Fotowoltaika – sposób na darmową energię?


	 Fotowoltaika – sposób na darmową energię?Fotow Fotowoltaika – sposób na darmową energię?Nasz kraj zachęca polskich konsumentów do inwestowania w instalacje OZE, a więc systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe, kolektory słoneczne, kotły na biomasę, pompy ciepła i inne. Wszystko dlatego, że Polska jako członek Unii Europejskiej jest zobowiązana zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji energii użytkowej. Przyjrzeliśmy się więc jednej z najpopularniejszych instalacji – instalacjom fotowoltaicznym.

 

Warunki pogodowe

To co najczęściej zastanawia Polaków, to czy nasze położenie geograficzne, a tym samym ilość docierającego słońca, jest wystarczająca, aby systemy fotowoltaiczne pracowały efektywnie przez cały rok. Okazuje się, że roczna gęstość promieniowania słonecznego w naszym kraju wynosi w przybliżeniu 1000kWh/mkw, co oznacza, że w Polsce można w pełni skutecznie korzystać z tego rozwiązania. Jeśli ktoś ma wątpliwości może zawsze wejść na stronę http://sunergo.pl/ i zapoznać się z informacjami odnośnie konkretnych uwarunkowań.


Instalacja fotowoltaiczna

Najważniejszym elementem instalacji są panele fotowoltaiczne, często mylone z kolektorami słonecznymi. Panele słoneczne produkują energię elektryczną, a kolektory służą do ogrzewania cieczy. Warto wiedzieć, jak działa taka instalacja. Najprościej można ująć to w ten sposób, że ogniwa fotowoltaiczne, jako najmniejszy element paneli fotowoltaicznych, powodują powstanie zjawiska fotoelektrycznego. Zjawisko to powoduje, że fotony z promieni słonecznych padających na ogniwa zostają rozdzielone na jony dodatnie i ujemne, które są kierowane na przeciwległe powierzchnie ogniw, co powoduje wytworzenie napięcia elektrycznego. Zaabsorbowana energia słoneczna przemieniona na prąd stały jest przesyłana do inwertera, gdzie prąd stały jest przekształcany w prąd o natężeniu zmiennym.

 

Fotowoltaika dla domu - korzyści


Fotowoltaika dla domu – korzyści

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się już po kilku latach użytkowania, tym bardziej, że panele mogą pracować nawet 25 lat, są praktycznie bezobsługowe, a do tego rzadko ulegają awariom. Nowoczesne panele słoneczne mają nawet pewne mechanizmy, które zapobiegają ich zaśnieżeniu lub oblodzeniu.

Oczywiście fotowoltaika jest też w pełni ekologiczna. Panele fotowoltaiczne pracują bezgłośnie, zajmują niewiele miejsca. Dzięki ich zastosowaniu można częściowo lub nawet całkowicie ograniczyć wydatki na zakup energii od dostawców. W przypadku nadwyżek prądu można go nawet sprzedawać po preferencyjnych stawkach do elektrowni. Zgodnie z polskim prawem elektrownia ma obowiązek dokonać zakupu. Fotowoltaika dla domu to dobre rozwiązanie także dlatego, że ceny energii elektrycznej rosną, podczas gdy jednorazowa inwestycja w system fotowoltaiczny szybko się zwraca.

Korzystanie z systemów fotowoltaicznych pozwoli zapomnieć o wysokich rachunkach za energię elektryczną. Co ciekawe w przypadku wprowadzania wyprodukowanej energii do sieci dystrybucyjnej obowiązuje rozliczenie roczne. Oznacza to, że nadwyżkę energii wyprodukowanej na przykład latem lub w czasie przebywania poza domem np. na urlopie, można wykorzystać w innych miesiącach, kiedy tej energii będzie mniej.

 

Zobacz również:

Porotherm, gazobeton czy silka - co jest lepsze?

Rady dla budujących dom

Dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu?

 

ZAPYTAJ 120 SKŁADÓW O CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ

Wyświetleń: 939

2 komentarze   |   Dodaj własną opinię


Proszę czekać..
Średnia ocena: 5.0/5 (4 głosów oddanych)

  • Panel emana@o2.pl 2019-10-28 10:53:36

    Montaż paneli fotowoltaicznych należy zlecić profesjonalnej firmie - sa zbyt drogie i podatne na ewentualne zniszczenia. 

  • 3e-heating wolentor@mam-sklad.pl 2019-06-14 10:31:27

    Mam dom pasywny i instalacją kolektorów słonecznych na dachu zajęła się firma 3e-heating z Wrocławia. Dysponują odpowiednim sprzętem i zespołem do takich realizacji przez co sprawnie się uporali. To ekologiczne ogrzewanie, które w dalszej perspektywie się zwraca.

Strefa dla Producentów materiałów budowlanych, Dystrybutorów i Agencji PR.

Strefa dla zarejestrowanych składów i hurtowni budowlanych.

Strefa dla Klientów Indywidualnych, Firm Wykonawczych i Transportowych.