonawcy?
Nieocenionym źródłem wiedzy są opinie innych. Referencje to prawdziwe, naturalne i skuteczne polecenie. Z doświadczenia wiemy, że tylko 1 na 10 wykonawców jest bardzo dobrych, dlatego warto poświęcić czas, aby dobrze wybrać. Przed wyborem wykonawcy zobacz jego ostatnie realizacje i porozmawiaj z ich inwestorami. Pamiętaj również o spisaniu umowy z wszystkimi waszymi ustaleniami.
9. Kierownik budowy - nie ma być uciążliwy - dlatego wykonawca polecił mi dobrego...
Nic bardziej mylnego. Kierownikiem budowy ma być odpowiedzialny człowiek, który jest po stronie inwestora, a nie wykonawcy. Im bardziej „uciążliwy” kierownik budowy tym lepiej...
10. Czego nie należy robić, żeby nie tracić czasu?
Wysyłaj zapytania do składów korzystając z portalu budowlanego mam-sklad.pl, który został stworzony przez hurtownie budowlane. Do zrobienia oferty „uszytej na miarę” potrzebne są dodatkowe informacje, o które system informatyczny Cię zapyta. Nie pytaj w jednym zapytaniu o wszystkie materiały budowlane, które będziesz potrzebował na swoją budowę np. kopiując zestawienie towarów z projektu. Nie warto też tracić czasu na pytania o ceny na rok przed rozpoczęciem budowy – te na pewno ulegną zmianie. Nie porównuj ceny metra kwadratowego dachówki – porównuj wyceny całego dachu. Nie pytaj przez telefon wykonawcy za ile zbuduje Ci dom, bo dobry wykonawca bez przeczytania twojego projektu budowlanego i tak nie może odpowiedzieć. Miło również będzie jeśli podziękujesz za otrzymaną ofertę, nawet jeżeli z niej nie skorzystasz – pamiętaj, że po drugiej stronie jest człowiek, który poświęcił swój cenny czas na zrobienie tej oferty (wyliczenie skomplikowanego dachu, kosztów transportu, zaplanowanie logistyki to nawet 3-4 godziny).
Autorem RAD DLA BUDUJĄCYCH DOM jest Łukasz Maćkowiak
Mam-Sklad.pl
Wyświetleń: 38015