Renowacja podłogi


Renowacja podłogi

Wielu ludzi myśli o wymianie lub renowacji podłogi. Bardzo często zdarza się, że nie mają oni pojęcia o dodatkowych kosztach jakie trzeba będzie ponieść podczas inwestycji. Wierzchnie pokrycie podłogi to dopiero początek kosztów.
Zazwyczaj najbardziej pracochłonna jest renowacja podłogi w starym budownictwie. Jako warstwę wygłuszającą, ocieplającą stosowano tam głównie grubą warstwę piachu wymieszanego z gruzem. Najczęściej jest to warstwa o grubości 10-20 cm. Jeśli chcemy solidnie i nowocześnie wykonać  renowacje powinniśmy tą warstwę całkowicie usunąć i zastąpić ją wełną mineralną,  która jest dużo lżejsza i posiada doskonałe właściwości wygłuszające i ocieplające. Wełnę należy układać pomiędzy legarami. Legary to belki podłogowe przybijane lub przykręcane do belek stropowych lub płyty betonowej. Stosuje się je w celu podniesienia poziomu podłogi a także wtedy gdy belki stropowe mają rozstaw większy niż 40 cm lub są nieprawidłowo wyrównane. Legary są podstawą dla desek podłogowych. Ich przekrój dochodzi do 100mm jednak jest to uwarunkowane rozstawem belek stropowych. W celu zapewnienia dodatkowej izolacji akustycznej można stosować pod legary warstwę z papy o grubości 8mm. Przed montażem należy się upewnić czy papa jest przeznaczona do użycia wewnątrz budynku. Legary najlepiej układać prostopadle do belek stropowych.
Pomiędzy legarami możemy łatwo i szybko przeprowadzić przewody elektryczne, które umożliwią nam rozbudowę funkcjonalności instalacji elektrycznej o np. dodatkowe gniazdka czy punkty oświetleniowe. Analogicznie można ułożyć dodatkową instalacje hydrauliczną jeśli np. chcielibyśmy mieć w pomieszczeniu umywalkę lub WC.
Jako warstwę na której będziemy układać panele, glazurę możemy użyć płyt OSB. Całkowita grubość warstwy płyt powinna wynosić co najmniej 2 cm. Zapewni to odpowiednią stabilność podłogi. Najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie pierwszej warstwy z płyt o grubości 12-18mm a następnie kolejnej warstwy z płyt o grubości 12mm montowanych na tzw. "zakładkę". Jeśli decydujemy się na użycie desek zamiast płyt OSB powinniśmy zwrócić uwagę na to czy deski były sezonowane. Deski lub płyty OSB układamy oczywiście prostopadle do legarów lub belek stropowych. Trzeba również pamiętać aby przy ścianach pozostawić szczeliny dylatacyjne używając klinów dystansowych. Na tak przygotowaną podłogę możemy układać wierzchnią warstwę np. paneli.
---
Artykuł pochodzi z serwisu publikuj.org

Zobacz także :

Ogrzewanie podłogowe

Drewniane podłogi w łazienkach

Fakty i mity o ogrzewaniu podłogowym


 

Sprawdź ceny materiałów budowlanych - złóż niezobowiązujące zapytanie ofertowe grupie 120 składów budowlanych.


 

Wyświetleń: 1448

0 komentarzy   |   Dodaj wÅ‚asnÄ… opiniÄ™


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (1 głosów oddanych)

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.